Magyarországot bünteti a bankvilág
Ezzel nem ritkán nyíltan meg is fenyegetnek bennünket – jelentette ki Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az m1 Ma reggel című műsorában.
Sok ország van még ebben a helyzetben, hiszen a rendszerváltás után olyan monopolhelyzetek keletkeztek, melyek jövedelemszivattyút generáltak. Ezeknek az országoknak együtt kell működniük ebben a helyzetben – tette hozzá.
Arra a kérdésre, számít-e arra, hogy leminősítik Magyarországot, azt mondta: igen, erre annak ellenére is számítani kell, hogy a makrogazdasági adataink folyamatosan javulnak. A GDP magasabb, mint amennyit előre terveztek, az államháztartás hiányát tartani tudjuk, megindult, a szerkezeti reformok sora.
Arra a felvetésre, hogy a kormány másfél százalékos növekedési prognózisa helyett az Európai Bizottság legfeljebb fél százalékkal számol jövőre, Parragh azt válaszolta: neki is recessziós félelmei vannak, a mostani peremfeltételek mellett a jövő évi számokat inkább csak jósolni lehet, mint előrevetíteni. Lehet jövőre mínusz 2, de akár plusz 1,5 százalékos növekedés is, a költségvetésben jelentős tartalékok vannak.
Mint mondta: azt gondolja, hogy a következő időszakban nagy hullámvölgyek lesznek, jönnek pozitív és negatív hírek, nem nyugszik meg a piac.
Úgy vélte: sokkal radikálisabban kellene végigvinni a bürokráciacsökkentő programot, másképp kellene hozzáállni a hatóságoknak a cégekhez.
Parragh szerint két oka van Magyarország nehéz helyzetének – mondta a 180 percben. Az egyik, hogy Európa is nehéz helyzetben van, és az euró elleni mozgások kihatnak a forintra, illetve a hazai gazdaságra.
Magyarország emellett különleges szerepet vállalt, hiszen az elmúlt másfél évben olyan gazdasági lépések történtek, amelyek jelentős érdeksérelmet okoztak bizonyos üzleti köröknek, például a végtörlesztés károkat okoz a bankvilágnak – tette hozzá Parragh László.
Az iparkamara elnöke a 180 percben úgy fogalmazott, az üzleti körök Magyarország objektív helyzetét kifejezetten rosszindulattal közelítik meg, ami aztán megjelenik az értékelésben is – mondta Parragh László, utalva Magyarországgal kapcsolatos leminősítési félelmekre.
"Ez ellen két dolgot lehet tenni. Egyrészt fel kell készülni rá, tudni kell arról, hogy létezik egy ilyen összefüggés, egy ilyen folyamat. Másrészt le kell ülni azokkal az országokkal, akik hasonló cipőben járnak” – mondta az MKIK vezetője. Parragh László szerint ugyanis nem szabad elfelejteni, hogy a közép-kelet-európai térség a rendszerváltás után olyan piacnyitást hajtott végre, amelynek az árnyoldalait ma méri föl, illetve próbálja ezeket valahogy orvosolni. Ez Szlovákiában, Lengyelországban és Horvátországban is igaz – tette hozzá Parragh László.