2017. június 7., 14:34

Megrohamozták a boltokat a blokád alatt álló Katarban

DOHA. Egy évre elegendő élelmiszertartalékkal rendelkezik Katar - állították szerdán illetékes vezetők, akik megpróbálták megnyugtatni a szaúd-arábiai blokád miatt pánikba esett lakosságot.
201706071439250.2017060623.jpg

Néhány órával azután, hogy Szaúd-Arábia és szövetségesei megszakították a diplomáciai kapcsolatokat Katarral, lezárták szárazföldi és tengeri határukat, valamint légterüket, a kétségbeesett katari lakosok megrohanták a boltokat és felvásárolták az alapvető cikkeket. A tej, a rizs és a csirke villámgyorsan eltűnt a polcokról.   

A kereskedelmi kamara elnöke a helyi sajtónak adott nyilatkozatában leszögezte, hogy nem lesz hiány a 2,6 millió lakost számláló országban.   

"Nem lesz hiány élelmiszerekből és más termékekből sem, mivel az import 95 százaléka légi vagy tengeri úton érkezik" - hangoztatta Kalifa bin Jászem ász-Száni sejk, kiemelve, hogy élelmiszerből és más fogyasztási cikkekből egy évre elegendő a tartalék.   

Becslések szerint Katar élelmiszerszükségletének 90 százalékát fedezi importból. Katar kikötői és repülőterei rendben működtek szerdán és folytatódott a kereskedelmi tevékenység a szaúdi vezetésű bojkottban részt nem vevő országokkal.   

Egy névtelenül nyilatkozó kormányzati tisztségviselő közölte, hogy tárgyalnak Iránnal, Törökországgal és más országokkal élelmiszer és ivóvíz szállításáról, hogy elkerüljék az esetleges hiányt. A szállítmányokat a Qatar Airways teherszállító gépeivel juttatnák be az országba. Gabonából legalább négy hétre elegendőek a piaci készletek, és a kormány jelentős stratégiai élelmiszertartalékot halmozott fel Dohában - mondta.   

A Katarra nehezedő kereskedelmi nyomás újabb jeleként azonban az Evergreen tajvani logisztikai cég és a hongkongi OOCL szerdán közölte, hogy felfüggeszti tengeri áruszállítási szolgáltatását. A világ legnagyobb konténerszállítója, a dán Moller-Maersk már kedden közölte, hogy nem tud árut szállítani Katarba vagy Katarból, mert nem használhatja erre a célra eddigi bázisát, az Egyesült Arab Emírségekben fekvő Dzsebel Ali kikötőt. A Maersk közölte, hogy igyekszik alternatív útvonalakat találni. Katarnak öt, ebből egy nemzetközi repülőtere, és négy kikötője van.

A Monoprixa nevű bolthálózat dolgozói azt mondták, hogy ez volt az egyik legforgalmasabb napjuk. Az Al-Meera nevű szupermarketet is szinte elfoglalták a vásárlók, egy ottani Németországból érkezett férfi szerint ez az állapot csak átmeneti lehet, mivel Katar az egyik leggazdagabb ország a világon, amely 2022-ben rendezheti meg a labdarúgó-világbajnokságot.

A FIFA nem aggódik a katari labdarúgó-világbajnokság miatt

A FIFA egyébként hivatalos levélben közölte, hogy folyamatosan kapcsolatban áll a szervezőkkel és az országgal. A nemzetközi szervezet jelezte, hogy a hétfőn történtek ellenére sem aggódik a katari labdarúgó-világbajnokság miatt.

A katari kormány a pánikszerű vásárlás elkerüléséért kiadott egy közleményt, hogy mindent megtesznek azért, hogy kiküszöböljék a befolyásolási kísérleteket, amelyek árthatnak Katar társadalmának és a gazdaságának.

Az ENSZ szerint a katari export értéke Szaúd-Arábiában – amely az egyedüli szárazföldi szomszédja az arab emírségnek – 2015-ben elérte a 896 millió dollárt. A kapcsolatok megszakítása potenciálisan rossz hír a szolgáltató iparnak is, beleértve a fővárosi szállodákat, vagy a taxisokat.

Új feszültség az arab világban

Irán, Törökország és az Egyesült Államok közben felszólított valamennyi érintett országot, hogy rendezzék a nézetkülönbségeiket. Kuwait felajánlotta, hogy közvetítene a felek között. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter Twitter-üzenetében azt írta, hogy a Katar körül kialakult helyzetet tárgyalásokkal kell rendezni. 

Szintén párbeszédre szólított fel Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, amikor telefonon tárgyalt a katari külügyminiszterrel. A Moszkvával való kapcsolatfelvételt Doha kezdeményezte. Az orosz közlemény szerint a két külügyminiszter aggodalmát fejezte ki az arab világban keletkezett új feszültség miatt.

Megosztás