2014. május 11., 13:21

Jókai Tibor: szakmai kihívásnak tartom az SZMPSZ irányítását

RIMASZOMBAT, RÉVKOMÁROM. Jókai Tibort, az eddigi országos elnök, Pék László kihívóját választották a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége első emberévé a május 10-én Rimaszombatban tartott XII. tisztújító közgyűlés küldöttei. Az újdonsült elnök a küldöttgyűlés legfontosabb eseményeiről és prioritásairól nyilatkozott portálunknak.
201405111322040.pedag02.jpg

A rimaszombati tanácskozáson a 92 küldött közül 88 vett részt, továbbá jelen volt Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország kassai főkonzulja, Szigeti László volt oktatásügyi miniszter, a Magyar Közösség Pártja (MKP) Országos Tanácsának elnöke és Simon Zsolt, a Most-Híd alelnöke. Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár üdvözlő levelét a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) közgyűlésén a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkárságát képviselő Haraszti Attila olvasta fel. Hangsúlyozta: a magyar kormány kiemelt figyelmet szentel a határon túli magyar közösségek oktatásügyének, aminek a helyzete befolyásolja a közösségek megmaradását.

Jókai Tibor a tisztújító közgyűlés után portálunknak elmondta: a találkozó egyik legfontosabb napirendi pontja a 2002-ben elfogadott alapszabály módosítása volt, amit az indokolt, hogy az eltelt 12 év során megváltozott az SZMPSZ struktúrája. „Ezzel kapcsolatban a résztvevők több javaslatot is beterjesztettek. Például a közgyűlés összehívásának gyakoriságára vonatkozó indítvány kapcsán a jelenlévők jóváhagyták azt is, hogy az eddigi egyszerű többség helyett a jövőben már csak kétharmados többséggel lehet módosítani az alapszabályt. A másik legjelentősebb programpont a tisztújítás volt: a küldöttek megválasztották az országos elnököt, alelnököt, az ellenőrző bizottság tagjait. A megmérettetés során az SZMPSZ eddigi országos elnökének, Pék Lászlónak ezúttal először, személyemben kihívója akadt” – fogalmazott.

„Nagyon érdekes helyzet alakult ki azáltal, hogy az elnök közvetlen beosztottjával, a révkomáromi központi iroda vezetőjével együtt mérettetett meg. Ehhez a lépéshez hosszú út vezetett. Több hónappal ezelőtt ugyanis olyan híresztelések kaptak szárnyra, hogy az elnöki szék talán megüresedik. Emiatt különböző régiókból a területi elnökök és tagok azzal a kérdéssel kerestek fel engem, hogy mivel értékelik az eddigi munkámat, szeretnék tudni, ez esetben elnökjelöltként vállalnám-e a megmérettetést. A szövetségünkben végzett tízéves munkálkodásom alapján, hosszadalmas gondolkodás után ez év elején, a területi közgyűlések idején úgy döntöttem, hogy igent mondok a felkérésekre. Úgy érzem, az eltelt évtizedben mindig a legjobb tudásom szerint igyekeztem szolgálni a felvidéki magyarságot. Szeretem a munkámat, szeretem azokat a kihívásokat, melyek előbbre visznek egy közösséget, egy olyan szakmai civil szervezetet, amely a felnövekvő generáció minőségi fejlődéséért kell, hogy felelősséget vállaljon. A szombati közgyűlésen tehát Pék Lászlón kívül én is vázoltam az elképzeléseimet, majd csekély, 46:42 arányú szavazattöbbséggel elnökké választottak a jelenlevők. Hozzáfűzném még azt, hogy Pék Lászlóhoz egy évtizedes munkakapcsolat fűz, és a továbbiakban is számítok a munkájára. Bízom abban, hogy a jövőben is együtt tudunk majd működni, hiszen az ő 12 éves elnöki és más közéleti tapasztalata úgy az SZMPSZ, mint az egész közösségünk javára válhat” – hangsúlyozta az újonnan megválasztott elnök. „A területi közgyűlések rajtunk kívül Fodor Attilát, a Comenius Pedagógiai Intézet vezetőjét is jelölték elnöknek, aki azonban a közgyűlésen kijelentette: nem vállalja, visszautasítja a jelölést. A két új alelnök a küldöttek döntése értelmében Ádám Zita és Vörös Mária lett“ – fűzte hozzá.

Jókai Tibor hangsúlyozta: nem a hatalom, nem a magasabb pozíció megszerzése késztette az elnöki tisztségért való indulásra, hanem inkább egyfajta szakmai kihívás. „Az tény, hogy tapasztalataim birtokában, a kor kihívásainak megfelelően talán egy átgondoltabb, hatékonyabb, rugalmasabb munkaformát tudnék vinni az SZMPSZ mindennapi munkájába. Nagyon fontosnak tartom a minőségi, a XXI. század kihívásainak megfelelő országos programoknak az akkreditációját, amelyek a regionális és országos szakmai továbbképzéseket bővíthetik, megfelelve az igényes pedagógusi elvárásoknak. Azok anyagi hátterét a célirányos anyaországi támogatásokból megvalósíthatónak tartom. Sajnos, ez az elmúlt másfél évben nem történt meg. Annak okait, hogy miért utasították el, sajnos, a mai napig sem sikerült tisztázni” – fejtette ki.

Az SZMPSZ új elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy iskoláink egy része nagy veszélyben van, ezért csak össztársadalmi összefogással érhető el, hogy a hatalomra nyomást tudjunk gyakorolni. „Emiatt az érdekérvényesítést is olyan súllyal kell felvállalnunk, mint a szakmai képzéseket. Itt már erre van szükség! A szlovák oktatási tárca törvényalkotási folyamatait állandóan követve azonnal reagálni, jelezni kell, ha a törvénytervezet vagy a törvény nem elfogadható, negatívan érinti a magyar iskolákat. Eredményeket, megoldásokat azonban csak összefogással, jó partnerkapcsolattal, az országos szakmai civil szervezetekkel, valamint a magyar ügyeket felvállaló politikai pártokkal közösen lehet elérni. Szükségesnek tartom egy partnerség kialakítását, amely olyan összefogást eredményezhet, mint anno a 90-es években a magyar bizonyítványok ügyében volt. Ha a kistelepülésről elfogyott a gyerek, közös összefogással döntsünk, javaslatokat fogalmazzunk meg az adott régiónak a helyzet javítása érdekében, adjunk használható ötleteket, de ne mások rovására! Például a régiós iskolák megteremtése a jövőt szolgálná. Ezek a problémák régió-specifikusak, nem lehet általánosságban cselekedni. Nem szabad magukra hagyni a kisiskolákban dolgozókat, mert ha az iskola megszűnik, akkor a gyerek és a pedagógus is elveszik. Ésszerű megoldásokat kell javasolni a régióknak az iskola-összevonásokkal kapcsolatban, megértetni velük, hogy a megmaradásunk záloga, ha közös gondolkodással megoldást találunk” – hangsúlyozta.

Hozzátette: munkája során a kapcsolattartást szeretné az eddiginél sokkal élőbbé tenni, mégpedig személyes találkozások révén, melyekre az egyes régiók területi választmány ülései és a regionális pedagógiai központok (RPK) ülései biztosítanák a lehetőséget. „E találkozások révén lehetőség nyílik a szakmai véleménycserékre, az egyes alapszervezetekben zajló események megbeszélésére, tanácsadásra, segítségnyújtásra. Azt, hogy mennyire fontos ez a fajta szakmai kommunikáció, saját tapasztalatomból tudom, hiszen valójában soha nem szakadtam el az iskolától, a tanítástól” – jegyezte meg Jókai Tibor, aki ugyancsak szükségesnek tartja az igazgatók országos társulása és az óvópedagógusok szakmai társulása munkájának intenzív támogatását, valamint a RPK-k bevonását a szakmai programok megvalósításában minden régióban. „A tapasztalatcsere, a vélemények, nézetek kifejtése alapul szolgálhat az államilag finanszírozott szakmai háttérintézményekkel való együttműködéshez, a szlovákiai magyar iskolák és óvodák fejlesztése érdekében. További munkám során is a nyitottságot, az együttműködést, a sikeres kommunikációt, a dolgok megvitatását, átgondolását, az építő kritikát, az elvégzett munka elismerését, megbecsülését tartom majd szem előtt” – fűzte hozzá.

A közgyűlés résztvevői megvitatták az SZMPSZ 2014-2018-as időszakra vonatkozó programját, illetve az országos elnök fizetése is napirendre került. A küldöttek úgy határoztak, hogy a jövőben a szövetség első embere az országos átlagbér 1,5-szörösére, illetve éves szinten valorizációra lesz jogosult. Felmerül a kérdés, ki lép majd az elnökké választott irodavezető helyére, s hogy milyen sorsra jutnak a már szervezés alatt álló nyári programok. „Május tizedike egy mérföldkő volt az életemben, hiszen nem abban a tudatban mentem el a közgyűlésre, hogy biztosan elnökké választanak. Emiatt azon még nem volt időm gondolkodni, hogy ki lép a helyemre. Valószínűleg a közeljövőben pályázatot írunk majd ki az irodavezetői posztra. Tény, hogy az utódomra és az eddigi kollégáimra is sok munka vár, hiszen például mielőbb ki kell írni a XXVII. Nyári Egyetemet. Át kell majd kissé szervezni a révkomáromi központi irodában dolgozók munkatöltetét, hogy a közeljövőre vonatkozó feladatokat maradéktalanul teljesíteni tudjuk“ – mondta Jókai Tibor.

Megosztás