Lejtmenet a tőzsdéken
A BUX értéke egy hét alatt 8,62 százalékot, 1.700 pontot zuhant, 18.032,49 ponton zárt pénteken. A vezető papírok mindegyikének hatalmasat esett az árfolyama és az esés nagy forgalommal párosult: a heti részvénypiaci adásvétel 142,4 milliárd forintot ért el az előző heti 113,7 milliárd forint után.
Az OTP részvények ára 4000 forint alá süllyedt, szerdán 3.852, csütörtökön 3.851 forint volt a papír napi minimuma, amire utoljára 2009. július 31-én volt példa. A Mol is bő másfél éves negatív rekordot döntött, 15.105 forintig esett szerdán nap közben az ára, legutóbb 2009. november 9-én járt a papír e szinten. Szerdán az OTP és a Mol kereskedését is szüneteltetni kellett néhány percre 10 százalékot meghaladó áresés miatt. A Magyar Telekom árfolyama történelmi mélypontra, 465 forintra esett a héten, a legutóbbi minimumát 2009. március 12-én állította be 472 forinton.
Nemcsak a BÉT, hanem a világ szinte valamennyi tőzsdéje megszenvedte a múlt héten meggyengült kockázatvállalási hajlandóságot. Az elbizonytalanodott befektetők ismét az arany és a svájci frank felé fordultak. A svájci frank euróval szembeni árfolyama megközelítette a paritást, de áttörni egyelőre nem tudta, a forinttal szemben pedig átmenetileg 273 forint fölé nőtt a frank árfolyama.
Hétfőn komoly veszteséget okozott a tőzsdéken, hogy a Standard and Poor's egy fokozattal leminősítette az Egyesült Államok addigi "AAA" szintű hosszú távú adósosztályzatát a növekvő költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt. Kedden kissé visszaerősödtek a tőzsdemutatók, majd szerdán következett az újabb lejtmenet, ekkor az európai bankok kerültek a találgatások középpontjába. Olyan híresztelések terjedtek el ugyanis, hogy Franciaország is kikerül a legjobb, "AAA" adósosztályzati körből. Csütörtökön a francia központi bank leszögezte, hogy az ország bankjai stabilak, és alaptalan minden ellenkező állítás.
A hét végére valamelyest megnyugodtak a tőzsdék, de az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy törékeny a piacok konszolidációja, ami inkább csak a túladott szintekről való visszapattanásnak tekinthető. Igazi javulást csak az hozhatna, ha a politikusok érdemi intézkedéseket hoznának az adósságválság kezelésére.