2012. május 27., 08:16

Kína sértve érzi magát - Osztrák vezetők fogadták dalai lámát

PEKING. Kína szombaton komoly tiltakozását fejezte ki a dalai láma és az osztrák kancellár, illetve az alkancellár találkozója miatt - jelentette a külügyi szóvivőt idézve a Hszinhua hírügynökség.

A találkozó, amely Peking többször megismételt tiltakozása ellenére jött létre, "súlyos beavatkozás Kína belügyeibe, megsértette a kínai emberek érzéseit és téves jelzést küldött a tibeti függetlenségért küzdő erőknek" - hangoztatta Hung Lej (Hong Lei).  Hozzátette: a kínai külügyminisztérium Pekingben és a kínai nagykövetség Ausztriában egyaránt ki fogja fejezni az ezzel kapcsolatos kínai álláspontot.

A tibeti kérdés Kína kizárólagos belügye - húzta alá a szóvivő megjegyezve, hogy a dalai láma Peking szemében politikai menekült, aki - a vallás nevében - "hosszú ideje részese a Kína-ellenes, elszakadásra törekvő cselekményeknek". Hung megerősítette: országa határozottan ellenzi, hogy külföldi vezetők bármilyen formában találkozzanak a dalai lámával, valamint hogy bárki, vagy bármely ország a dalai lámát felhasználva beavatkozzon a belügyeibe.

Fényképekkel illusztrált osztrák online médiajelentések szerint Werner Faymann kancellár szombaton Bécsben Christoph Schönborn bécsi bíboros érsek társaságában együtt reggelizett a tibeti vallási vezetővel, akivel Michael Spindelegger alkancellár egy nappal korábban találkozott.

Faymann az eseménnyel kapcsolatban kijelentette, találkozóját egyértelmű politikai jelzésnek szánta "az emberi jogok, az erőszakmentesség és a párbeszéd mellett", illetve az elnyomás ellen". Mint mondta, a személyes találkozóról maga döntött, Peking reakciójától pedig nem fél.

A dalai láma a karintiai tartományi székhelyen, Klagenfurtban kezdte meg eddigi leghosszabb ausztriai látogatását. Karintiai programja keretében elsőként a karintiai Hüttenberg Tibet-központot kereste fel és találkozott gyermekkori oktatója, a 2006-ban elhunyt osztrák hegymászó, Heinrich Harrer özvegyével, Carina Harrerrel.

Harrerről, aki idén júliusban lenne száz éves, "személyes barátjaként és Tibet barátjaként" emlékezett meg. "Megtanította nekem, mi az európai kultúra és mi a demokrácia" - mondta. A láma az elmúlt évtizedekben többször is járt már Hüttenbergben, Harrer szülőfalujában. Mint mondta, Karintiába megérkezni a számára olyan, mintha "régi barátokkal, családtagjaival" találkozna.

A tibeti kultúra veszélyeztetett helyzetben van - mondta a dalai láma. Kijelentette, ő maga továbbra is bizakodó és - mint fogalmazott - hisz "az igazság és az igazságosság erejében". "Kínában egyre többen vágynak demokráciára, emberi jogokra és mindenekelőtt a véleménynyilvánítás szabadságára" - jelentette ki. Úgy vélekedett, hogy ez esélyt jelenthet Tibet számára. A dalai láma három városban - Klagenfurtban, Salzburgban és Bécsben - tartott előadásokat és szemináriumokat ausztriai útja során.

A külföldi sajtó arról is beszámolt, hogy Chen Guangcheng, az Amerikába szökött vak kínai aktivista félelmei beigazolódni látszanak. A férfi többször hangot adott aggodalmának, hogy a kínai hatóságok családján fogják megtorolni az elutazását. Az ügy első áldozata unokaöccse, Chen Kegui volt. Õt azért tartóztatták le, mert kést fogott a helyi hatóság embereire, akik Chen szökése után betörtek a házába. Azzal vádolják, meg akarta ölni a hatalom embereit, ezért akár halálbüntetést is kaphat. Apja, Chen Guangfu, Chen idősebb bátyja szintén házi őrizetben volt Shandong tartományban, de amikor egyre világosabbá vált, fia nagy veszélyben van, ő is Pekingbe szökött, hogy jó ügyvédet találjon a férfinak.

A fővárosba szerdán érkezett, csütörtökön még intézkedett, péntek este azonban nem tért vissza a hotelbe, amelyben megszállt. Zhao Wei, Chen családjának egyik segítője volt az utolsó, aki még beszélt a férfival.  Azt mondta, még mindig semmi hír róla, és nem optimisták. Chen is nagyon aggódik, és felhívta minden barátját, hogy segítsenek megkeresni.

Chen Guangfu három nappal ezelőtt még a Reutersnak nyilatkozott, és részleteket mesélt arról, min kellett keresztülmennie a vak aktivista eltűnése óta. A hatóságok megtiltották neki, hogy elhagyja a települést, és azzal fenyegették, hogy a fia jóval több büntetést fog kapni, ha interjút ad bárkinek is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.