Kaszparov vezetésével tüntettek Putyin ellen Oroszországban
Garry Kaszparov volt sakkvilágbajnok, liberális ellenzéki politikus, Szergej Udalcov, a Baloldali Front radikális mozgalom vezetője és Alekszej Navalnij, a korrupció elleni fellépéséről ismert ügyvéd, nacionalista blogger vezetésével körülbelül két és fél-háromezer tiltakozó gyűlt össze a központi Lovarda téren.
A nacionalisták külön oszlopot alkotva, cári zászlókkal vonultak és vettek részt a tüntetésen. Sokan eltakarták arcukat. A feliratokon a politikai foglyok szabadon bocsájtását követelték, és plakátjaikra egyebek között azt írták ki, hogy "Oroszország szabad lesz".
Az ellenzéki vezetők arra szólították fel a tömeget, ne szavazzanak Vlagyimir Putyinra, az Egységes Oroszország párt jelöltjére az elnökválasztáson, és bejelentették, hogy március 4. után még nagyobb akciót szerveznek a hatalom vértelen leváltására.
"Ha ismét csalnak, akkor döntő ütközetet kell vívnunk március 4-e után" - jelentette ki Szergej Udalcov. Szerinte Moszkvában akár félmillió, Szentpéterváron pedig 100-200 ezer ember is utcára vonulhat a március 8-ára tervezett akción, amely - mint mondta - "megoldhatja a helyzetet".
Alekszej Navalnij felszólalásában erőszakmentes, békés forgatókönyv szerint végbemenő forradalomról beszélt.
Garry Kaszparov, az Egyesült Polgári Front nevű szervezet vezetője biztos abban, hogy a tiltakozó mozgalom Oroszország-szerte nőni fog.
A szentpétervári ellenzéki tüntetésen részt vevők határozatot fogadtak el, amelyben tisztességes, nyílt és szabad választásokat, hatalomváltást és mélyreható szociális változásokat követeltek.
Közben szombaton megtartották az orosz elnökválasztás főpróbáját, amelyen I. Péter cár elsöprő fölénnyel győzött. Moszkvában 12 választókörben tartottak nyílt napot nyolc nappal az elnökválasztás előtt. Délelőtt tíz órától délután egyig a látogatók megismerhették a szavazóhelyiségekben felszerelt webkamerák működését és a választások műszaki hátterét. Meghívták az elnökjelölteket, megbízottaikat, politikai pártok képviselőit és a megfigyelő szervezeteket is.
Vlagyimir Putyin miniszterelnök-államfőjelölt tavaly decemberben, a parlamenti választások után adott utasítást arra, hogy az ország valamennyi szavazóhelyiségében szereljenek fel webkamerákat, hogy megakadályozzák a visszaéléseket az elnökválasztáson. Az ellenzék ugyanis azzal vádolta és vádolja azóta is a hatalmat, hogy sorozatos csalások történtek a törvényhozási választáson.
A moszkvai választási próbán lefuttatott program alapján I. Péter cár, Egész Oroszország jelöltje 26 szavazattal győzött, míg Dzsingisz kán 9 voksot kapott a tatár-mongol horda színeiben. Mögöttük végzett Nagy Sándor, Napóleon és Churchill. A végleges eredményt hétfőre ígérték.
Az orosz elnökválasztáson induló ellenzéki politikusok nem voltak kíváncsiak a moszkvai választási próbára. Megállapodtak ugyanakkor arról, hogy a március 4-i választást követő napon együtt ellenőrzik a szavazatok összesítését.
A javaslatot Vlagyimir Zsirinovszkij tette a REN televízió élő vitaműsorában versenytársainak, Gennagyij Zjuganovnak, a kommunista párt vezetőjének, Szergej Mironovnak, az Igazságos Oroszország párt elnökének és Mihail Prohorov üzletembernek, egyéni jelöltnek. Vlagyimir Putyint nem hívták meg, mondván, hogy úgysem csatlakozna hozzájuk.
A politikusok tíz szavazókörben fogják előzetes bejelentés nélkül ellenőrizni a szavazatok összesítését tartalmazó jegyzőkönyveket. Zsirinovszkij biztos abban, hogy az elnökválasztáson mindenképpen lesz csalás, és ha erről meggyőződnek, nem fogják elismeri a szavazás eredményét.
A REN televízió adásában levetítették a kormányfő elnökválasztási reklámfilmjét, amely apokaliptikus képet festett a Putyin nélküli Oroszországról. Szergej Mironov az orosz nép megsértésének tartotta a politikai reklámfilmet, Mihail Prohorov pedig kijelentette: hamis az a feltételezés, hogy ebben a tehetséges országban egyedül Putyin lenne képes megmenteni a hazát.