2011. szeptember 19., 13:03

Kulcsfontosságú este elé néz Görögország

Este 6 órára halasztották azt a kulcsfontosságúnak ígérkező telefonkonferenciát a nemzetközi hitelezők képviselői és a görög pénzügyminiszter között, amelynek keretében utóbbi azt mondja majd el, hogy milyen intézkedésekkel akarja elérni az idei évre kitűzött államháztartási hiánycélt Görögország.

A cél teljesítéséhez ugyanis ragaszkodik az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank hármasa (trojka) amellett is, hogy az egyre nehezül, ahogy a görög recesszió mélyül. Az IMF ma jelzett legfrissebb prognózisa szerint 5,5% körüli lehet az idei visszaesés mértéke, amelyet jövőre 2,5% körüli újabb recesszió követhet.

Az elmúlt napokban egyértelműsítették a nemzetközi hitelt nyújtó szervezetek, hogy anélkül nem fogják megszavazni az első görög hitelcsomag esedékes 8 milliárd eurós hitelrészletének kiutalását, hogy Görögország ne győzné meg őket hitelesen arról: további költségvetési megszorító intézkedésekkel be tudja tartani az idei államháztartási hiánycélt. A múlt héten a görögök által "bedobott" ingatlanadó ötletét nem tartották teljesen hitelesnek a nemzetközi szervezetek mind a megvalósíthatósági kockázatok, mind a megcélzott bevétel mérete miatt. A pénz kiutalásáról a tervek szerint csak az utolsó pillanatban dönt majd a trojka, hogy ezzel is a hiánycél teljesítésére szorítsák a görögöket.

A görög pénzügyi tárca múlt héten jelezte, hogy az aktuális hitelrészlet kiutalása nélkül október közepére kifogy a pénzből a kincstár, azaz például nem lesz képes tovább fizetni a nyugdíjakat (és a lejáró államadósságot sem, azaz kénytelen csődöt jelenteni).

A görög kormány ma rendkívüli tanácskozást tart, amelyen az idei hiánycél eléréséhez szükséges intézkedéseket állítják össze, és erről tájékoztatja majd a ma esti telefonkonferencián az illetékeseket Evangelos Venizelos görög pénzügyminiszter. Amennyiben tervezett lépéseket nem találnák hitelesnek, elegendőnek a trojka szakértői, akkor az tovább növelné az esélyét annak, hogy Görögország heteken belül fizetésképtelenné válik.

Görög lapértesülés szerint egyébként az IMF többek között azt várja el a kormánytól, hogy 2015-ig mintegy 100 ezer fővel csökkentse a túlburjánzottnak tartott közszféra méretét, és a költségvetési kiigazítás során inkább a kiadáscsökkentésekre fókuszáljanak a bevételnövelő intézkedések helyett.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.