2015. március 24., 16:35

Lezuhant egy német utasszállító Dél-Franciaországban

Dél-Franciaországban lezuhant a Lufthansához tartozó Germanwings légitársaság Barcelonából Düsselordorfba tartó fapados járata. A korábbi hírekkel ellentétben nem 148-an, hanem 150-en, 144 utas és 6 fős személyzet volt az Airbus A-320-as fedélzetén. Villámsajtótájékoztatóján François Hollande francia elnök azt mondta: nincsenek túlélők. Az áldozatok személyazonossága egyelőre nem ismert.
201503241625560.22.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

 

 

Hollande azt is bejelentette, hogy kapcsolatba lépett Angela Merkel német kancellárral és Fülöp spanyol királlyal.

A francia közlekedési miniszter szerint a zuhanás előtt küldtek vészjelzést a gépről.

A katasztrófa a Francia Alpokban, Digne közelében történt. A Spiegel azt írja, hogy a helyszín Alpes-de-Haute-Provence közelében van. A francia belügyminisztérium közlése szerint roncsokat találtak a Francia Alpokban Barcelonnette régióban.

A flightradar24.com adatai szerint a repülőgép utolsó ismert helyzete helyi idő szerint 10.40-kor volt. A járat fél óra késéssel, 10 órakor indult el Barcelonából, 40 perccel a felszállás után tűnt el. Az adatok szerint mintegy 3-4000 láb percenkénti rátával süllyedt, majd 6800 láb (2000 méter) magasságban tűnt el a radarképernyőről.

Egyelőre semmit nem lehet tudni arról, hogy műszaki hiba, pilótahiba vagy esetleg terrorcselekmény áll a katasztrófa hátterében.

Többségében németek utaztak a lezuhant repülőn egy spanyol tévétársaság szerint

Többségében németek utaztak a Franciaországban lezuhant repülőgépen - jelentette a spanyol közszolgálati televízió.

A csatorna úgy tudja, hogy a német utasokon kívül spanyol állampolgárok is utaztak a Barcelonából Düsseldorfba tartó gépen. A pontos utaslistát azonban egyelőre nem közölte a légitársaság.

Negyvenöt spanyol utas szerepel a Franciaország felett lezuhant repülőgé utas listáján - jelentette be a spanyol miniszterelnök-helyettes Madridban. Soraya Sáenz de Santamaría tájékoztatása szerint a gépen két csecsemő is volt.

Mariano Rajoy rendkívüli sajtótájékoztatott tartott, ahol kifejezte részvétét az áldozatok családjainak és bejelentette, hogy a kormányzat egy segélyvonalat hozott létre, amelyen felvilágosítást és segítséget kérhetnek a gép utasainak hozzátartozói.

VI. Fülöp spanyol király éppen kedden érkezett hivatalos látogatásra Franciaországba. Az uralkodó a tervezett programot megszakítva a katasztrófa helyszínére utazik - közölte a televízió.

Lufthansa: egyelőre nem tudni, mi történt a repülőgéppel

Egyelőre nem tudni pontosan, hogy mi történt a Germanwings német légitársaság Barcelonából Düsseldorfba tartó, a francia Alpokban lezuhant járatával - közölte a Lufthansának, az anyavállalatnak az elnöke a Facebook-oldalán kedden.

Carsten Spohr rövid közleményében együttérzéséről biztosította az utasok és a hajózó személyzet családtagjait, barátait.

"Ha a félelmeink beigazolódnak, akkor ez fekete nap a Germanwings életében" - közölte.
A Germanwings 9525-ös járata Barcelonából tartott Düsseldorfba, amikor az Alpok fölött eltűnt a radarok képernyőjéről. A lezuhanás helye a szárazföldön nehezen megközelíthető.

A német Der Spiegel internetes kiadása úgy tudja, hogy a gépen hirtelen csökkenni kezdett a kabinnyomás, és elképzelhető, hogy a pilóták megpróbáltak kényszerleszállást végrehajtani egy közeli sportrepülőtéren.

A francia belügyminisztérium szóvivőjének közlése szerint "nagyon nehéz és sokáig tartó" lesz a mentés, mert annak helye nehezen megközelíthető. A katasztrófa helyszínére francia mentőalakulatok indultak.

Berlinben megerősítették, hogy sok a német áldozat, de pontos számokat nem tudtak mondani. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter közölte, hogy válságstábot állítottak fel, és állandó kapcsolatban állnak a francia hatóságokkal.

A járatot a Germanwings D-AIPX lajstromjelű Airbus A320-asa teljesítette. A 24 éves gép a Lufthansánál állt forgalomba 1991 februárjában, a Germanwings 2003-óta üzemeltette.
A Germanwings a Lufthansa-csoport diszkont leányvállalata, 1997-ben az Eurowings divíziójaként alapították, majd 2002-től önálló cégként működik. A kölni székhelyű társaság Köln-Bonnból, Hamburgból, Berlinből, Dortmundból és Düsseldorfból üzemeltet német belföldi és nemzetközi járatokat, köztük Budapestre is. A Lufthansa a frankfurti és müncheni járatait leszámítva az összes járat üzemeltetését 2013-ban átadta a Germanwingsnek.

A cégnek 81 gépes flottája van, a gépek átlagos életkora 9,2 év. A társaságnak eddig egyetlen gépével sem történt légi katasztrófa.

Merkelt megrázta a szerencsétlenség híre és alapos vizsgálatot ígér

Angela Merkel német kancellárt "mélyen megrázta" a Germanwings német légitársaság Barcelonából Düsseldorfba tartó járatának katasztrófája - közölte kedden a német kormány.

A kormány Facebook-oldalán megjelent közlemény szerint a kancellár lemondta hivatalos programjait. Merkel délután sajtónyilatkozatot tett. A lehető legnagyobb alapossággal kivizsgálják a Germanwings katasztrófáját - mondta a német kancellár, hangsúlyozva, hogy a baleset okairól nem szabad spekulálni.

Angela Merkel sajtónyilatkozatában kifejezte részvétét a katasztrófa áldozatainak hozzátartozói és barátai iránt.

Közölte, hogy szerdán felkeresi a baleset helyszínét, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter és Alexander Dobrindt közlekedési miniszter pedig már kedden a repülőgép-szerencsétlenség helyszínére utazik.



Merkel kiemelte: Francois Hollande francia államfővel és Mariano Rajoy spanyol kormányfővel megállapodtak abban, hogy a három ország hatóságai együttműködnek a baleset okainak feltárásában és a segítségre szorulók támogatásában.

A düsseldorfi repülőtéren helyszíni beszámolók szerint elkülönítették a VIP várótermet mindazoknak, akik a lezuhant gépre vártak. Pszichológusok próbálnak segíteni nekik a tragédia feldolgozásában. Berlinben a külügyminisztérium válságstábot állítottak fel, a hozzátartozók egy külön segélyvonalon érdeklődhetnek a tárcánál.

Nincs hír magyar és szlovák áldozatokról

A Külgazdasági és Külügyminisztériumnak (KKM) egyelőre nincs információja arról, hogy volt-e magyar állampolgár a Franciaországban lezuhant Germanwings-járat fedélzetén - közölte a tárca. Hozzátették: egyelőre az áldozatok azonosítása zajlik, a krízisközponttól hivatalos értesítés még nem érkezett.

Hasonló szellemben nyilatkozott a szlovák külügyi tárca szóvivője, Peter Susko is, aki elmondta, információik szerint még tart az utaslista ellenőrzése, így egyelőre még a tárca nem kapott bővebb tájékoztatást.

Az áldozatok nemzetiségének beazonosítását nehezíti, hogy a repülő a schengeni térségen belül repült, ezért az utasok nemzetiségéről nem készült nyilvántartás.
                  

Nem adott vészjelzéseket a lezuhant repülőgép

Nem adott vészjelzéseket a Germanwings járata, mielőtt lezuhant a francia Alpokban, 150 emberrel a fedélzetén - közölte a francia polgári légiközlekedési igazgatóság.

"A legénység nem adott Mayday jelzést. A légiirányító döntött úgy, hogy vészhelyzetben lévőnek nyilvánítja a repülőt, miután minden kapcsolatot elveszített a repülő legénységével" - közölte a forrás.

A flightradar24.com adatai szerint a repülőgép utolsó ismert helyzete helyi idő szerint 10.40-kor volt. A francia légi irányítás először még azt közölte, hogy a gép vészjelzést adott le 10.47-kor. Az adatok szerint a gép folyamatosan süllyedt mintegy 3-4000 láb percenkénti rátával, majd 6800 láb (2000 méter) magasságban tűnt el a radarok képernyőjéről.

A gépen 144 utas és hat fős legénység tartózkodott, francia és spanyol források szerint az utasok közül 45 spanyol volt, a többiek többségükben németek, de török áldozatokat is jeleztek.

Az Airbus 320-as típusú gép Alpes-de-Haute-Provence megyében Barcelonnette és Dignes-les-Bains nevű helységek között, Prads-Haute-Bléone falu mellett zuhant le. A lezuhanás helye, amely 1500 és 1800 méteres magasság között, feltehetően behavazott vidéken található, nehezen megközelíthető a szárazföldön. Lakótelepülés nincs a közvetlen közelében.

Christophe Castaner, a régió nemzetgyűlési képviselője elmondta, hogy a csendőrség helikoptere megtekintette a baleset helyszínét. A csendőrség tájékoztatása szerint a roncsok több mint két négyzetkilométernyi területen szóródtak szét a behavazott erdős hegyvidéken.
A helyszíntől hét kilométerre található a legközelebb műút. A csendőrök gyalog már meg tudták közelíteni a helyszínt, és a képviselő szerint legelőször esetleges túlélőket keresnek.

A csendőrség arra kérte a környékbeli települések lakosságát, hogy ne próbálja megközelíteni a baleset helyszínét, az utakat hagyják szabadon a mentőalakulatok számára.

A belügyminisztérium tájékoztatása szerint jelenleg háromszáz csendőr és rendőr dolgozik a helyszínen, a "következő órákban" hatszázra emelkedik a számuk a helyszín biztosítása és a mentések megkezdése érdekében.

Valls: semmilyen feltételezés nem zárható ki

Egyelőre semmilyen feltételezés nem zárható ki a Germanwings katasztrófájával kapcsolatban - mondta Manuel Valls francia miniszterelnök a nemzetgyűlésben.

A kormányfő elmondta, hogy egy helikopter már le tudott szállni a baleset helyszínén a francia Alpokban, s annak legénysége megállapította, hogy a lezuhant repülőgépnek nincsenek túlélői. Az ügyben a marseille-i ügyészség indított vizsgálatot.

A gépen 144 utas és hat fős legénység tartózkodott, francia és spanyol források szerint az utasok közül 45 spanyol volt, a Germanwings 67 német áldozatról tud, de török áldozatokat is jeleztek.

A francia képviselők egy perces csenddel adóztak az áldozatok emléke előtt.

A francia hírtelevíziók helyszíni tudósításai szerint a polgárőrség, a légierő és a csendőrség tucatnyi helikopterei várnak felszállásra Seyne-les-Alpes nevű település közelében. Itt állították fel a mentőakció központját. Bernard Cazeneuve délután megérkezett erre a helyszínre, innen fogja ezentúl tájékoztatni a sajtót. Itt állítanak fel majd egy kápolnát is, ahol a hozzátartozók fejet hajthatnak az áldozatok előtt.

A katasztrófához közeli Vernet település polgármestere a France Inter közszolgálati rádióban elmondta: a tragédia helyszíne szakadékokkal teli vidék, szinte függőleges mindenhol. Helikopterről jól látszanak a roncsok. A holtestek kiemelését helikopterekkel fogják megkezdeni, miközben az önkormányzati munkatársak gyalog kísérik a katonákat és a csendőröket a helyszínre - mondta a polgármester. A környéket egyébként teljesen lezárták.  Vernet csendőrsége szerint is mindenki életét vesztette a katasztrófában.

A Haute-Provence régió információs honlapjának a csendőrség egyik munkatársa azt mondta, hogy a holttestek kiemelése több napig is eltarthat. A hatóságok tucatnyi nagy méretű roncsot számoltak össze, ezenkívül a repülőgép sok apró darabra esett szét és szétszóródott a nehezen megközelíthető helyeken.

A baleset pillanatában a meteorológiai körülmények nem voltak különösebben rosszak, sütött a nap. Azóta viszont jelentősen romlottak az időjárási viszonyok, esik az eső, s ezt nehezítheti a szakértők és a csendőrök munkáját a helyszínen.
 

 

A tragédia helyszínére viszi a katalán kormány az áldozatok hozzátartozóit


A katalán kormányzat megszervezi, hogy Spanyolországból a katasztrófa helyszínére utazhassanak busszal a lezuhant gép áldozatainak hozzátartozói, amennyiben szeretnének - jelentette be a katalán elnök Barcelonában.

"Nincs rosszabb, mint elveszíteni egy közeli hozzátartozót, ráadásul ilyen tragikus módon" - fogalmazott Artur Mas.A spanyol sajtó úgy tudja, hogy többen élnek ezzel a lehetőséggel, és hamarosan útnak is indulnak.

Dél óta folyamatosan érkeznek az áldozatok hozzátartozói a barcelonai El Prat repülőtérre, ahonnan délelőtt szállt fel a Germanwings szerencsétlenül járt düsseldorfi járata. A családtagokat a bejárattól a repülőtér biztonsági emberei, és rendőrök kísérik az utastértől elzárt terembe, ahol tájékoztató központot alakítottak ki számukra, hogy a lehető leghamarabb értesülhessenek a legújabb információkról, valamint szakszerű segítséget kapjanak pszichológusoktól, hogy feldolgozzák az első sokkot. A hatóságok folyamatosan próbálnak elérni mindenkit, akinek hozzátartozója utazott a repülőn.

Katalóniában a tragédia miatt félárbocra eresztették a katalán zászlót. A kormány háromnapos országos gyászt rendelt el.  A gyászt kedden éjféltől hirdették ki. Szerdán egy perces némasággal emlékezik majd a tragédia áldozataira Spanyolország.

A kormányfő helyettese bejelentette azt is, hogy törvényszéki orvosokat küldenek Franciaországba, hogy a holttestek azonosítását segítsék. Egyelőre nem hozzák nyilvánosságra az áldozatok kilétét, amíg nem lehetnek száz százalékig biztosak az adatok pontosságában.

Rendőrségi források szerint a barcelonai repülőtéren DNS-mintát vettek az áldozatok hozzátartozóitól és kikérdezték őket a fizikai jellemzőkről, hiszen minden információra szükség lehet az áldozatok személyazonosságának megállapításához.

Egy csoport német iskolás is a fedélzeten tartózkodott

Egy németországi gimnázium számos tanulója és két tanár is az utasszállító gépnek a fedélzetén tartózkodott. Haltern város gimnáziumának tizedik osztályos tanulói egy spanyol nyelvi kurzuson vettek részt két tanár kíséretében. A diákok száma bizonytalan. A halterni önkormányzat szóvivője szerint a csoport 16 tanulóból állt, a tartományi oktatásügyi minisztérium viszont 12 diákról tud. A Halterner Zeitung című helyi lap az online kiadásában 16 tanulóról ír, a beszámoló szerint egy Barcelona közelében fekvő településen töltöttek hét napot egy diákcsereprogram keretében.

Az Airbus 320-as típusú gép szerencsétlensége a német repülés történetének egyik legnagyobb szabású balesete.


                                                                        Frissítve: 19:25
201503241625560.22.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás