Megkezdődött a kerítésépítés a szlovén-horvát határon

A HRT horvát közszolgálati tévé híradása szerint katonák földbe szúrt betonvasakhoz erősített, 180 centiméter magas drótkerítést húznak fel a határnál, és pengedrót-akadályokat fektetnek le az épülő drótkerítés mentén. A szlovén média szerint egyszerre több helyen kezdődtek meg a munkálatok a 670 kilométeres közös határszakaszon.
Miro Cerar szlovén miniszterelnök keddi rendkívüli sajtóértekezletén azt közölte, hogy Szlovénia "műszaki akadályokat, szükség esetén akár kerítést is" fog létesíteni horvátországi határán.
A munka a reggeli órákban kezdődött el a horvát-szlovén határszakaszon - tudta meg a közmédia lendvai tudósítója. A szlovén kormány kedden azzal indokolta a döntést, hogy az ország nem bírja a migrációs nyomást. Azt mondják, nem zárnák le a teljes határt, csak bizonyos pontokra terelik a migránsokat, és annyi illegális bevándorlót fogadnak csak be, amennyit el tudnak látni.
A Reuters fotóriportere ugyancsak szerdán azt jelentette: Szlovénia teherautókkal a Horvátországgal szomszédos határra kezdte szállítani a tervezett drótkerítés elemeit, hogy megkezdje az építést, és a kerítéssel ellenőrzése alá vonja a menekültek áradatát.
Megdöbbentette és elkeserítette a szerbiai Sid menekülttáborában összegyűlt migránsokat az épülő szlovéniai kerítés híre, de azt mondják, bár alternatív útvonaluk már nincs, biztosan nem fordulnak már vissza – jelentette az M1 helyszíni tudósítója. A bevándorlók abban bíznak, a horvát határra tervezett technikai határzár végül talán mégsem épül meg, a munkák azonban ma reggel már elkezdődtek – számolt be a közmédia tudósítója.
Pengésdrótot húzott fel a szlovén kormány a szlovén-horvát határ két, összesen 1,5 kilométer hosszú szakaszán Murafürednél (Gibina) és Rigoncénél - jelentette be Bostjan Sefic, a belügyminisztérium államtitkára szerdai ljubljanai sajtótájékoztatóján. Hozzátette, nem mondhatja el, hol építik meg a következő szakaszt, mert akkor - mint fogalmazott - az intézkedések elveszítik értelmüket.
Bostjan Sefic hangsúlyozta: a műszaki határzár célja nem az, hogy jelentős mértékben csökkentse a migránsok beáramlását, hanem az, hogy az emberek ne ellenőrizetlenül jussanak be az országba, és a helyzetet megnyugtatóan tudják kezelni, a migránsokat pedig a befogadóállomásokra irányítsák.
Kezelni kell a migrációs áramlást, és ha ez sikerül, nem lesz szükség további intézkedésekre - mondta az államtitkár.
frissítve 17:18
