Megkezdődtek a XIX. Komáromi Pedagógiai Napok Révkomáromban

A hagyományosan a nyugat-szlovákiai iskolák tavaszi szünideje előtti héten megvalósuló rendezvényre minden évben Pozsonytól Léváig egyre több pedagógus érkezik. A tartalmas hét során szakmai előadások és tréningek zajlanak. A mai megnyitó ünnepségen előbb a XXI. Jókai Mór Nyári Egyetemen Ölveczky Árpád koreográfus-iskolaigazgató vezetésével pedagógusokból alakult JÓMEGY néptánccsoport produkciójának tapsolhattak a jelenlevők. Majd Fekete Irén, az SZMPSZ Komáromi TV elnöke köszöntötte a vendégeket, többek között Szabó József magyar nagykövetségi tanácsost, Berényi Józsefet, a Magyar Közösség Pártja (MKP) országos elnökét, Szigeti Lászlót, az MKP OT elnökét, volt oktatási exminisztert, Pék Lászlót, az SZMPSZ országos elnökét.
A házigazda örömét fejezte ki a tekintélyes számú érdeklődő miatt, hangsúlyozva: a szervezőknek évről évre ez a megtisztelő figyelem ad erőt a folytatáshoz. A továbbiakban elmondta, hogy programbizottságuk minden évben más-más hívógondolat alapján állítják össze a műsorfüzért. Az idei rendezvény vezérgondolata a stressz lett – arra építették a szakmai programokat, figyelembe véve a pedagógusok igényeit, ötleteit is. „A témaválasztásnál abból indultunk ki, hogy korunk népbetegsége a stressz, ez áll a betegségek hátterében is, és már az iskoláinkba is beférkőzött. Ez a néma gyilkos hosszú távon felőrli a lelki tartalékainkat és az idegeinket. Célunk megteremteni iskoláinkban az egészséges légkört, fő a pozitív gondolkodás...“ – fejtette ki Fekete Irén.
Azután Pék László, az SZMPSZ elnöke szólt a megjelentekhez. Előbb megköszönte a szervezők áldozatkész munkáját, amely következtében ez a nívós rendezvény már túlnőtt a komáromi régió határain. A továbbiakban vázolta az idei alapiskolai beiratkozások friss eredményeit, amelyek lényege: idén 3545 óvodás iratkozott be magyar tanítási nyelvű alapiskolába, ami 14 gyermekkel kevesebb a tavalyinál ( a részletes adatokat majd a keddi beiratkozási körképünkben közöljük - a szerző mj.). Kifejezte abbéli örömét, hogy ezen a rendezvényen ismét felfedezik a Révkomáromban felcseperedő Selye Jánost és stresszelméletét. Végül a hazai magyar pedagógusokat arra bíztatta, hogy „addig szedjék össze lelki erőiket, amíg veszteségeink salakdombján még lehet tenni valamit...“
Minden évben nagy várakozás előzi meg a nyitóelőadásokat, amelyeken előzőleg olyan jeles és népszerű előadóknak tapsolhatott a közönség, mint Ranschburg Jenő és Vekerdy Tamás pszichológus. Ez alkalommal a budapesti Bagdy Emőke, a pszichológiatudomány kandidátusa „Hogyan bánjunk a stresszekkell?„ című, humorral átszőtt, ismeretgyarapító előadását állva tapsolva köszönték meg a jelenlevők. Hasznos stresszkezelő, életerő-serkentő módszereket is megtanulhattak az előadótól, aki hangsúlyozta saját konkrét jövőképünk, életigenlő optimizmusunk és a derűtárasztó nevetés jelentőségét. Végül mindenkinek megüzente: „Minden nap ébredéskor higgyünk abban, hogy ma valami jó történik velünk, és akkor az majd be is következik! Szeressük az életünket!“.
Sajnos, a másik előadó, Vass Vilmos habilitált egyetemi docens komoly családi okok miatt lemondta Az érzelmi intelligencia fejlesztésének pedagógiája című előadását. A megnyitó ünnepség méltó záróaakordjának bizonyult Janza Kata EmeRTon-díjas budapesti színész-musicalénekes „Lélektől-lélekig” című zenés összeállítása, amit szintén tapsvihar fogadott a közös éneklésre is kapható közönség.
Már ma megkezdődtek a szakmai foglalkozások a közreműködő járásbeli oktatási intézményekben. Mi a Komáromi Pedagógiai Napok hozadéka a pedagógusok számára? Erre a kérdésre többen egybehangzóan válaszolták: „E rendezvényen temérdek olyan új információval, ismerettel gazdagodunk, amelyeket majd be tudunk építeni a saját pedagógiai munkánkba“.
Íme, a XIX. Komáromi Pedagógiai Napok programja:
Hétfő 9,00 – 12,00: "Járd ki lábam, járd ki most, nem parancsol senki most!" – az önkifejezés szerepe a személyiség formálásában és a feszültségoldásban – néptáncoktatás az iskolában és óvodában. Előadó: Ölveczky Árpád (Helyszín: Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza).
Kedd 9,00 – 15,00: „Kommunikáció, mint feszültségoldás“ – Thomas Gordon kommunikációs eszköztára. Foglalkozásvezető: Simonné Zachar Anna pszichopedagógus, Gordon tréner, mediátor, Pápa (Helyszín: Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza).
Szerda 8,30 – 14,30: „Élményalapú irodalomközvetítéssel a stresszoldásért“ és „Stressz ellen a kortárs képzőművészet eszközeivel“. Foglalkozásvezetők: Bereczkyné Záluszky Anna, Pataky Gabriella egyetemi adjunktusok, ELTE TÓK, Budapest (Helyszín: Jókai Mór Alapiskola, Révkomárom).
19,00 – 20,00: „Egészségfejlesztő és stresszoldó torna“. Foglalkozásvezető: Molnár Ferenc pszichiáter (Helyszín: Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza).
9,00 – 15,00: Intézményvezetők szakmai fóruma: "Flowval a stressz ellen” - interaktív foglalkozás vezetőknek. Foglalkozásvezető: Kézy Zsuzsanna vezető tanácsadó, Qualy-Co Oktatási Tanácsadó, Budapest. (Helyszín: Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza).
9,00 – 14,00: „Stresszoldás pedagógusoknak a kézművesség eszközeivel“ - tűzzománc és mozaik készítése. Foglalkozásvezetők: a gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola pedagógusai. (Helyszín: Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola, Gúta).
9,00 – 16,00: Mesterkurzus zongoratanárok részére. Foglalkozásvezető: Gulyás István zongora mestertanár, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest. (Helyszín: Művészeti Alapiskola koncertterme, Révkomárom).
8,30 – 14,30: „Feszültségek oldása, stresszkezelés az osztályteremben“. Foglalkozásvezető: Mandák Csaba közoktatási szakértő, Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete, Budapest. (Helyszín: Corvin Mátyás Alapiskola, Gúta).
9,00 – 12,00: „Stresszoldás mozgásterápiával“ – kineziológia. Foglalkozásvezető: Paksi Anna kineziológus, talpmasszázs: Szloboda Ildikó, gyógyító testmasszázs: Mayer Mónika. (Helyszín: Eötvös Utcai Bóbita Óvoda).
Csütörtök 13,00 – 15,00: „A sport szerepe a stressz megőrzésében és fékentartásában“. Előadó: Kele Géza maratonfutó, „a sport nagykövete“, Dunamocs. (Helyszín: Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Dunamocs).
9,00 – 12,00: „DRAMIROMOZ, új stresszoldó gyógyszer az iskolában a drámairodalom- és mozgóképtanárok ajánlásával“. Foglalkozásvezető: Németh Ervin drámapedagógus, Pápa (Helyszín: Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola).
9,00 – 12,30: „Csoportos és egyéni énekhangképzési ismeretek Bruckner Adrienne Énekelni jó! c. könyve alapján“. Foglalkozásvezető: Vékássy Lászlóné (Bruckner Adrienne) - Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége. Helyszín: Marianum Egyházi Iskolaközpont , Révkomárom).
13,00 – 17,00: „ Stresszhelyzetben” - szakmai konferencia (Helyszín: Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza).
Péntek 6,30 - 19,00: Próbálj meg lazítani! Stressz - és feszültségoldás Sárváron. Előadás: A wellness szerepe a stresszkezelésben. Csoportos hangtálkezelés, vízigimnasztika. (Helyszín: sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő).
