2017. április 27., 16:17

Izrael légicsapást hajtott végre Szíriában

DAMASZKUSZ. Izrael feltehetően légicsapást mért csütörtök reggel a Hezbollah libanoni síita radikális szervezet fegyverraktárára a damaszkuszi nemzetközi repülőtér közelében, a támadás nagy erejű robbanással járt, amelyet hallani lehetett szerte a szíriai fővárosban.
201704271349580.620.jpg

Elsőként a szíriai konfliktus fejleményeit nyomon követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) számolt be a nagy erejű detonációról, majd damaszkuszi tévéállomások és hírportálok is hírt adtak róla, illetve a Hezbollahhoz közeli al-Manar televízió is jelentette.   

A Reuters hírügynökség névtelenül nyilatkozó hírszerzési forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a légicsapás a Hezbollah egyik nagy fegyverraktárát vette célba, ahol az Iránból rendszeresen, légi úton érkező fegyvereket tárolják. A detonáció után tűz ütött ki. Egy libanoni tévé felvételt is közzétett a támadás utáni hatalmas tűzről, amelyből arra lehet következtetni, hogy robbanóanyagot is tartalmazó fegyver- vagy üzemanyagraktárt ért találat.   

A SANA szíriai állami hírügynökség szerint Izrael több rakétát lőtt ki a Golán-fennsíkról a damaszkuszi repülőtértől délnyugatra fekvő egyik katonai létesítményre. Több robbanás történt és anyagi károk keletkeztek, de áldozatok nincsenek. A szíriai állami média híradásaiban "izraeli agressziónak" nevezte a támadást. A térségben tevékenykedő lázadók két névtelenül nyilatkozó parancsnoka azt mondta, hogy öt légicsapást mértek egy lőszerraktárra, amelyet az Irán támogatását élvező milíciák használnak. A szíriai hadsereg egyelőre semmit sem közölt a történtekről.   

Jiszráel Kac izraeli hírszerzési miniszter az izraeli katonai rádiónak nyilatkozva nem kívánta megerősíteni, hogy Izrael hajtotta végre a légicsapást, de többször is hangsúlyozta, hogy az incidens megfelel az izraeli politikának. Hozzátette, hogy Jeruzsálem rendszerint lépéseket tesz, amikor hírszerzési információkat kap a Hezbollahnak szánt újabb iráni fegyverek érkezéséről. A rádió értesülései szerint a csütörtöki légicsapás előtt három iráni repülőgép ért földet a damaszkuszi repülőtéren.   

A Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet szerint Irán az utóbbi napokban két Boeing 747-es óriásgéppel - amelyek egyike az iráni légierő tulajdonában áll - szállításokat végzett Damaszkuszba.

Az izraeli hadsereg számos alkalommal hajtott végre légicsapást Szíriában a Hezbollahnak szánt iráni fegyverszállítmányokra. Az izraeli hadsereg ezt sosem erősítette meg, de nem is cáfolta.   

Legutóbb február 22-én adott hírt az izraeli média arab forrásokra hivatkozva arról, hogy az izraeli légierő légicsapást mért Damaszkusz határánál a Hezbollah katonai konvojára. Három héttel korábban, január 13-án Izrael rakétákkal lőtte a Damaszkusztól nyugatra lévő Mazzeh légitámaszpontot.

Izraeli hírszerzési miniszter: a szíriai légicsapás megfelel az izraeli politikának

A csütörtök hajnali szíriai légicsapás teljes mértékben megfelel Izrael politikájának, amellyel akadályozza a fegyverek eljutását a Hezbollahhoz, a libanoni radikális síita szervezethez - nyilatkozott Jiszráel Kac izraeli hírszerzési miniszter csütörtök reggel a katonai rádiónak.

Nem kívánta megerősíteni, hogy Izrael hajtotta végre a légicsapást a Hezbollah fegyverraktára ellen, de többször is hangsúlyozta, hogy a damaszkuszi nemzetközi repülőtér közelében történt incidens megfelel az izraeli politikának.   

Kac közölte, hogy Jeruzsálem rendszerint lépéseket tesz, amikor hírszerzési információkat kap a Hezbollahnak szánt újabb iráni fegyverek érkezéséről. A rádió értesülései szerint a csütörtöki légicsapás előtt három iráni repülőgép ért földet a damaszkuszi repülőtéren.   

A Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet szerint Irán az utóbbi napokban két Boeing 747-es óriásgéppel - amelyek egyike az iráni légierő tulajdonában áll - szállításokat végzett Damaszkuszba. A lap megemlítette, hogy Irán szerdán Dzsavád Turk Abádi személyében új nagykövetet küldött Damaszkuszba, akit a damaszkuszi repülőtéren fogadott számos szíriai vezető, és később találkozott Valíd Moallem szíriai külügyminiszterrel.   

A ynet emlékeztetett rá, hogy Abádi korábban, 2011-től 2015-ig, Szudánban volt nagykövet, de akkor távozni kényszerült, mert azzal vádolták, hogy az iráni befolyást próbálja növelni. Nagykövetségének idején főként Szudánból igyekeztek a Gázai övezetbe, Libanonba és Szíriába csempészni az iráni fegyvereket - tette hozzá az izraeli forrás.

Légicsapások érték az északnyugat-szíriai Idlíb tartomány számos részét is

A szíriai helyzettel foglalkozó aktivisták csütörtöki beszámolója szerint legalább 19-en vesztették életüket a felkelők kezén lévő, északnyugat-szíriai Idlíb tartomány számos részét ért, részben mentőszolgálatok és egészségügyi központok ellen intézett légicsapásokban.

A Szíriai Polgári Védelem nevű kutatási és mentési szervezet elmondása szerint négy egészségügyi dolgozó vesztette életét a Deir-es-Sarki-i egyetemi kórház elleni támadásban, és további négy önkéntes mentő halt meg a Maarzita-i mentőszolgálatot ért légicsapásban.

Az aktivisták által vezetett Idlíb Médiaközpont jelentése szerint további négy ember lelte halálát egy hordóbomba-támadásban Hán Sejkúnban, ahol április 4-én a szíriai rezsim légiereje mérgesgáz-támadást hajtott végre a polgári lakosság ellen a nyugati országok álláspontja szerint. Az aktivisták szerint a mostani légitámadás mögött feltehetőleg Oroszország vagy a szíriai kormány áll. Rendszeresen indít támadásokat a tartomány különböző részei ellen az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció is, amelynek meggyőződése szerint a térségben számos, az al-Kaida iszlamista terrorszervezettel szoros kapcsolatban álló terrorista állása található.

Az Idlíb Médiaközpont szerint összesen 19-en haltak meg a tartomány különböző részeit ért csütörtöki támadásokban. Ugyanennyi áldozatról számolt be a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) is, amelynek közleménye szerint a halálos áldozatok között kilenc gyermek is szerepel.

A szíriai polgárháború során földönfutókká vált szíriaiak százezrei kerestek eddig menedéket a nagyrészt a keményvonalas ellenzéki lázadók ellenőrzése alatt álló idlíbi tartományban.

Megosztás