Leleplezték a vadászpókok gyorsaságának titkát

JÉNA. A Jénai Egyetem kutatói kiderítették, hogyan képes a trópusi vadászpók villámgyorsan, másodpercenkénti 70 centiméteres sebességgel ráugrani áldozatára.

Ha egy 180 centiméter magas ember a vadászpók sebességével futna, másodpercenként 36 métert kellene megtennie - közölte kedden a Tom Weihmann, a Jénai Egyetem biológusa, a PLoS ONE című szaklapban megjelent tanulmány szerzője.

A vadászpók türelemmel vár zsákmányára a banánlevélen, majd hatalmas erővel ráveti magát. Mindezt rugalmas inak és szalagok nélkül teszi. A tenyérnyire megnövő, nem hálószövő közép-amerikai ízeltlábú (Cupiennius salei) mozdulatait figyelte meg a német tudós nagy sebességű kamerák segítségével.

Arra az eredményre jutott, hogy a vadászpók teste mozgás közben a lehető legkevesebb kilengést végzi, súlypontja pedig nem ugrándozik fel és alá, azaz épp ellenkezőleg mozog, mint például a kocogó ember. Ehhez a póknak rengeteg energiára van szüksége - vélte a kutató.

Vadászat és menekülés közben az állat óriási erőket emészt fel, majd néhány méter után elgyengül. Ennek a mozgásmódnak köszönhető, hogy a pókot sem zsákmánya, sem a rá leső ragadozó nem veszi könnyen észre, hiszen alig mutat ingadozásokat, melyekkel elárulná magát - olvasható a tanulmányban.

A kutató szerint a tanulmány eredményeinek a futórobotok fejlesztésénél lehet hasznát venni, ezeknél ugyanis eddig az emlősök mozgását tekintették példának.

"A rugalmasság mindig együtt jár az egyes végtagok irányításának bizonytalanságával, ez pedig a műszaki alkalmazásoknál problémás lehet. Efféle bizonytalanságok nem jelentkeznének, ha a vadászpókok mozgását utánoznák" - fűzte hozzá Weihmann.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.