2016. március 29., 11:45

Magyar városnéző séták Pozsonyban a Pozsonyi Kiflivel

POZSONY. Idén is több magyar nyelvű városnéző sétát szervez a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás. Az első április 3-án lesz a boldog békeidők (1890–1914) épületeiről.
201603290953050.01-01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
A pozsonyi Fő tér 1905 körül (A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás archívuma)
A pozsonyi Fő tér 1905 körül (A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás archívuma)

Korábbi két, nagy sikerű túrája után Benyovszky Mánya Ágnes történész, író újabb „szeletet“ kínál a századfordulós Pozsonyból. Az érdeklődőket 14 órára várják a Fő téri Roland-kúthoz. A résztvevők megismerkedhetnek a Magyar Leszámítoló és Pénzváltó Bank épületével és szó lesz a Pozsonyi I. Takarékpénztár tervezett, de el nem készült székházáról is. A Nyerges és a Lőrinckapu utcában több megálló vár a résztvevőkre, majd a vásárcsarnokról, a Kalapos utca egyes épületeiről, az Óvárosháza átépítéséről, a postapalotáról és a református templomról ugyancsak átfogó, a stílusjegyekre, érdekességekre is kiterjedő ismertetés hangzik el. További információk a Pozsonyi Kifli PT honlapján és a Facebookon érhetők el.

A témában szlovák és magyar nyelvű szakmonográfiát (Arcképek és homlokzatok, Kalligram, 2015) is jegyző Benyovszky Mánya Ágnes ugyanebben a tárgykörben május 29-én is tart egy városnéző sétát. Akkor zömmel a volt Koronázási domb téren (Námestie ¼. Štúra), a Grössling utca ma Medená néven ismert szakaszán, a nemrég megújult Öreg (egykori Ferenc József) híd környékén és a hajdani Baross Gábor utcában (ma Štúr utca) emelt korabeli épületeket veszi sorra. További információk itt.

Az egykori pozsonyi Baross Gábor utca (ma Štúr utca) 1898 körül (A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás archívuma)
Az egykori pozsonyi Baross Gábor utca (ma Štúr utca) 1898 körül (A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás archívuma)

Pozsony mint téma az Új Szóban (1948–1989) címmel Korpás Árpád idegenvezető tart sétát április 30-án 14 órától. Azt elemzi, hogy milyen kép rajzolódott ki Pozsonyról a szocializmus évtizedeiben az egyetlen csehszlovákiai magyar napilap hasábjain. A városnézés a Pozsonyi Kifli új közösségi pontjának is számító, Lőrinckapu utca (Laurinská) 19-es szám alatti KÖZÉRT magyar könyvcseréldétől indul.

Június 11-én Hornyák István idegenvezető és újságíró vezetésével Pozsony egyik legszebb épületébe, a Prímáspalota felfedezésére invitálják az érdeklődőket. További információk itt.

Októberben 1-jén – a XXX. Pozsonyi Városi Kulturális Napok keretében – Széchenyi István születésének 225. évfordulója alkalmából Korpás Árpád a „legnagyobb magyar” és Pozsony kapcsolatáról ad elő az óvárosi utcákat róva.

Október 6-án 13 órakor Brogyányi Mihály idegenvezető, helytörténész a Pozsonyi Magyar Intézet Védcölöp utcai (Palisády) épülete előtt várja mindazokat, akik az 1848/49-es forradalommal és szabadságharccal kapcsolatos megtorlás pozsonyi vonatkozásairól szeretnének többet tudni. A séta a Kecskekapu utcai evangélikus temetőben ér véget azelőtt, hogy a hagyományos koszorúzás megkezdődik.

A pozsonyi Prímáspalota 1850 körül, Vincenz Reim képén (Forrás: GMB, C 1863, webumenia.sk)
A pozsonyi Prímáspalota 1850 körül, Vincenz Reim képén (Forrás: GMB, C 1863, webumenia.sk)

A sétákról részletesebb ismertetők a Pozsonyi Kifli honlapján, a www.pozsonyikifli.sk  címen olvashatók. Partnerek: a Csemadok Pozsonyi Városi Választmánya, a József Attila Ifjúsági Klub, a Selye János Klub, a Pozsonyban Dolgozó Magyarok csoportja és a Pozsonyi Magyar Intézet. A rendezvények a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalának anyagi támogatásával, a Kisebbségi Kultúrák 2016 Program keretében valósulnak meg.

A szlovák nyelvű tematikus sétákról az egyesület honlapján olvashatók előzetesek.

201603290953050.01-01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás