Megkezdődött a V-4-országok államfőinek csúcstalálkozója
A négy köztársasági elnök két plenáris ülésen tekinti át a visegrádi együttműködés eddigi két évtizedének eredményeit és aktuális kérdéseit. Az ülések közötti szünetben az elnökök megtekintik a királyi palota kerengőjében az MTI fotókiállítását a korábbi V4-találkozókról.
A tanácskozás után a köztársasági elnökök lovagi tornabemutatót tekintenek meg a palota tornapályáján, majd hajóval utaznak vissza Budapestre.
A csúcstalálkozó első napján, pénteken a köztársasági elnökök beszédet mondtak a Budapesti Corvinus Egyetemen rendezett Közép-Európa gazdasági potenciálja és lehetőségei című konferencián.
A csúcstalálkozó alkalmából rendezett pénteki hangverseny előtt az államfő úgy fogalmazott: "mi, lengyelek, csehek, szlovákok és magyarok, valamennyien szomszédok vagyunk, hasonló utakat jártunk be. Együtt, egymásra utaltan, egymásra erőteljesen hatva élünk itt, Kelet-Közép-Európa tájain".
Schmitt Pál emlékeztetett arra: pontosan tudjuk, hogy a visegrádi együttműködést a politikai szükségszerűség, a bölcs előrelátás és a gazdasági józanság hívta életre húsz esztendővel ezelőtt.
"A nemzetek közötti együttműködésben hatalmas ajándék, ha a megértést történelmi tapasztalat és kulturális erő támogatja. Ha tudunk beszélgetni a művészet nyelvén. Ha az óhatatlan félreértések mellett van legalább egy közös nyelv" - mondta az államfő.
Schmitt Pál annak a meggyőződésének adott hangot, hogy "lengyelek, csehek, szlovákok és magyarok számára politikai értelemben is létezik ez a nyelv. Hogy kulturális értelemben létezik, azt a mai este is megmutatja" - fűzte hozzá.
A visegrádi csoport Magyarország, Csehszlovákia és Lengyelország intézményesített együttműködéseként jött létre 1991. február 15-én azzal a céllal, hogy segítse a közép-kelet-európai térség három rendszerváltó országának euroatlanti integrációját. Csehszlovákia kettéválásával, a Cseh Köztársaság és Szlovákia megalakulásával (1993 január 1.) négytagúvá vált a szerveződés.
A visegrádi együttműködés elnevezés arra az 1335-ös találkozóra utal, amelyen a visegrádi királyi palotában a magyar, a cseh és a lengyel uralkodó politikai és kereskedelmi célú stratégiai döntéseket hozott a régió szerepének erősítésére.