2017. március 24., 11:26

Magyar néptáncoktatás Prágában

PRÁGA. A Nyitnikék néptánccsoport hagyományőrzés és utánpótlás-nevelés céljából két korosztály számára is indított néptáncoktatást Prágában.
201703231646500.tanc04.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A Csehországban élő magyarok többsége Szlovákiából elszármazott magyar, akik a katonaság, munkavállalás vagy egyetemi tanulmányok, illetve házasság révén kerültek az országba, és ott is telepedtek le. Napjainkban azonban egyre több a magyarországi és erdélyi munkavállaló is, főként a fővárosban, Prágában. Ebből adódóan nagyon sok a magyar szervezet, csoport és civil szerveződés, ami annak köszönhető, hogy a magyarok lelkesen keresik egymás társaságát, legyen szó az Ady Endre Diákkörről, a Magyar Bohémiáról vagy a Nyitnikék néptánccsoportról. Ez utóbbi hagyományőrzés és utánpótlás-nevelés céljából két korosztály számára is indított néptáncoktatást Prágában.

A Nyitnikék nebulói között vannak óvodások, kisiskolások, illetve fiatal felnőttek. Bohuniczky Annamária 15 évvel ezelőtt egyetemi tanulmányai miatt érkezett Prágába, a néptánc alapjait is itt sajátította el. Jelenleg építészmérnökként Prága várostervén dolgozik, de szabadideje a néptáncé és az oktatásé.

„Egy táncosnak sok mindent meg kell tanulnia, nem csak a táncot magát, mert azért tanul mozogni egy közösségben is, és ahogy elmélyül a néptáncban, akkor ezen keresztül a hagyományokban is. Elkezdi keresni, hogy ez tulajdonképpen minek a kinyilatkoztatása, milyen a férfi–nő kapcsolata, hol van a közösségben az egyednek a helye. Mindezt az ember magába szívja, mert erről nem tanulunk az iskolában” – fogalmazott Bohuniczky Annamária, a Nyitnikék néptánccsoport vezetője, oktatója.

A foglalkozások alkalmával ezt a tudást és tapasztalatait is igyekszik átadni kis tanítványainak. A gyerekek pedig jól érzik magukat és felszabadultak, hiszen vidáman mozoghatnak, táncolhatnak társaikkal, de kedvelik a fogócskázó, kapuzó és párválasztó játékokat is, miközben anyanyelvüket is gyakorolhatják. Ez lényeges szempont – mondja a Magyarországról származó három gyermekes édesanya, Csoma Borbála.

„Cseh férjem van, itt élünk Prágában, gyerekeim itt járnak iskolába. Szerettem volna átadni valamit nekik abból a gyerekkori élményből, abból az összetartozástudatból, abból a pozitív szeretetteljes légkörből, amit nekem anno a táncházba járás és a népzene jelentett” – mondta Staòo Csoma Borbála.

Nehéz összeegyeztetni a foglalkozást a gyermekek és a szülők egyéb programjával, de aki elkötelezett a magyarság irányában, az mindent ennek rendel alá – véli Hlavács Tünde, aki férjével együtt egykor oszlopos tagja volt a Nyitnikék tánccsoportnak. „Ez nem áldozat, ez természetes dolog, ha vállaltuk, hogy itt vagyunk. Komoly dolog, ezt meg kell szerveznünk, az egész család erre van ráállva, hogy a délutáni foglalkozásokra el tudjuk hordani a gyerekeket, és nem csak a délutánira, hanem nyilván a heti egyszeri magyar oviba is” – fejtette ki.

A fiatal kezdők csoportjában főként a Prágában tanuló magyar diákok igyekeznek elsajátítani a tánclépéseket. A létszám változó, időnként 3, néha 5-6 pár is eljön, de leginkább az elfoglaltság határozza meg, mikor hányan vannak. De a hangulat jó, még ha kevesen is vannak. „Két éve vagyok itt. Nagyon kedvelem az egész társaságot” – jegyezte meg Tóth Beáta. „Nem bántam meg, mert egy nagyon családias közösségbe kerültem” – fűzte hozzá Molnár Bálint.

A Nyitnikék tánccsoport az Ady Endre Diákkör égisze alatt alakult meg 1975 telén. Vezetője akkor Kozsár Miklós volt. A tánccsoport munkássága azonban többször félbeszakadt, utoljára 2003 tavaszán alakult újra, azóta is töretlenül működik.

„Kell, hogy legyen cél. Fellépés főleg, az a legnagyobb cél. Most kitűztünk egy célt, mert éreztük, hogy megint lankad a dolog. A jövő évben csinálunk egy egész estés műsort, a Nyitnikék újraalakulásának a 15. évfordulójára” – mondta Bohuniczky Annamária.

Az egymás iránti kötelességtudat is segít olykor, de a tánccsoport vezetője szerint a kitartás és a barátság az alapja mindennek, és reméli, hogy a foglalkozások, illetve a maga a csoport még sok-sok éven keresztül megmarad.

201703231646500.tanc04.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.