Ismét vér folyt Kairóban
A 80 milliós Egyiptomban a koptok a többségében szunnita muzulmán egyiptomi lakosság 6-10 százalékos kisebbségét adják, és diszkriminációra panaszkodnak. Az elmúlt időszakban több merényletnek voltak a célpontjai. Szilveszterkor egy alexandriai templom ellen intéztek támadást muzulmán fanatikusok. Akkor 21 ember halt meg az incidens következtében.
Egy héttel ezelőtt Kairóban 15-en meghaltak és csaknem 200-an megsérültek a felekezetek közötti viszályban. A két felekezethez tartozó csoportok azután csaptak össze, hogy szélsőséges muzulmánok megtámadták a Kairó egyik elővárosának számító Imbabában lévő kopt Szent Mena templomot, mert a hírek szerint ott fogva tartottak egy keresztény nőt, aki át akart térni az iszlám hitre.
Hermina atya, a templom plébánosa az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a halottak közül legalább öt kopt keresztény, akik akkor haltak meg, amikor "orgyilkosok és fundamentalista szalafisták a koptok közé lőttek".
A muzulmánok szerint viszont épp a keresztények kezdtek lőni rájuk, amikor békés megmozdulásukon megpróbáltak kiszabadítani egy az iszlám hitre áttért, a templomban fogva tartott kopt asszonyt. A muzulmánok azt mondták, addig nem távoznak az egyházi épület elől, amíg a keresztények le nem teszik a fegyvert és "bíróság elé nem állítják a muzulmánok gyilkosait".
A koptok szerint nincsenek fegyvereik, és a Szent Mena templomban sem látott egyet sem az AFP tudósítója, akit később katonák vezettek el a helyszínről, mondván nem tartózkodhat ott újságíró.
Ali Gomaa egyiptomi főmufti - a legmagasabb rangú egyiptomi vallási vezető - elítélte az összecsapásokat, és azt mondta, az ebben résztvevők "az ország nemzetbiztonságával játszanak".