Költségvetési provizóriumból emeljenek béreket az egyetemek?

Az év elejétől a vonatkozó törvénnyel összhangban emelni kellene az egyetemi alkalmazottak bérét. „Értesüléseink szerint három-négy főiskolán nincs pénz a béremelésre” – mondta Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke az Aktuality.sk portálnak. A szakszervezetek számításai szerint 10,5 millió euróra lenne szükség a tervezett emeléshez.
Az egyetemek és főiskolák egyelőre képtelenek megtervezni gazdálkodásukat. „Fejlesztéssel kapcsolatos projektekről pedig egyáltalán nem beszélhetünk” – nyilatkozta Viktor Smieško, a Szlovákiai Főiskolák Tanácsának elnöke. Hozzáfűzte: a januárra kapott összeg kisebb a tavalyi évi költségvetés egytizenkettedénél. Ahhoz, hogy a kormányrendelet alapján valamennyi főiskolai alkalmazottjuk bérét emelhessék, el kellett venniük az eddigi személyi pótlékokat. A legalacsonyabb emelés a nem pedagógiai alkalmazottak esetében várható, ők csak a közszférában dolgozókra vonatkozó, havi 16 eurós béremeléssel számolhatnak januártól. Négy év után idén emelkedik az egyetemi oktatók fizetése is. Õk a 16 eurós általános béremelés mellé még további 3 százalékot is kapnak.
A nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem (UKF) januárra a tavalyi költségvetése tizenkettedénél 5 százalékkal kevesebb pénzt kapott. Libor Vozár, az egyetem rektora, aki egyúttal a Szlovák Rektori Konferencia elnöki funkcióját is betölti, azt reméli, hogy a felsőfokú oktatási intézményeknek csak egy-két hónapig kell költségvetési provizóriummal működniük. Állítólag a jóváhagyott állami költségvetés szerint 2014-ben a nyilvános főiskolák hozzávetőleg 20 millió euróval kevesebbet kapnak, mint tavaly. Vozár abban bízik, hogy végül a költségvetés összegét megemelik. Egyelőre a pénzügyi és oktatási tárca tanácskozásainak az eredményeire várnak. „Hiszem, hogy oly´módon osztják majd szét a pénzeszközöket, hogy a főiskolák költségvetésének csökkentése ne legyen hatással a bérekre. Azt, hogy ez milyen mértékben sikerül, most nem tudom megmondani” – fejtette ki.
Komzsík Attila, az UKF Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja portálunknak megerősítette: január elsejétől költségvetési provizóriummal működnek, a tavalyi költségvetésünk tizenkettedének csak a 95 százalékát kapták meg. „Alkalmazottaink a januári bérükhöz azonban mindenképp várhatják a törvény által megszabott 16 eurós emelést, ugyanis az új bértáblázatokat figyelembe kell vennünk, mást nem tehetünk. Akár elbocsátások árán is teljesítenünk kell a törvény által garantált többletpénz kifizetését. Költségvetésünk véglegesítéséig azonban nem tervezünk elbocsátásokat. Nálunk egyébként is már annyira alacsony az alkalmazottak létszáma, hogy bárkit is küldenénk el, nagyon megéreznénk a hiányát” – magyarázta.
A dékán szerint a nagy kérdés az, hogy mikor lesz vége a provizóriumnak, és ha befejeződik ez az átmeneti időszak, mekkora lesz majd a költségvetésük. „Az illetékesek még a költségvetés beosztásának a metodikájáról sem döntöttek. Nem elég, hogy a felsőfokú oktatási intézmények a tavalyinál 20 millió euróval kevesebb pénzt kapnak, a béremelést is valamiképp biztosítanunk kell. Még nem tudjuk, hogy átcsoportosítanak-e majd az egyetemek költségvetésébe valamilyen anyagi többletforrást, amiből legalább a béremeléseket fedezhetnénk, vagy sem” – mondta Komzsík.
Az éppen szabadságát töltő Tóth János, a Selye János Egyetem rektora a témával kapcsolatban portálunknak szűkszavúan nyilatkozott. „Amíg folynak a minisztériumok közti tárgyalások, és semmiféle írásbeli tájékoztatást nem kaptunk, addig csak várakozó álláspontot képviselünk. Januárban még a decemberből áthozott költségvetési egytizenketted részből gazdálkodunk. E héten tudjuk meg azt, hogy februárban mekkora összegből működhetünk, de a törvény által megszabott emelt béreket mindenképpen ki kell majd fizetnünk. Pénteken talán már többet tudok mondani a témával kapcsolatban” – közölte.
Michal Kaliòák, az oktatási minisztérium szóvivője szerint vélhetően január végéig küldik majd el a főiskoláknak a módszertani javaslatukat. „A módszertan végső formájának jóváhagyásáig és a dotációk szétírásáig a főiskolák a pénzeszközöket havi előlegként kapják meg. A témával kapcsolatos további kérdésekre csupán a módszertan jóváhagyása után válaszolhatunk” – fűzte az elmondottakhoz. Az oktatási tárca állítólag olyan megoldást keres, amellyel mérsékelhetnék a főiskolák költségvetési megszorításait.
A szakszervezetek képviselői azonban honlapjukon arról tájékoztatnak, hogy csak februárban várható a pénzeszközök pontos szétosztása. Pavel Ondek ezt a csúszást azzal indokolja, hogy még nem fejeződtek be a pénzügyi és az oktatási tárca közti tárgyalások. Egyelőre tehát maradnak a kérdőjelek…
