2012. március 1., 06:55

Képmutató Brüsszel

LONDON. A Wall Street Journal európai kiadása a Magyarországnak szánt kohéziós támogatás felfüggesztésének módját kritizálta. Mint írta, az EU nagyon komolyan veszi néhány ország esetében a deficitet.

"Ha valaki legközelebb azt mondja, hogy az Európai Unió az egyenlők klubja, ahol a szabályok minden tagállamra vonatkoznak, akkor Magyarország 2012-es ügyére kell utalni" - írta a lap, mely szerint "a képmutatás fuvallata" érezhető akkor, amikor a Bizottság "a költségvetés vesszejét suhogtatja" Magyarország előtt.

A WSJE meglátása szerint a brüsszeli végrehajtó testület Magyarországra vonatkozó, aggályokat hangoztató gazdasági helyzetértékelése nem nélkülözi ugyan teljesen a helytálló elemeket, a bizottsági fellépés mégis képmutatónak nevezhető, hiszen ha igaz is lenne, hogy Magyarország költségvetési hiánya jövőre eléri a 3,25 százalékot, az még mindig alacsonyabb deficitet jelentene, mint amekkora Németországé, Hollandiáé vagy Nagy-Britanniáé.

Az amerikai lap feltételezése szerint az EU Magyarországot a kormány által végrehajtott, ellentmondásos alkotmányos változtatások miatt akarja megfenyíteni a kohéziós támogatások felfüggesztésének kilátásba helyezésével, bár az Európai Bizottság váltig azt állítja, hogy a két dolog teljesen független egymástól. A Magyarországról kialakult európai konszenzus egyértelmű: az ország letért a közép-európai államok nyugati integrációjának "normál" fejlődési útjáról, és "egyedüli, vad kalandozásba kezdett".

E konszenzus a tényeket tekintve helytálló, ám az időmeghatározás helytelen, Magyarország ugyanis nem Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt hagyta el a fejlődés közös útját, ahogy Brüsszel vélelmezi, hanem jóval korábban, 2002-ben, a szocialista-liberális kormány idején - írta a Financial Times blogrovatában a Századvég Alapítvány két vezető elemzője.

Kumin Ferenc és Lánczi Tamás szerint Orbán Viktor a helyes útra vezeti vissza Magyarországot. A szerzők a szocialista-liberális kormányok súlyos örökségének nevezik a hatalmas devizaalapú jelzáloghitel-állományt, és felidézik, hogy a kormány piaci árfolyam alatti törlesztési lehetőséget teremtett az eladósodott háztartásoknak.

"A bankok siránkozásai bejárták a nemzetközi sajtót, de Magyarország vajon nem ugyanazt a megközelítést alkalmazta-e, mint az EU, amely a magánbankoktól a görög adósság leírását követeli?" - tette fel a kérdést a két szerző.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.