2016. április 4., 14:43

Megkezdődött a migránsok visszatelepítése Törökországba

ATHÉN, ANKARA. Megkezdődött hétfőn a migránsok visszatelepítése Görögországból Törökországba annak a megállapodásnak megfelelően, amelyet az Európába tartó, ellenőrzés nélküli menekültáradat megállítását célzó erőfeszítések keretében az Európai Unió és Ankara kötött.
201604041203350.K_EPA20160404034.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A megegyezés értelmében Törökország visszafogadja a március 20. óta illegálisan Görögországba érkezett összes migránst és menekültet, köztük a Szíriából érkezetteket is, cserébe az EU legális úton, közvetlenül Törökországtól szíriai menekültet ezreit veszi át.

Az unió egyúttal több pénzt ad Ankarának, felgyorsítja a török állampolgárok vízummentes beutazását célzó folyamatot, illetve haladást ígért Törökország EU-csatlakozási tárgyalásain.

Megérkezett az első két hajó

Megérkezett hétfőn az első visszatoloncolt menekülteket szállító két hajó a görög Leszbosz szigetéről a nyugat-törökországi Dikili városába - jelentette az Anadolu török állami hírügynökség. A visszatelepítést reggel Leszbosz és Híosz szigetén kezdték meg.

Ewa Moncure, az európai uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex szóvivője elmondta, hogy a visszatérők többsége Pakisztánból és Bangladesből származik.

Az Európai Unió határvédelmi ügynöksége (Frontex) által bérelt török katamaránokon összesen 131 pakisztáni, bangladesi és szíriai migráns, valamint ugyanennyi rájuk felügyelő rendőr tartózkodott. A két szíriai saját döntése alapján önkéntesen tért vissza Törökországba, egyikük az apját veszítette el nemrégiben, másikuk a családját szeretné újra látni - írta a hírügynökség.   

A kikötőben felállított sátrakhoz vezető rövid szakaszon a hatóságok fehér ponyvákkal korlátozzák a láthatóságot. A helyszínen először egészségügyi vizsgálat alá vetik a menekülteket, majd ujjlenyomatot vesznek tőlük, fényképet készítenek róluk, valamint rögzítik személyes adataikat.   

Dikili felett helikopterek köröznek, a kikötőben nagy számban vannak jelen a készenléti rendőrség erői, páncélozott vízágyúk és mentőkocsik kíséretében. A migránsokat autóbuszokkal szállítják tovább.   

Volkan Bozkir európai ügyekért felelős török miniszter hétfőn a Habertürk hírtelevízió élő adásában úgy nyilatkozott, hogy a nem szíriai menekülteket - így a hétfői nap folyamán érkező migránsok túlnyomó többségét is - először az északnyugat-törökországi Kirklareli tartomány egyik táborába szállítják, majd a szükséges ügyintézés lebonyolítását követően hazájukba küldik tovább őket. Ehhez rendelkezésre állnak a megfelelő eljárások, Törökország csak bizonyos ideig tudja vendégül látni a gazdasági menekülteket - nyomatékosította.   

Bozkir kiemelte, hogy a Görögországból visszatoloncolt menekültek 70 százaléka azonban szíriai lesz, akiket a délkelet-törökországi Osmaniye város közelében található táborokban helyeznek el, a szíriai határtól mintegy 40 kilométerre. Az ott tartózkodó menekültek közül küldenek majd Európába szíreket, pontosan annyit és akkor, amennyi és amikor Törökországba érkezik - tette hozzá. Közölte, hogy Törökország jelenleg 11 ezer embert képes pótlólag elhelyezni, és ezt a keretet a közeljövőben 17 ezerre szeretnék növelni.   

Az egyik pakisztáni férfi, Mohammed Dzsaved az Anadolunak arról panaszkodott, hogy 3 órát kellett várnia a sorban, míg ételt kapott. "Visszamegyek, nem akarok hazatérni" - fogadkozott. "De legalább a rendőrök jól kezelnek minket, velük nincs gond" - fűzte hozzá.   

A nap folyamán még egy harmadik hajót is várnak Dikilibe az Égei-tengeren keresztül, de az a görög Híosz szigetéről indul.   

Mustafa Toprak, Izmir tartomány kormányzója közölte: Szíriából, Pakisztánból, Libanonból, Iránból, Bangladesből, Afganisztánból, Srí Lankáról és Kongóból az Európai Unióba tartó migránsok közül összesen 202 személyt toloncolnak vissza hétfőn Görögországból Törökországba.

Késleltetnék a kitoloncolást

Menedékkérelmek tömeges benyújtásával késleltetnék kitoloncolásukat a leszboszi migránsok - közölték a görög hatóságok. Zaharula Cirigoti, a görög rendőrség migrációval foglalkozó részlegének vezetője elmondta, hogy először fel kell dolgozni a menedékkérelmeket, mielőtt bárkit is visszaküldhetnének Törökországba.

Az Európai Unió határvédelmi ügynökségének (Frontex) helyi tisztségviselői hangsúlyozták: a megnövekedett papírmunka miatt egyre sürgetőbb lenne, hogy az ígéreteknek megfelelően uniós menedékjogi szakértőket küldjenek Görögországba.

201604041203350.K_EPA20160404034.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás