Kémberendezéseket találtak Washingtonban

A külföldi országok által használt, SIM-kártyák azonosítására alkalmas mobiltelefon adótorony-szimulátorok miatt régóta aggódtak, de az amerikai hírszerző és rendvédelmi szervek - amelyek saját maguk is használnak hasonló lehallgató berendezéseket - eddig hallgattak erről.
Ron Wyden oregoni szenátornak március 26-án küldött levelében a belbiztonsági minisztérium elismerte, hogy tavaly azonosítottak engedély nélkül működő adótorony-szimulátorokat a fővárosban. A tárca arra nem tért ki, hogy milyen típusú berendezéseket használtak és ki használhatta őket, arról sem számolt be, mennyit találtak belőle és hol.
A minisztérium válaszából, amelyet Wyden irodája jutatott el szerdán az AP amerikai hírügynökségnek, az derül ki, hogy nem sokat foglalkoztak az amerikai rendőrök között csak Stingray (mérges rája) néven emlegetett berendezésekkel. Az illetékes felügyeleti szerv, a Szövetségi Távközlési Bizottság négy évvel ezelőtt munkacsoportot állított fel a kérdés tisztázására, de az nem nyújtott be jelentést, és nem is ülésezik rendszeresen.
A berendezések a törvényes mobiltelefonos adótornyokat utánozva "megtévesztik" a mobiltelefonokat, így meghatározhatják az adott telefon pontos helyét. A bonyolultabb változatok a telefonok lehallgatására is képesek oly módon, hogy a régebbi, kódolatlan 2G üzemmódban kényszerítik őket működésre, illetve kártékony (malware) programokat is telepíthetnek rá.
A berendezés ára 1000 és 200 ezer dollár között mozog, a mérete rendszerint akkora, mint egy aktatáskáé, de léteznek mobiltelefon méretű készülékek is. Elhelyezhetőek egy kormányépülethez közel parkoló autóban, a nagyobb kapacitásúakat alacsony magasságban közlekedő repülő járműben is elhelyezhetik.
Aaron Turner, az Integricell mobilbiztonsági tanácsadó cég elnöke szerint minden "valamirevaló" nagykövetség telepített saját adótorony-szimuláló berendezést. Turner szerint a nagykövetségre látogató "érdekes embereket" figyelik meg vele. Az oroszok berendezése olyan erős, hogy akár egy mérföldről is megfigyelheti a célpontot - mondta.
A hadsereg, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA), a Szövetségi Nyomozó Hivatal (FBI) és a nemzetbiztonsági apparátus többi része több ezer alkalmazottja dolgozik Washington körzetében. A lehallgatáshoz értők kódolják a telefon- és adatközléseiket, és elektronikai óvintézkedéseket tesznek, de a gyanútlan állampolgárok könnyű prédák lehetnek.
A demokrata párti Wyden novemberben kért tájékoztatást az engedély nélküli adótorony- szimulátorokról.
Válaszában Christopher Krebs, a belbiztonsági minisztérium egyik vezetője közölte, hogy "mérges rájákkal" kapcsolatos "rendellenes tevékenységet" figyeltek meg Washington körzetében.
Krebs közölte, hogy a tárca nemzetvédelmi főosztályának nem áll rendelkezésére berendezés és pénz a "mérges ráják" kiszűrésére, még ha a külföldi kormányok által való felhasználásuk az amerikai nemzet- és gazdasági biztonságot veszélyeztethetik is".
Szakértők szerint a "mérges ráják" kiiktatásához a vezeték nélküli hálózatok olyan drága fejlesztésére lenne szükség, amelynek költségeit az ipar nem szívesen fizetné ki. Ráadásul a szövetségi ügynökségek és rendőrségek legalább 25 szövetségi államban és Washingtonban használnak ilyen berendezéseket az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) szerint.
