Megrovásban részesítették a kormányt és a parlamentet a pedagógusok

„Megrovásban részesítjük az ismételt ígéretszegés, a közvélemény botrányokkal történő folyamatos zavarása, a pedagógusok jó nevének szándékos bemocskolása, az iskolai zaklatások és megfélemlítések, valamint az oktatásügy politikai kérdéssé tétele miatt” – jelentette ki kedden a kormányhivatal előtt Viktor Križo, a Szlovákiai Tanári Kezdeményezés (ISU) tagja. Elmondása szerint a pedagógusok, az igazgatók és a szülők közti korrekt viszonyok szándékos megzavarására kerül sor. „Ha nem javulnak meg ezek a kapcsolatok, akkor magatartásból rosszabb jegyre és az oktatásügyből történő feltételes kizárásra számíthatnak” – tette hozzá.
Az ISU egyúttal az alapvető emberi jogok megsértéséről szóló levelet küld Martin Maták oktatásügyi ombudsmannak, Jana Dubovcová emberjogi biztosnak, továbbá Strasbourgba és a Szlovák Emberjogi Nemzeti Központba. A levélben olyan konkrét eseteket sorolnak fel, amikor a pedagógusok megfélemlítésére került sor. „Le vannak írva a szlovákiai iskolákban folyó megfélemlítésekről szóló esetek, annak különféle formái. Az igazgatók telefonon figyelmeztetik őket arra, hogy törvénytelenül sztrájkolnak, pedig világosan kimondtuk, hogy a sztrájk törvényes” – magyarázta Križo.
A Szlovákiai Tanári Kezdeményezés szerint egyes esetekben a fenntartók és az igazgatók a pedagógusokat azzal fenyegetik, hogy elveszíthetik a munkahelyüket. Példaként említették, hogy a pedagógusoknak megtiltják a sajtónak való nyilatkozást, illetve hogy találkozzanak Andrej Kiska köztársasági elnökkel, aki el szokott látogatni az iskolákba. „Ezek '89 előtti mesterkedések" – hangsúlyozta Križo, hozzáfűzve: ha nem kerülne sor ilyen nyomásgyakorlásra, akkor a megmozdulásukhoz csatlakozó pedagógusok száma sokkal nagyobb lehetne.
Az ISU azonban azt állítja, hogy a csatlakozó pedagógusok száma tovább nő, legfrissebb adataik szerint 770 iskolából több mint 11 600-an csatlakoztak. „Több iskola is jelezte, hogy csatlakozni akarnak, mert megbotránkoztak és felháborodtak a kormány és a miniszter úr kijelentései miatt” – tette hozzá. A csatlakozó iskolák számának több mint 50 százaléka teljese zárva tart, nagy részük lebénult, míg némelyek aktívan működnek.
Juraj Draxler oktatási miniszter hétfőn arról tájékoztatott, hogy az első munkanapon csak 179 iskolát tartottak zárva, miközben a pedagógusok 301 iskoláról tájékoztattak. Az ISU ezt a különbséget azzal magyarázza, hogy nem mindegyik iskola tájékoztatta a hivatalokat arról, hogy zárva tartanak. „Ez nem az igazgató kötelessége, ő ugyanis önálló jogi szubjektum, aki tájékoztathat az iskolájában zajló történésekről” – magyarázta Križo.
Az oktatási tárca adatai szerint Szlovákiában összesen 2935 óvoda, 2113 alap- és 868 középiskola működik, a pedagógusok száma pedig hozzávetőleg 89 ezer.