Magyarország számít a ciprusi gázra
Magyarország folyamatosan keresi az alternatív lehetőségeket energiabiztonságának növelésére, beszerzési forrásainak diverzifikálására, ezért reális alternatívaként tekint az Afrodité mezőből kitermelendő ciprusi gázra, és a két ország ezzel összefüggésben most kétoldalú energetikai megállapodást kötött - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a nicosiai magyar konzulátust felavató beszédében.

A két ország vízügyi együttműködésével kapcsolatban Magyarország elkezdi a tárgyalásokat Ciprussal arról, hogy a fejlett magyar vízügyi technológiák mi módon segíthetnek Ciprus vízellátásának javításában. Cipruson a vízellátás biztosítása súlyos probléma, az éves csapadékmennyiség egyre csökkent, eloszlása pedig egyre egyenlőtlenebbé válik - fűzte hozzá Szijjártó Péter.
Cipruson 2-3 ezer fős magyar kolónia él, és az idén megdőlt a Ciprusra érkező magyar turisták száma, csak október végéig 24 ezren voltak, ami 72 százalékos növekedés a tavalyi adathoz képest.
Magyarország Ciprusra barátként és szövetségesként tekint. A két ország számos, az európai jövőt illető kérdésben hasonló álláspontot képvisel. Mindkettő az erős nemzetek erős Európáját tartja elérendő célnak.
"Nem akarunk olyan Európát, amely arra akarná kényszeríteni a tagországokat, hogy elfelejtsék hagyományaikat, örökségüket vagy identitásukat. Mindkét ország olyan Európát akar, amelyet identitásukra, kultúrájukra, hagyományaira, vallásukra büszke nemzetek alkotnak" - jelentette ki a miniszter. Ciprus és Magyarország egyaránt fontosnak tartja a terrorizmus elleni nemzetközi küzdelem fokozását, és nemzeti kötelezettségének tekinti határai és ezáltal saját állampolgárai biztonságának megvédését. Éppen ezért, most, amikor az Európai Unió jövőjéről súlyos viták zajlanak, a két ország együttműködve, egymást támogatva fogja képviselni álláspontját ezekben a vitákban - szögezte le a miniszter.