Kevesen érkeztek Ausztriába az elmúlt pár napban

Az osztrák rendőrség pénteki közlése szerint a stájerországi Spieldfeldnél és Bad Radkersburgnál alig voltak menekültek, és akik jönnek, azok már jellemzően Karintia felől lépik át a határt. Pénteken összesen 1300 ember érkezésére számítanak, őket Németország irányába viszik tovább. A belügyminisztérium szóvivője szerint a jövő héten megkezdhetik a kerítés építését a stájerországi Spielfeldnél, azonban ez attól függ majd, hogy az ehhez szükséges építőelemeket időben leszállítják-e.
Salzburg város átmeneti befogadóhelyeire is alig érkeznek menekültek napok óta. Van olyan szükségszállás, ahova az utóbbi három napban senki nem jött. Ott olyan menedékstátuszra várakozókat is elszállásolnak, akiknek máshol nem jutott már hely. Az utóbbi hónapokban volt, hogy háromezer embert is éjszakázott Salzburgban.
A freilassingi határátkelőnél naponta ezren mennek át Németországba még ezekben a napokban is.
A Bécs közelében fekvő schwechati reptér egyik hangárjánál jövő héten nyitnak meg egy konténerfalut. Ott 400 menekültet fogadnak be, és őket a Vöröskereszt látja majd el. Az alsó-ausztriai tartomány és Bécs városa által létrehozott konténerfaluban szociális és szabadidős helyiségekkel, és emeletes ágyakkal berendezett szobákkal várják a menekülteket, akik már helyben némettanfolyamra is járhatnak.
A burgenlandi Bruckneudorfban pénteken megtartották a negyedik tüntetést a településre tervezett 450 ember befogadására alkalmas konténerfalu ellen.
A menekülthullám csökkenésének oka feltehetőleg a hideg idő, valamint a balkáni országok intézkedései.
Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter pénteken Brüsszelben a migránsáradat további csökkenését szorgalmazta.
Tovább csökkent a Németországba belépő menedékkérők száma
Tovább csökkent a Németországba érkező menedékkérők száma a pénteken megjelent hivatalos adatok szerint.
A határőrizetért felelős szövetségi rendőrség csütörtökön 3169 illegális határátlépést regisztrált, ami alig a fele az egy héttel korábbi 6561-nek.
Szerdán 3567 ember lépett be jogcím nélkül Németországba. Így szerdán és csütörtökön együttvéve is jóval kevesebben érkeztek, mint szeptember eleje és november eleje között átlagosan egy nap alatt. Abban az időszakban 10 ezer körül volt a naponta feljegyzett határsértések száma.
A naponta érkezők száma november 5-én haladta meg legutóbb a 10 ezres határt (akkor 10 485 illegális határátlépést jegyeztek fel), és november 8-án haladta meg legutóbb a 8 ezres határt (amikor 8381 illegális határátlépést regisztráltak), azután pedig két héten keresztül rendre 7-8 ezer ember lépett be az országba jogcím nélkül, majd a napi átlag fokozatosan a 3500 körüli szintre süllyedt.
Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter egy csütörtöki nyilatkozatában kedvező fejleménynek nevezte a csökkenést, de úgy vélte, az elsősorban az időjárás változásának tulajdonítható, és korai lenne trendfordulóról beszélni. A miniszter hangsúlyozta: tovább kell dolgozni azért, hogy folytatódjék az újonnan érkező menedékkérők számának csökkenése akkor is, "amikor nem viharos az idő a Földközi-tengeren".
Németországban drámaian fölerősödött a menekülthullám a Magyarországról induló menedékkérők beengedéséről szeptember 5-ére virradóra hozott döntés óta, az időközben eltelt negyedévben több mint 500 ezer menedékkérő érkezett az országba. Ekkora tömeg érkezésére nem volt példa a modern menekültügy 1953-ban kezdődött németországi történetében.
A nyugat-balkáni migrációs útvonalon fekvő országok fokozni akarják az ellenőrzést
A nyugat-balkáni migrációs útvonalon fekvő országok, Szlovénia, Szerbia, Macedónia és Görögország rendőrfőkapitányai megállapodtak abban, hogy fokozzák a migránsok ellenőrzését, és egységes azonosító okmánnyal látják el a bevándorlókat - közölte az STA szlovén hírügynökség a szlovéniai Brdo kod Kranján tartott tanácskozást követően.
Marjan Frank szlovén rendőrfőkapitány újságíróknak az ülés után elmondta: a migránsáradat csökken ugyan a balkáni migrációs útvonalon - az időjárási viszonyok és a gazdasági migránsok feltartóztatása miatt a görög-macedón határon -, de a jelenlegi állapot nem garancia arra, hogy ez hosszú távon így is marad.
Kiemelte: a résztvevők egyetértettek abban, hogy biztonsági okokból javítani kell a migránsok azonosítási eljárásán.
"A találkozón közös javaslat született arra, hogy be kell vezetni egy egységes azonosító okmányt, amelyet a bevándorlók az Európai Unióba (EU) lépéskor kapnak, és amely elkíséri őket a végleges célállomásukig" - mondta.
Szlovénia vállalta, hogy megpróbálja az elképzelés véghezviteléhez szükséges uniós támogatást is megszerzi, továbbá a végrehajtásnál segítséget kér az EU határellenőrzési ügynökségétől (Frontex) - tette hozzá.
Horvátország képviselője ismét nem volt jelen a Szlovéniában tartott tanácskozáson. Zágráb korábban a nyugat-balkáni migrációs útvonalon fekvő országok belügyminisztereinek munkaértekezletén sem képviseltette magát, a szlovéniai Brdón.
Ugyanakkor Zágráb pénteken egy negyedik tiltakozó jegyzéket is küldött Ljubljanának, mert álláspontja szerint a szlovén fél által a közös határon épített kerítés horvát területre is átnyúlik.
