2014. október 7., 13:32

Késik az oktatásügyi reform, a tárca hiányolja az elemzéseket

POZSONY. Egyelőre nem valósul meg a beharangozott oktatásügyi reform Szlovákiában. Dušan Èaploviè volt oktatásügyi miniszter alapvető változások bevezetését készítette elő az alap- és középiskolákban.

Legfontosabb az újfajta finanszírozás következő évben történő bevezetése lett volna: az a jövőben nem a diáklétszámoktól, hanem az osztályok számától függött volna. Az új minisztériumi vezetésnek azonban hiányoznak az arról szóló elemzések, hogy a módosítás a gyakorlatban mi mindent is jelentene. Több iskolaigazgató pártolná azt a módosítást, hogy az állam a megszabott minimális létszámmal rendelkező osztályok mennyisége alapján is folyósítson támogatást az oktatási intézményeknek.

Az oktatásügyi törvény tavalyi módosításának következtében az egyes osztályoknak – évfolyamtól függően – legalább 11-15 diákkal kell rendelkezniük, míg korábban csak a maximális létszámokat szabta meg a vonatkozó jogszabály.

A július elején hivatalba lépő Peter Pellegrini tárcavezető a Pravda napilapnak megerősítette: valóra váltják az eredeti terveket, s az osztályok száma alapján finanszírozák majd az iskolákat. Teszik ezt annak tudatában, hogy ez a lépés a kisebb iskolák számára a megszűnés veszélyével fenyeget. Augusztus végén kijelentette: megfontolják, hogy egyes kisebb osztályokat valamiképp mégis meghagynak. A tárca jelenleg számításokat végez, hogy a finanszírozás igazságosan történjen. A minimális létszámú osztályoknak vélhetően csak az üzemeletetési költségeiket fizetik majd át, míg a több diákkal rendelkező osztályok után az iskola pótlékot is kaphatna. A kérdés azonban továbbra is nyitott.

A miniszter azt azonban megerősítette, hogy egyelőre nem csökkentik a magániskoláknak nyújtandó állami támogatás nagyságát. Erről a kérdésről valószínűleg vitát kezdeményeznek, mert a magániskolák többsége világszerte kisebb állami támogatásban részesül, mint az állami iskolák.

Az új fianszírozási rendszer bevezetésével kapcsolatban Juraj Draxler, az oktatási tárca államtitkára abban látja a problémát, hogy a minisztériumnak javítania kellene a saját elemző tevékenységén. Azután ugyanis pontosabban látná, hogy a jogszabályváltozások milyen következményekkel párosulnak majd az iskolákban. A minisztériumi átszervezések során jelentős mértékben meg kellene erősíteni a tárca saját elemző központját, az Oktatási Politikai Intézetet (IVP), amely ma csupán 3 alkalmazottal működik.

A Jól Igazgatott Társadalom Intézetének főnöke, Ctibor Košťál pozitívan viszonyul az IVP megerősítéséhez. „Valamennyi alapvető reformnak világos elemzésekre kellene épülnie. Ha megerősödik az elemző szakosztály, akkor valószínűnek tűnik, hogy a miniszter több ténnyel és megállapítással szembesül majd, s nem valamiféle saját megérzései és bizonyos tapasztalatok alapján hoz döntéseket“ – nyilatkozta Košťál.

Azt is megemlítette, hogy akárcsak a pénzügyminisztériumnak, úgy a többi tárcának is rendelkeznie kellene saját elemző központokkal. Úgy véli, hogy az új támogatási rendszer bevezetésének fontolgatása során a kor újabb olyan kihívásait is figyelembe kellene venni, mint az előnyben részesített szociális csoportokból származó gyerekek oktatása. Az elemzésektől politikai színezettől mentes tényeket vár.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.