Melyek a legnyereségesebb üzletláncok Szlovákiában?
Az elemzés szerint a német diszkontláncnak a szlovákiai kereskedelmi piac legsikeresebb játékosát, a Tescót is sikerült legyőznie, amely a ranglista 2. helyén végzett. A Lidl ugyanis képes volt a 676,5 millió eurós bevétele mellett 64,5 millió eurós nyereségre is szert tenni. Rentabilitása tehát 9,55 százalékos volt. Ez azt jelenti, hogy a német üzletlánc bevétele valamennyi euróján 9,5 centet keres. Ennek ellenére a Tesco 2,42 százalékos rentabilitást ért el. Eközben a brit üzletlánc a kiskereskedelmi piacon a legnagyobb, azaz 1,4 milliárd eurós forgalmat éri el.
Szakemberek véleménye szerint ezek a gazdálkodás terén megmutatkozó különbségek az eltérő stratégiákból és üzleti koncepcióból erednek. „A Tesco a legnagyobb forgalma ellenére sem számít a legnyeresegesebben működő üzletláncnak. Ez azért is van így, mert alapjában véve több üzletegységgel rendelkezik. Igyekszik kiépíteni a kisebb, fogyasztókhoz közelebb álló boltokat magába foglaló Tesco Express-hálózatot is. Ez bizonyára nagyobb kiadásokkal jár, amelyek csökkenthetik a nyereségét“ – magyarázza a Bisnode Slovensko country menedzsere, Milan Seliak.
A Lidl stratégiája a kisebb választékban és az alacsonyabb árakban, valamint a kisebb működési költségeiben rejlik. „A TESCO egyrészt nagy eladási felülettel rendelkező hipermarketeket, másrészt Express típusú, kisebb üzletegységeket is működtet. A Lidl viszont megmarad a saját szokványos felületei mellett, amelyeket túlzott mértékben nem módosít“ – vázolta a két üzletlánc közti különbségeket a Home Credit elemzője, Michal Kozub.
A nyereséggel kapcsolatos rangsor másik végén foglal helyet az osztrák Billa üzletlánc, amely tavaly a 440,6 millió eurós jövedelme mellett 7,3 millió eurós bevételre tett szert. A lánc rentabilitása csupán 1,2 százalékos. Ennek ellenére Kozub úgy véli, nem lehet negatívan értékelni a Billa gazdálkodását. „A társaság esetében nem érvényes az az állítás, hogy sikertelen koncepciója lenne. A Billa ugyanis elsősorban kisebb üzleteket lát el, amelyek a mindannapi bevásárlást szolgálják“ – tette hozzá.
Az Ahold üzletlánc, amely az Albert és a Hypernova üzleteket működtette, tavaly távozott Szlovákiából. Ennek oka a szlovákiai boltjai többéves veszteséges működése volt. Az Ahold üzletláncot a Diligentia társaság vette át, amely egyebeken kívül a Moja samoška márkanév tulajdonosa is.