Megtorló légicsapásokat hajtott végre az USA Szíriában

Donald Trump amerikai elnök a floridai rezidenciáján rövid beszédben jelentette be döntését a szíriai célpontok elleni támadásokról. Megismételte, hogy mélyen megrendítette őt a szíriai Idlíb tartományban végrehajtott gáztámadás, és leszögezte, hogy szerinte a korábbi évek erőfeszítései Bassár el-Aszad szíriai elnök álláspontjának, viselkedésének megváltoztatására immár végleg kudarcot vallottak.
Trump elnök diktátornak nevezte Aszadot, és hangsúlyozta álláspontját, miszerint a szíriai elnök rendelte el az idlíbi gáztámadást, melynek során halálos ideggázzal öltek meg ártatlan embereket, köztük gyermekeket, kisbabákat. Trump hozzátette: "Nem lehet vita tárgya, hogy Szíria tiltott vegyi fegyvereket vetett be, s ezzel megsértette a vegyi fegyverek betiltásáról rendelkező nemzetközi egyezményt, továbbá figyelmen kívül hagyta az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgetését is".
Az amerikai elnök a rövid beszédben felszólította a civilizált nemzeteket, hogy vessenek véget a vérontásnak és a mészárlásnak Szíriában. Egyúttal hangsúlyozta: az Egyesült Államok "létfontosságú nemzetbiztonsági érdeke", hogy megelőzze és elrettentse a halálos vegyi fegyverek elterjedését és használatát.
Az amerikai légicsapásokról először - még Trump elnök beszéde előtt - az NBC televízió adott hírt. Az első információk szerint a Tomahawk manőverező robotrepülőgépek az amerikai haditengerészetnek a Földközi-tenger keleti térségében állomásozó rombolóhajóiról indultak, és a szíriai Homsz közelében lévő légibázisra mértek csapást.
A CNN hírtelevízió szerint az Egyesült Államok több mint 50 Tomahawkot indított, szíriai légibázisok, kifutópályák, üzemanyagállomások ellen. A CNN arról is tudósított, hogy Washington több országot előre értesített a várható légicsapásokról, a Pentagon - az amerikai védelmi minisztérium - pedig bejelentette, hogy az Egyesült Államok informálta az orosz haderőt is. A légicsapások egyébként nem érintettek olyan térséget a homszi légibázison, ahol orosz haderő állomásozik.
Donald Trump beszéde után nyilatkozott Rex Tillerson külügyminiszter és Herbert McMaster nemzetbiztonsági főtanácsadó is.
Tillerson, aki szintén Floridában tartózkodik és részt vesz a Hszi Csin-ping kínai elnökkel folytatandó tárgyalásokon, közölte: az Egyesült Államok csaknem teljes bizonyossággal tudja, hogy az idlíbi vegyifegyver-támadáskor szaringázt vetettek be. A megtorló légicsapásokat a miniszter "arányosaknak" minősítette. Majd ismét felvetette Oroszország felelősségét, azt állítva, hogy Moszkva nem ellenőrizte a 2013-ban Szíriával a vegyifegyver-készletének megsemmisítéséről kötött megállapodás végrehajtását. Tillerson szerint Moszkva "vagy cinkos, vagy alkalmatlan egy egyezmény végrehajtására". Hozzátette: Moszkvát ugyan előzetesen tájékoztatták a mostani légicsapásokról, de nem kérték a beleegyezését.
Az amerikai diplomácia irányítója hangsúlyozta: a légicsapások elrendelése is bizonyítja, hogy Trump elnök felkészült a döntő cselekvésre, ha választ kell adni gyűlöletes akciókra.
Herbert McMaster nemzetbiztonsági főtanácsadó arról tájékoztatott, hogy az idlíbi gáztámadásra adandó válaszcsapáshoz három opciót vázoltak fel az elnöknek, aki különösen két változatot tartott megfelelőnek, s a döntést végül csütörtökön hozta meg.
A Pentagon szóvivője bejelentette: az amerikai haderő 59 Tomahawk robotrepülőgépet indított, és az első jelzések szerint repülőgépek, hangárok, üzemanyag-, és logisztikai raktárak, továbbá légvédelmi rendszerek és radarok megsemmisítésével sikerült csökkenteni a damaszkuszi kormány képességét újabb vegyifegyver-támadások indítására.
A légicsapás szinte teljesen romba döntötte a hadsereg homszi légibázisát
Az amerikai rakétacsapások szinte teljesen romba döntötték Szíriában a hadsereg Homsz tartományban lévő légibázisát, négy katona meghalt - közölte pénteken egy emigráns szervezet.
A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) értesülése szerint megerősítést nyert, hogy négy ember, köztük a légierő egy dandártábornoka meghalt. A repülőteret szinte teljesen lerombolták, a felszállópálya, az üzemanyagraktár és egy légvédelmi létesítmény is megsemmisült - mondta Rami Abdel-Rahmán, az OSDH igazgatója. A homszi kormányzó szerint viszont öten haltak meg, valamint heten megsebesültek az amerikai támadásban, és civil áldozatok is vannak egy közeli településen.
A hadsereg biztonságba helyezte repülőgépeit még az amerikai támadás előtt
A szíriai hadsereg még a homszi légi támaszpont elleni amerikai rakétatámadás előtt biztonságba helyezte az ott állomásozó harci gépeinek többségét - jelentette pénteken az al-Madzsadin libanoni televízió.
A híradás szerint a tévé saját forrásaiból szerzett erről tudomást. Az értesülés szerint ugyanakkor néhány repülőgép megsérült. Azt, hogy pontosan milyen típusú szíriai repülőgépek rongálódtak meg, arról nincs információ.
Talal Barrazi, Homsz tartomány kormányzója pénteken a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy a megtámadott Sajrát nevű légitámaszpont kulcsszerepet játszott az Iszlám Állam dzsihadista szervezett elleni küzdelemben, különösen a Homsz tartomány keleti részén folyó hadműveletekben. "A szíriai hadsereg és a fegyveres erők szembeszállnak a terrorizmussal, különösen Homsz tartomány keleti részén" - mondta. Hozzátette, hogy az amerikai rakétatámadás nem tépázta meg a szíriai katonák harci szellemét, a hadsereg folytatja a terrorizmus elleni harcát.
A szíriai ellenzék üdvözölte az amerikai katonai akciót
A szíriai ellenzék üdvözölte és rendkívül fontos válaszlépésnek nevezte a szíriai kormányerők homszi légibázisa ellen péntek hajnalban végrehajtott amerikai katonai akciót. Ez lehet a kezdete annak, hogy tudassák a damaszkuszi rezsimmel: nem úszhatja meg büntetlenül - üzente az Isztambulban működő Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ernyőszervezet szóvivője.
A szíriai felkelők egyik vezetője pénteken arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy intézzen légicsapásokat minden szíriai légitámaszpont ellen, ahonnan szíriaiakat vettek célba.
Bassár el-Aszad szíriai elnök ellenzéke azzal vádolja a kormányerőket, hogy ők hajtották végre kedden az ország északnyugati részében a vegyifegyver-támadást, amelyben legalább 86 ember, köztük nagyon sok kisgyerek vesztette életét. Valid Moallem szíriai külügyminiszter tagadja ezt.
A szíriai állami televízió agressziónak nevezte az amerikai rakétacsapást
A szíriai állami televízió agressziónak nevezte a péntek hajnalban véghez vitt amerikai rakétacsapást. A televízió szalagcíme szerint az Egyesült Államok "számos rakétával" hajtott végre támadást "szíriai katonai célpontok" ellen. A szíriai hadseregre hivatkozva arról számolt be, hogy "vannak veszteségek".
A szíriai hadsereg szerint durva agresszió érte egyik légitámaszpontját
Durva agresszió érte a szíriai hadsereg egyik légitámaszpontját - reagált pénteki közleményében a szíriai katonaság a hajnali amerikai légicsapásokra utalva. A dokumentum szerint a támadással az Egyesült Államok partnerévé vált az Iszlám Állam, az an-Nuszra Front és más terrorszervezeteknek.
A rakétacsapásokban hat ember meghalt, az okozott veszteség jelentős - áll a közleményben, amely szerint a hadsereg azzal válaszol a lépésre, hogy folytatja kampányát a "terrorizmus megsemmisítésére", helyreállítja a békét és a biztonságot Szíria egész területén.
Putyin: az amerikai légicsapás agresszió, kárt okoz az orosz-amerikai kapcsolatoknak
Vlagyimir Putyin elnök szerint a Szíria elleni amerikai légitámadás agresszió, kárt okoz az orosz-amerikai kapcsolatoknak és a terrorizmus elleni közös harcnak egyaránt - közölte pénteken Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
"Putyin elnök a Szíria elleni amerikai légicsapásokat agressziónak tartja egy szuverén állam ellen, a nemzetközi jog megsértésének, amelyet ráadásul mondvacsinált ürüggyel hajtottak végre" - mondta Peszkov. Hozzátette, hogy a szíriai hadseregnek nincsenek vegyifegyver-készletei, amelyek megsemmisítésének tényét a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet is megerősítette.
"A legfontosabb Putyin véleménye szerint, hogy ez a lépés nem visz bennünket közelebb a végső célhoz a nemzetközi terrorizmussal vívott harcban, hanem ellenkezőleg, komoly akadályt jelent abban, hogy nemzetközi koalíciót hozzunk létre, és hogy hatékonyan szembeszálljunk ezzel a világméretű fenyegetéssel" - mondta a szóvivő.
Peszkov rámutatott, hogy Putyin szerint a Szíriára mért amerikai csapások kárt okoznak a kétoldalú viszonynak. "Washingtonnak ez a lépése jelentős kárt okoz az amerikai-orosz kapcsolatoknak, amelyek állapota enélkül is siralmas" - mondta Peszkov.
Dmitrij Szablin, a szövetségi tanács (az orosz parlament felsőháza) védelmi bizottságának tagja "saját forrásaira hivatkozva közölte, hogy nincs orosz sérültje az amerikai támadásnak.
Konsztantyin Koszacsov, a felsőház külügyi bizottságának elnöke az amerikai támadás után kétségét fejezte ki egy orosz-amerikai terrorellenes szövetség létrehozásának lehetőségével kapcsolatban. Igor Morozov, aki a Koszacsov vezette testületnek a tagja, úgy vélekedett, hogy a Szíriában történtek Jugoszlávia bombázására, az iraki intervencióra, Líbia szétrombolására és a többi olyan esetre emlékeztetnek, amikor az Egyesült Államok semmi vette a nemzetközi jogot.
"A 21. században az Egyesült Államok minden elnökének megvolt a maga háborúja a Közel-Keleten, olykor kettő is. Ha Trump bemegy Szíriába, akkor egy sorba áll Bushsal és Obamával" - írta Alekszej Puskov, az orosz parlamenti felsőház tájékoztatási bizottságának elnöke péntekre virradóra, egy órával az amerikai rakétacsapás előtt Twitter-bejegyzésében.
Moszkva felfüggeszti az orosz-amerikai repülésbiztonsági megállapodást
Moszkva felfüggeszti a szíriai légtérben bekövetkező incidensek kiküszöbölését és a légi bevetések biztonságának szavatolását célzó orosz-amerikai memorandum hatályát - közölte pénteken az orosz külügyminisztérium. Az intézkedést a moszkvai diplomáciai tárca a szíriai légi bázisra mért amerikai katonai csapással indokolta. Oroszország emellett kérte, hogy az incidens miatt, amelyet a Kreml egy szuverén állam elleni agressziónak és a nemzetközi jog megsértésének minősített, hívják össze az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését.
Az orosz külügyminisztérium álláspontja szerint a Szíria elleni amerikai katonai akció célja, hogy elterelje a figyelmet az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció által ostromlott - részben az Iszlám Állam terrorszervezet által megszállva tartott - iraki Moszulban kialakult humanitárius katasztrófáról.
Lavrov: a "provokáció" remélhetőleg nem okoz helyrehozhatatlan kárt
Provokációnak minősítette a Szíria elleni amerikai légicsapást pénteken Taskentben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, egyben kifejezve reményét, hogy az nem okoz helyrehozhatatlan kárt Oroszország és az Egyesült Államok viszonyában.
Miként korábban Vlagyimir Putyin nevében a Kreml szóvivője, Lavrov is agressziónak nevezte a támadást és kijelentette, Moszkva magyarázatot fog követelni Washingtontól a történtek miatt. Mint mondta, a támadás az Irak elleni 2003-as nyugati támadásra emlékezteti.
