2017. május 26., 14:12

Kezdődik a G7-csúcs - Katonai erőddé változott a szicíliai Taormina

RÓMA. Rendkívüli biztonsági intézkedésekkel készült a szicíliai Taormina a világ iparilag fejlett országait tömörítő G7-csoport ma kezdődő csúcstalálkozójára. A kétnapos tanácskozás fő témája a biztonság, a gazdasági fenntarthatóság és az innováció lesz. Olaszország pedig terrorellenes dokumentumot készül előterjeszteni a csúcstalálkozóra.
201705260925120.gonfaloni.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

Taormina területére csütörtök reggel óta még az itt lakók is kizárólag engedéllyel tudnak bejutni akár gépjárművel, akár gyalog. Hét biztonsági kapun lehet belépni a városba fémdetektoros ellenőrzést követően. Taorminában néhány napra még a gyerekek is fényképes belépőkártyát kaptak, amelyet jól láthatóan, a nyakukban lógatva kell viselniük.    

A hatóságok összesen 32 ezer belépési engedélyt adtak ki, beleértve a lakosságot, a küldötteket és az újságírókat.   

A sziget keleti partján, valamivel több mint 11 ezer lakosú szicíliai város valóságos katonai erőddé változott: tízezer olasz rendőr, csendőr és a fegyveres erők katonái szolgálnak Taormina utcáin.   

Az 1975-ben alakult G7-csoportnak Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Japán és Olaszország, továbbá az 1986-ban csatlakozott Kanada a tagja. A találkozókon szokás szerint részt vesznek az ENSZ, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank, az OECD és az EU képviselői is.   

Jelenleg Olaszország a csoport soros elnöke: Taorminába a G7-ek állam- és kormányfőit várják, miután az utóbbi hónapokban többek között már a külügyi, belügyi, pénzügyi, ipari és kulturális tárcák vezetői is csúcstalálkozókat tartottak különböző olaszországi helyszínen.   

Az amerikai elnök és delegációjának szállása a taorminai Grand Hotel Timeo szálloda egyik szárnya lesz, amelyet az egyedüli USA küldöttség teljesen elfoglal. Komoly logisztikai problémát jelentett a szervezők számára, hogy az amerikai elnök 70 gépjárműből álló konvoja be tudjon hajtani a szicíliai város szűk utcáira.   

"Nem lesz könnyű találkozó"- jelentette ki a házigazda Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök. Az ActionAid nem kormányzati humanitárius szervezet hangsúlyozta, hogy a világ vezető államainak nem szabad "elhalasztania a lehetőséget, hogy valóban konkrét és hasznos döntéseket hozzanak". A szervezet stratégiát szorgalmazott a migráció jelenségének és a migránsok befogadásának megoldására, a szegénység és egyenlőtlenségek megszüntetésére, az élelmiszerbiztonság és a gazdasági igazságosság megteremtésére, nem feledkezve meg a nők védelméről sem.

Olaszország terrorellenes dokumentumot készül előterjeszteni

Olaszország egy "polgári biztonságról" szóló dokumentumot készül előterjeszteni a szicíliai Taorminában tartott kétnapos G7-csúcstalálkozón - jelentette az APA osztrák hírügynökség csütörtökön a világ iparilag legfejlettebb államai találkozójának az előestéjén.

A dokumentum egy 15 pontból álló nyilatkozat, amelyben a G7-ek egyebek mellett elítélik az Iszlám Állam dzsihadista szervezetet és az általa elkövetett terrorcselekményeket és elkötelezik magukat arra, hogy a terrorizmussal szembeni küzdelmet a lehető legmagasabb fokon folytatják. Úgy tudni, az irat szövege egy szolidaritásvállalással kezdődik a manchesteri merénylet áldozatainak családjaival, és határozottan elítéli a terrorizmus bármely formáját. A dokumentum emellett egységre szólít fel a nyugati életmód és értékek védelmében.   

Az olaszok azt szeretnék, hogy a G7-ek állapodjanak meg a menekültválság kihívásainak közös kezelésében. A többi között a nyilatkozatban a szóban forgó államok kötelezettséget vállalnának arra is, hogy a menekültek integrációját is elősegítik, megelőzve ezzel a nyugati nagyvárosok elővárosainak gettósodását, ahol aztán az iszlamisták toborozhatnak maguknak újoncokat.   

A G7-csúcstalálkozó egy nem hivatalos fórum, ezért az ott elfogadott határozatoknak sincs jogilag kötelező erejük. A világ legfejlettebb iparú országait tömörítő G7 csoport döntései ugyanakkor politikai jelentőséggel bírnak, s nem csupán a résztvevő államok számára. Bírálói viszont túlzottnak tartják a csúcstalálkozók körüli felhajtást, szerintük a G7-eknek nincs felhatalmazásuk arra, hogy az egész világ számára hozzanak döntéseket.

Tusk: fenn kell tartani az egységet a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelme érdekében

Mivel a világ országai egyre gyakrabban szembesülnek a békére és biztonságra veszélyt jelentő stratégiai globális problémákkal, fenn kell tartani az egységet a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelme érdekében - jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a G7 csoport kétnapos csúcstalálkozóján elmondott köszöntőjében pénteken. Tusk elmondta, a csúcstalálkozó fő témái a világgazdaság, a külpolitika, a polgárok biztonsága és a környezeti fenntarthatóság lesznek.

Tusk hozzátette, nem titok, hogy a G7 csoport vezetőinek álláspontja bizonyos kérdésekben különböző, de egységet kell mutatniuk az olyan problémák megoldásában, mint a szíriai háború, az orosz agresszió Ukrajnában, az észak-koreai nukleáris és ballisztikus rakétakísérletek, vagy a Dél-kínai-tengeren folytatott területszerzés. Ha a G7 csoport nem mutat egységet, a világ helyzete kikerülhet az irányítás alól - vélekedett.

Tusk reményének adott hangot, hogy a vezetők egységet mutatnak az ukrán konfliktussal kapcsolatban. Kijelentette, támogatja Ukrajna függetlenségét, területi integritását és szuverenitását. Leszögezte, a konfliktus megoldása csak a minszki megállapodások teljes körű végrehajtásával érhető el - tette hozzá. Az elnök arra szólította fel a vezetőket, legyenek egységesek a "szíriai brutalitás" befejezése melletti elhatározásukban is. "Készen kell állnunk arra, hogy növeljük erőfeszítéseinket a terrorizmus felszámolására Szíriában, és megtaláljuk a politikai rendezés eszközeit" - fogalmazott.

Véleménye szerint felelősség terheli a csoport azon tagjait, akik - mint Irán és Oroszország - együttműködtek Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerével. "Ahelyett, hogy időt vesztegetnénk, használni kell a befolyásunkat, hogy valós tűzszünetet hozzunk létre, megállítsuk a vegyi fegyverek használatát, valamint biztonságos és azonnali humanitárius hozzáférést biztosítsunk minden rászorulóknak" - jelentette ki.

Végezetül elmondta, a migrációs válság kezelésében is szükség van a G7 csoport egységére. A csúcstalálkozó helyszínére utalva hozzátette, a globális kihívás ugyanis Szicíliában is valódi probléma. Az Európai Unió célja a jelenlegi nemzetközi szintű együttműködés szintjének fenntartása a válság kezelésében.

Az EU-t a május 26-27-i G7-csúcstalálkozón Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke képviseli.

Juncker: Trump nem rosszindulatúan nevezte rossznak a németeket

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője pénteken a G7-ek taorminai csúcstalálkozóján megerősítette, hogy Donald Trump amerikai elnök panaszkodott a német külkereskedelmi mérleg többlete miatt, de szerinte ezt nem rosszindulattal tette.

Médiaértesülések szerint Trump csütörtökön élesen bírálta Németországot Brüsszelben Jean-Claude Junckerrel és Donald Tuskkal, az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökével zárt ajtók mögött folytatott tárgyalásán. "A németek rosszak, nagyon rosszak. Nézzék ezt a sok millió autót, amelyet az Egyesült Államokban eladnak. Ennek véget vetünk" - mondta Trump a Spiegel Online hírportál értesülése alapján.

Juncker megerősítette a híreket, de hangsúlyozta: szerinte az ominózus "bad, very bad" kifejezést sok médium helytelenül gonoszként fordította, és ezért nyert az eredetiből hiányzó sértő, rosszindulatú értelmet. A bizottság elnöke úgy érezte, hogy a találkozó légköre építő jellegű volt. "Ki kell igazítani a hibát" - mutatott rá Juncker. "Bár - ahogy azt mindenki tudja - nem vagyok az angol nyelv szakértője, de a bad nem gonoszt jelent, hanem egyszerűen csak azt, hogy rossz." "Nem azt mondta, hogy a németek rosszul viselkednek" - folytatta a bizottsági elnök. "Annyit mondott, hogy problémánk van."   

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke - a szóban forgó beszélgetés harmadik résztvevője - nem kívánta kommentálni Trump kijelentéseit. "Nem leszek része ennek az új politikai kultúrának, amely állandóan azt figyeli, hol tehet keresztbe a másiknak" - szögezte le. "A jelenlegi diplomáciának szakértői légkörre, nem pedig tapintatlan diplomatákra van szüksége."   

Trump pénteken Taorminában találkozik Angela Merkel német kancellárral is.

201705260925120.gonfaloni.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás