János-napi boráldás Köbölkúton

A vallásban a szőlő és a bor fontos szerepet tölt be, a boráldás hagyománya pedig egészen János apostolig vezethető vissza.
„Mikor János apostol Patmosz szigetén volt, meg akarták őt mérgezni. Õ megáldotta a bort, a kígyó kiugrott a borból, elosont. Nem volt semmi harag, mert a szeretet erősebb volt. Az Anyaszentegyház úgy döntött, hogy miért ne áldjuk meg a bort, mert az áldás az az Isten léte, hogy jön a Jóisten és segít az emberen, hogy a bajaiban könnyebb legyen neki” – mondta Szabó Miklós plébános.
„Megható, hogy megszentelték a borainkat, és a családdal ezt majd jó egészséggel elfogyasztjuk. Bízunk benne, hogy a jövőre is jó termésünk lesz” – jegyezte meg Hóka Imre köbölkúti borász.
A borászok a kedvező időjárásért imádkoztak, s azért, hogy minden természeti katasztrófa kerülje el a szőlőültetvényeket. A köbölkúti szőlőhegy talaja kedvező feltételeket biztosít a gazdáknak a szőlőtermesztéshez, s a pincékből jó minőségű borok kerülnek a poharakba.
Szőcs Ferenc, Köbölkút polgármestere szerint a borászoknak egy fő céljuk van, hogy nagyon finom és szép bor kerüljön az asztalra. „A megáldás után reméljük, hogy szebbek és jobbak lesznek a borok. Sajnos kevesen tudják, hogy Köbölkút egy olyan község, talán még egy ilyen nincs is Szlovákiában, ahol ennyi hektár szőlő terülne el, hiszen közel 500 hektár szőlő van községünkben” – fűzte hozzá a polgármester.
A János-napi boráldás hagyományát a Köbölkúti Szőlő és Bortermelők Egyesülete, valamint a község önkormányzata igyekszik feléleszteni. A szentmise után a borászok kóstolóval várták a híveket, s ki-ki eldönthette, elég-e az Isten áldása az újborra, vagy azért kell a gazda szakértelme is a bor elkészítéséhez.
