2017. augusztus 14., 18:13

Macron elnökségének első 100 napja: csökkenő népszerűség

PÁRIZS. Emmanuel Macron francia elnök választói felébredtek rózsaszín álmukból, és ezt az államfő népszerűségi indexe is megérezte: míg három hónapja még a megkérdezettek 62 százaléka volt elégedett Macron munkájával, legutóbb ez az arány csupán 36 százalék volt az Ifop közvélemény-kutató intézet szerint - írta az AFP francia hírügynökség hétfőn.
201708141809400.mac03.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Legutóbb Jacques Chirac népszerűsége esett ekkorát, 1995-ben.

"Emmanuel Macron eddig a felhők fölött járt, de most leesett a földre, és kénytelen megfizetni döntéseinek politikai árát" - mondta Jérome Fourquet, az Ifop kutatója.

Bár az elnök számos kampányígéretét megtartotta, a költségvetési hiány csökkentésére tett erőfeszítései sok francia állampolgárt feldühítettek. A köztisztviselők a bérek befagyasztása miatt dühöngnek, a nyugdíjasokat a nyugdíjaikat sújtó adó ütemezett növelése, a szegényebb családokat pedig az otthonteremtési kedvezmények csökkentése bőszítette fel. Emellett a védelmi költségvetés megszorítása miatt addig fajult a helyzet, hogy a francia haderő vezérkari főnöke nyílt konfliktusba keveredett Macronnal, majd lemondott. Pierre de Villiers volt az első vezérkari főnök, aki önként távozott hivatalából az V. köztársaság történetében.

"A franciák kiszerettek Macronból" - írta a hétvégén a Le Figaro című konzervatív napilap.

Az új elnök már színre lépése óta megosztja a franciákat: egyesek a változás megtestesítőjeként, míg mások a gazdasági-politikai elit jelképeként tekintenek rá. Köztársaság lendületben (La République en Marche) nevű fiatal pártja júniusban ugyan elnyerte a parlamenti mandátumok többségét, de képviselőinek tapasztalatlansága legendás. A maga 39 évével országa legfiatalabb elnökének számító Macron szavazói bázisa pedig illékony.

A politikai paletta jobb és bal oldalát összebékíteni hivatott programjával Macron kemény fába vágta a fejszéjét.

"Egyelőre semmi nehéz dolgot nem tett" - érvelt a jobboldali ellenzék egyik szócsöve, Eric Woerth. Erre Christophe Castaner kormányszóvivő azzal vágott vissza, hogy az első 100 napnak köszönhetően "sikerült lefektetni országunk átfogó átalakításának alapjait".

Az ősz mindenesetre mozgalmasnak ígérkezik a munka törvénykönyvének tervezett munkaadópárti átírásával. Két szakszervezet már most megmozdulást jelentett be szeptember 12-ére, a szélsőbal pedig 23-ára tervez tüntetést. Nehéznek ígérkezik a jövő évi költségvetés lezárása is, tekintettel arra, hogy a megtakarítások mellett a kormányzat 11 milliárdos adó- és illetékcsökkentésre is ígéretet tett.

A nemzetközi porondon Macron jóval sikeresebbnek mondható. Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök párizsi látogatása a bírálatok ellenére ígéretes kezdetnek bizonyult. Emellett a francia államfő jó párost alkot Angela Merkel német kancellárral, ha európai uniós ügyekben van szükség döntésre. A szíriai konfliktusban képviselt gyakorlatias nézőpontját és líbiai javaslatait azonban többen tartózkodással fogadták.

Franciaország "újra a játék középpontjába került" - összegezte az első száz nap eredményeit a kormányszóvivő.

201708141809400.mac03.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás