2017. június 8., 15:14

Kilencedikben emelhetik a történelemórák számát, de megoldásnak ez kevés

POZSONY. Az oktatási minisztérium jóváhagyta a kerettanterv módosítását. A következő tanévben a kilencedikeseknél a heti két történelemórát az iskolák a választható tárgyak közül megtoldhatják egy harmadikkal, a felső tagozat többi évfolyamában azonban marad a heti egy történelemóra. Így nem biztos, hogy teljesül az eredeti cél, vagyis a történelemoktatás megerősítésével gátat szabni a szélsőséges eszmék terjedésének.
201706081513210.tort03.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola végzősei az 1956-os forradalomról és szabadságharcról, Nagy Imréről és társairól tanulnak. A tankönyv azonban zárva marad, abban ugyanis mindez nem szerepel. Az óraszámnövelés lehetővé tenné, hogy a diákok a fontos tananyagokkal még mélyebben foglalkozzanak, kitérjenek a történelmi-társadalmi összefüggésekre is, a bővítés azonban problémás.

Tóth Csilla, a Tompa Mihály Alapiskola igazgatóhelyettese portálunknak elmondta, semmiképp sem szeretnék megszüntetni azokat a tantárgyak, amelyeket heti 1-1 órában oktatnak. „Úgy gondolom, hogy a mai modern világban is szüksége van a gyermeknek az etikai nevelésre, a képzőművészetre, hogy fejlessze az esztétikai érzékét, egy technika órára, ahol a kézügyességét szintén fejlesztheti. Tehát innen nem tudunk elvenni. A matematika heti négy vagy öt órás, s szintén nagyon csonkulna akkor, ha onnan csípnénk el valamit. A megoldást egyelőre nem látjuk” – nyilatkozta.

A szakemberek szerint az extrémizmus elleni harcban új tankönyvekkel többet lehetne elérni, mint az óraszámemeléssel. A közös szlovák-magyar történelemkönyv nagyon hiányzik. Jelenleg a magyar iskolákban is a szlovák történelemkönyvek tükörfordításait használják.

Hiányoznak belőle azok a történelmi személyek, akik a magyar történelemben és kultúrtörténetben nagy szerepet játszottak. Az 1848-as eseményeknél például ezekben a kiadványokban ¼udovít Štúr a főszereplő. A közös múlt felvállalása és az itteni magyar közösség története hiányzik a könyvekből – mondja Angyal László történelem szakos pedagógus.

„Úgy gondolom, a szlovák nemzettudat mint olyan két fő téma köré körvonalazódik, az egyik Nagymorávia kérdése, tehát Nagymorávia mint államiság kialakulása, a másik pedig a 19.századi szlovák nemzettudat kialakítása és megjelenése” – magyarázta Angyal László, a Tompa Mihály Alapiskola tanára.

A kilencedikeseknek Simon Attila és Kovács László írt egy hiánypótló könyvet, amihez munkafüzet is tartozik. Ezeket Rimaszombatban is használják, de a Szlovák Nemzeti Tankönyvkiadó könyveivel ellentétben ezekért a diákoknak fizetniük kell. Az oktatási minisztérium által nemrégiben jóváhagyott kerettanterv-módosítást egyébként nem csak a magyar pedagógusok, de a Szlovák Tanítói Kamara is kritizálja. Szerintük is rendszerszintű változásra van szükség.

201706081513210.tort03.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás