Még mindig várni kell a Helemba és Ipolydamásd közti híd építésére

A Nyitra megyei képviselők májusi ülésükön a Helemba-Ipolydamásd közti Ipoly-híd ügyével is foglalkoztak. Portálunknak erről akkor Farkas Iván elmondta, a szakbizottság javaslata szerint módosítják a megyei testület tavalyi határozatát. "Az illetékesek korábban úgy tervezték, hogy a magyarországi fő partner készítse el a mindkét oldalra vonatkozó tervdokumentációt, s a költségeket majd fele-fele arányban szétosztjuk. Ezt a tervet azonban most úgy értékeltük át és módosítottuk, hogy a helembai hídfőre, felvezető utakra és járdákra vonatkozó tervdokumentációt Nyitra megyének kell elkészítenie“ – fejtette ki az MKP frakcióvezetője, Farkas Iván.
O¾ga Prekopová, Nyitra megye elnökének szóvivője most azt nyilatkozta, a hídhoz a szakemberek kompozit tartószerkezetet javasoltak, s annak felépítését az Európai Unió (EU) pénzalapjain keresztül, a Szlovákia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködés 2014-2020-es évi Műveleti Programja keretében tervezik.
A szóvivő hozzáfűzte: a hídépítés kezdetének és befejezésének időpontját Szlovákia és Magyarország kormánya közti vonatkozó megállapodás kiegészítésének aláírása befolyásolja, amely az említett Ipoly-híd felépítésén kívül a Helemba (Ch¾aba) és Ipolydamásd közti közös államhatáron létesülő további objektumokról is szól.
"A kiegészítés a javasolt híd pontos paramétereit is tartalmazza majd. Az említett két időpontot a vissza nem térítendő uniós támogatásra (NFP) vonatkozó kérvények benyújtásáról szóló felhívás közzététele és a kérelmek elbírálásának-jóváhagyásának folyamata is befolyásolja majd, amelynek a kidolgozott projektdokumentáció is a része" – mondta el Prekopová.

A vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány szerint az építkezés összköltsége 4,029 millió euró lenne, a abból a szlovákiai fél 1,662 millió eurót kap a hídhoz vezető bekötő út és a hídtest felének a kiépítésére.
"A szlovákiai oldalon a lehajtó sáv építését úgy tervezik, hogy az majd Helemba községben a III/1515-s úthoz és a gáthoz kapcsolódjon. A magyar oldalon szükségszerű az új út kiépítése. Az egész folyamatot, beleszámítva a az uniós forrásokból származó pénzek biztosítását is, a magyarországi Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. menedzserli" – mondta végül a megye elnökének szóvivője.
