2017. április 6., 08:57

Kihelyezték az első magyar nyelvű vasúti táblát

ÚJHELY. Elsőként a Kassa-Tiszacsernyő vonalon lévő újhelyi állomás kapta meg a nevét jelző táblát magyar nyelven. A nagyvárosok helyett az egyik legkisebb község vasútállomására került fel az első magyar nyelvű névtábla. Maga a kihelyezése sajtójelenlét nélkül történt. Értesüléseink szerint sajtótájékoztatót majd az egyik nagyobb vasútállomás magyar nyelvű táblájának kihelyezésekor terveznek.
201704060900410.000000000000000000001a_ujh_4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A táblát az állomás épületének mind a 4 oldalára kihelyezték. A táblák mérete, színe és betűtípusa teljesen megegyezik a szlovák felirattal.

A helyi magyar közösség elégedettséggel veszi a közlekedési tárca rendeletét, amelyben Érsek Árpád miniszter 55 vasúti állomáson elrendelte a kétnyelvű állomásnévtáblák kihelyezését. A szlovák mellé 54 állomásra magyarul, egy állomáson pedig ruszinul kerülnek fel a névtáblák.

"Végre ezt is elértük, hogy magyarul is el tudjuk olvasni a helyi állomás nevét" - reagált a táblák kihelyezésére az újhelyi Szabó Zoltán. A bodrogszerdahelyi Szőllős József is úgy véli, ideje volt már ennek a lépésnek. "Vártuk hatvan éve, és ha egyszer a törvény ezt megengedi, miért ne lehetne".

"Én azt gondolom, hogy nekünk ez jár" - hangsúlyozta Furik Csaba, Kisgéres polgármestere, az MKP megyei képviselője. Mint mondta, ennek természetesnek kellene lennie, és mint ahogy a nyugati modellek sokasága is bizonyítja, ezt meg lehet csinálni. "Ehhez nem 27 évi harc után kellene hozzájutni, de az a fontos, hogy most már lesznek ilyen táblák, s legyen minél több. Munka van még elég. Ez csak a kezdet, remélhetőleg" - mondta Furik Csaba.

A jelenlegi törvényi keretek kizárólag azokon a vasútállomásokon engedélyezik a kisebbségi nyelvű megjelölést, ahol a személyvonatok rendszeresen megállnak, lehetséges az utasok le- és felszállása, és emellett a település lakossága körében a nemzeti kisebbség lélekszáma meghaladja a 20 százalékot. A megállók esetében a táblák kérdését nem rendezték. A Kétnyelvű Dél-Szlovákia civil mozgalom ez ügyben levélben is fordult a miniszterhez, a kihelyezendő táblák számának emelését szorgalmazva. Amennyiben a megállókra is érvényes volna a rendelet, úgy 66 magyar nyelvű tábla kerülhetne ki a vasúti épületekre. 

Levelüknek, s az ügyben tett lépéseiknek, a nyomásgyakorlásnak vélhetően meg is lesz a hatása. Legalább is ezt ígéri a szaktárca. Zuzana Vicianová, a közlekedési minisztérium kommunikációs osztályának munkatársa portálunknak azt nyilatkozta, a minisztérium jelenleg készíti elő az idevágó rendeletek módosítását. "A kétnyelvű táblák kihelyezésére pozitív előrelépésként tekintünk és szerintünk támogatólag hat a  a nemzetiségi hovatartozás szempontjából vegyesen lakott területeken a lakosság együttélésére. A kölcsönös megértést is szolgálja, ahogyan az utasok tájékozódását is".

Az elkövetkező napokban a komáromi és a dunaszerdahelyi vasúti táblák kihelyezése következik. A többi vasútállomásra kisebbségi nyelven a táblákat az év folyamán helyezik ki.

201704060900410.000000000000000000001a_ujh_4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás