2016. október 13., 15:28

Meghalt a thai uralkodó - 70 évig volt hatalmon

BANGKOK. Meghalt Bhumibol Aduljadedzs (IX. Ráma) thai uralkodó csütörtökön, 88 éves korában - közölte az ázsiai ország királyi palotája. Bhumibol Aduljadedzs volt a világon leghosszabb ideje trónon lévő uralkodó.
201610131524560.00000001a_thai.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

"Õfelsége békésen jobblétre szenderült a (bangkoki) Sziriradzs Kórházban" - derült ki a közleményből, amely szerint az uralkodó helyi idő szerint délután 3 óra 52 perckor halt meg.

Bhumibol évek óta betegeskedett, ám egészsége az elmúlt napokban viharos gyorsasággal romlott, és napok óta élet és halál között lebegett. Bár Thaiföldön az uralkodónak pusztán reprezentatív feladatai vannak, ő volt az egység jelképe a politikailag megosztott országban. Egyetlen fia, a 64 éves Maha Vadzsiralongkorn koronaherceg korántsem olyan népszerű, mint apja volt, akinek halála valószínűleg jelentős átalakulásokhoz vezet majd Thaiföldön.

A kormány rendkívüli ülést hívott össze, a hírek szerint a vidéki látogatását megszakító Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnök még a nap folyamán televíziós beszédet tart. A kormányfő több programját - köztük vasárnapi indiai csúcstalálkozóját - lemondta.

A kórház előtt csütörtökön több ezer, pink, illetve sárga ruhába öltözött ember gyűlt össze és imádkozott a királyért. A pink színt az országot 70 éve vezető IX. Ráma szívesen viselte fiatalon ritka közszereplései alkalmával, míg a sárga az uralkodóház színe. A Facebook közösségi oldalon is sokan fejezték ki szeretetüket királyuk felé profilképük megváltoztatásával.

Bhumibol Aduljadedzs életútja

Bhumibol Aduljadedzs volt a világ rangidős uralkodója, aki kereken 70 éve ült trónján. Bár két évvel fiatalabb volt II. Erzsébet brit királynőnél, de már hat éve övé volt a trón, amikor Erzsébetet megkoronázták.

A Massachusetts állambeli Cambridge-ben látta meg a napvilágot 1927. december 5-én, édesapja, Mahidol herceg ugyanis akkoriban a Harvard Egyetem orvostudományi karán tanult. Az Egyesült Államokban és Svájcban nevelkedett herceg tizennyolc évesen, 1946. június 9-én, bátyja titokzatos halála után lépett trónra. (Az utolsó teljhatalommal uralkodó király, VII. Ráma 1935-ben kényszerült lemondásra, örököse Mahidol herceg idősebb fia, az akkor tízéves, szintén Svájcban tanuló VIII. Ráma lett. A fiatal király a második világháború végén, 1945-ben tért haza, amikor Thaiföldről kiűzték a megszálló japánokat, s fél évvel később agyonlőve találták ágyában.)

IX. Rámát csak 1950. május 5-én koronázták meg, mert Bhumibol előbb visszatért Svájcba, ahol jogot, valamint politikatudományt hallgatva készült az uralkodásra. A trónon töltött hét évtized alatt - amely természetesen a hét évszázados múltra visszatekintő thai királyság történetében is rekord - harmincnál több miniszterelnököt, 18 államcsínyt és 16 alkotmányt "élt túl", miközben országa félfeudális agrárállamból ázsiai "kis tigrissé" nőtte ki magát. Jóllehet az abszolút monarchiát még trónra lépte előtt eltörölték, így valódi hatalom nem volt a kezében, túlnyomóan buddhista népének rajongó szeretete és szinte vallásos tisztelete jelentős befolyást biztosított számára. Alattvalói közül sokan egész életüket az ő uralkodása alatt élték le, az évek óta tartó belpolitikai válságban személye számított a nemzeti egység zálogának. Bhumibol a politika felett állónak számított, és csak különösen kritikus helyzetekben hallatta szavát.

Személye jogi védelemben is részesült: a világ legszigorúbb felségsértési törvénye alapján akár hatvan év börtönt is kaphat, aki a thai monarchia intézményét vagy a király személyét bírálja. A törvényt a külföldiekkel szemben is alkalmazzák: 2011-ben egy thaiföldi születésű amerikai állampolgárt, aki reumáját kezeltetni érkezett Bangkokba, fél évre bebörtönöztek, mert korábban thai nyelvre fordította és az interneten közzétette a király egyik betiltott, angol nyelvű életrajzának részleteit. (Bírálói szerint a törvényt a thaiföldi hatóságok gyakran használják arra, hogy leszámoljanak ellenfeleikkel.)

Bhumibol kisgyermekként kapta első fényképezőgépét, és élete végéig lelkesen fotózott. Kiváló jachtversenyző és tehetséges festő volt, de legnagyobb szenvedélye a zene maradt. Elsőrangú dzsessz-szaxofonos és -klarinétos volt, illetve lehetett volna, maga Benny Goodman mondta róla: ha netán "állás nélkül" maradna, azonnal bevenné együttesébe. Több tucat saját szerzeménnyel is dicsekedhetett, palotájában sokáig minden péntek este koncertet rendezett, amelyen saját zenekara játszott. Bhumibol a Forbes magazin kimutatása szerint nemcsak a trónon eltöltött évek számát, hanem gazdagságát tekintve is rekorder volt a koronás fők között: az üzleti magazin 2008-ban 35 milliárd dollárra becsülte vagyonát.

Egészségi állapota az utóbbi időben jelentősen romlott, az elmúlt két év nagy részét kórházban töltötte, csak ritkán jelent meg a nyilvánosság előtt, egyebek mellett légzési nehézséggel és szívproblémákkal küzdött.

A király 1951-ben nősült meg. Három lánya és egy fia született, a trónon hatvannégy éves fia, Maha Vadzsiralongkorn koronaherceg követheti.

Egy éves gyászt hirdettek Thaiföldön az uralkodó halála miatt

Egy éves gyászt hirdettek Thaiföldön a 88 éves korában csütörtökön elhunyt Bhumibol Aduljadedzs (IX. Ráma) thai uralkodó halála miatt - jelentette be Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnök.

"A király virágzó uralkodása véget ért. Mindannyiunk életében mély nyomott hagyott, nagy hálával tartozunk neki" - mondta a miniszterelnök egy televízióban közvetített beszédében.

Prajuth utasítására a gyász miatt 30 napig félárbócra eresztik a középületeken elhelyezett nemzeti zászlókat. Ez idő alatt betiltottak minden ünnepséget és fesztivált az országban. A kormányfő emellett szorgalmazta, hogy a közalkalmazottak egy évig öltözzenek feketébe, míg a lakosságnak ugyanezt javasolta, igaz azzal a kiegészítéssel, hogy ez utóbbiak számára nem kötelező.   

A kormányfő szerint az elhunyt uralkodót annak egyetlen fia, a 64 éves Maha Vadzsiralongkorn koronaherceg követi majd a trónon. A bangkoki kormány tájékoztatni fogja a parlamentet, hogy Bhumibol király fiát 1972. december 28-án választotta utódjául - tette hozzá.   

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a nap folyamán megjelent közleményében reményét fejezte ki, hogy Thaiföld tiszteletben tartja Bhumibol király örökségét, így elkötelezettségét az univerzális értékek és az emberi jogok tisztelete iránt. Az uralkodó 2006-ban a világszervezet fejlesztési programjának (UNDP) életműdíját nyerte meg - derült ki Ban közleményéből.

201610131524560.00000001a_thai.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.