2011. május 2., 22:30

Immár Zavahiri a világ legkeresettebb terroristája

WASHINGTON. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) néhány órával Oszama bin Ladennek, az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat vezetőjének halála után frissítette a leginkább keresett terroristákról kiadott listáját, amelynek élén immár bin Laden eddigi helyettese, Ajmán az-Zavahiri áll. Az 59 éves Zavahiri az al-Kaida "agytrösztje" és első számú műveleti vezetője, emiatt került a lista élére.

Zavahiri bin Ladenhez hasonlóan elrejtőzött a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrorista cselekmények után. Utoljára 2001 októberében látták az afgán-pakisztáni határon. A tömött szakállú, nagy szemüveget viselő, a homlokán lévő dudorról könnyen felismerhető Zavahiri azóta számos felhívást tett közzé a Nyugat elleni háborúra.  Az amerikai külügyminisztérium 25 millió dolláros nyomravezetői díjat tűzött ki a fejére.

Az egyiptomi nagypolgári családból származó, sebész végzettségű terrorista Oszama bin Laden jobbkeze volt, akit 1999-ben Egyiptomban távollétében halálra ítéltek. Zavahiri az 1980-as évek közepén fordított hátat szülőhazájának, miután letöltötte hároméves börtönbüntetését, amelyet az Anvar Szadat elnök ellen 1981-ben elkövetett merényletben vállalt szerepéért kapott.  Később Afganisztánban csatlakozott a Front az Iszlám Szent Helyeinek Felszabadítására (FLLSI) nevű szervezethez.

Az FLLSI 1998 februárban a pakisztáni Pesavarban alakult meg bin Laden irányítása alatt, aki a világban lévő amerikai érdekeltségek elleni háborút hirdette meg a front elsődleges feladatának. Az al-Káida eddigi legvéresebb, több mint 3000 áldozatot követelő terrortámadása a 2001. szeptember 11-én bekövetkezett öngyilkos merénylet volt az Egyesült Államok ellen. Azon a reggelen 19 al-Káida gépeltérítő szállt fel amerikai utasszállító repülőgépekre.

A terroristák egyidejűleg négy utasszállító repülőgépet kerítettek hatalmukba az Amerikai Egyesült Államokban. A négy gép közül az első New York-i idő szerint 8:46-kor, a második 9:03-kor a Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba, a harmadik Washingtonban az USA hadügyminisztériuma, a Pentagon épületébe csapódott (ezt eredetileg a Fehér Házba vezették volna bele, ám az utolsó pillanatban a gép tett egy közel 270°-os fordulatot, ezzel a Pentagonba irányítva azt); a negyedik, amelyet valójában akartak a Pentagonnak vezetni a terroristák, Pennsylvania államban lezuhant.

Noha a WTC-t úgy tervezték, hogy felhőkarcolói kivédjék a viharos erejű légköri mozgások és a külső tényezők okozta jelentős roncsolások – beleértve egy utasszállító repülőgép becsapódása – hatását, a két épület nem tudta feldolgozni és túlélni azt az óriási hőt, amelyet a nekik irányított repülőgépekből kiömlő és lángba boruló 60-70 tonnányi üzemanyag termelt. Az irtózatos hőség megolvasztotta és leválasztotta a betonelemeket a belső acélvázról és a külső rácsozatról. A forróság következtében az utóbbiak szintén elveszítették ellenállásukat, így végül összeomlottak saját súlyuk alatt.

Habár mind a mai napig egyetlen terrorszervezet sem vállalta a teljes felelősséget a támadásokért, az ügyben indult nyomozás az al-Káida hitvallásának és célkitűzéseinek feleltette meg az eseményt, egy 1998-as fatva (kiáltvány) alapján. A kiáltványt a terrorszervezet vezetői, Oszáma bin Láden, Ayman al-Zawahiri, Abu-Yasir Rifa'i Ahmad Taha, Shaykh Mir Hamzah és Fazlur Rahman állították össze, és kiáltották ki, az Egyesült Államok arabok ellen elkövetett bűneit részletezve benne.

Bin Ladent több súlyos terrorcselekménnyel vádolták már 2001 előtt is: így az 1993. február 26-i, a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) egyik felhőkarcolója ellen elkövetett robbantással, amelynek hat halálos és több mint 1000 sebesült áldozata volt. Õt tartják felelősnek az 1995. november 13-án a szaúd-arábiai Rijádban lévő amerikai katonai misszió épületében elkövetett, hat halálos áldozatot követelő pokolgépes merényletért és az 1996. június 25-i, Dahran melletti amerikai támaszpontnál 19 életet kioltó robbantásért is. Az al-Kaida és bin Laden áll az 1998. augusztus 7-én a kenyai és a tanzániai főváros, Nairobi és Dar es Salaam központjában az amerikai nagykövetségnél elkövetett, 248 ember (köztük 12 amerikai) halálát okozó merényletért, miként azért is, amikor 2000. október 12-én a jemeni Aden kikötőjében az amerikai Cole rombolóhajón robbanás történt, a hajó elsüllyedt és 17 tengerész meghalt.

Az Oszama bin Laden és az al-Kaidához kötődő merényletek száma a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek óta újabbakkal gyarapodott. Az al-Kaida vezetőjének az elmúlt években már többször keltették a halálhírét, de utóbb mindig kiderült, hogy életben van. Legutóbb az "Európában elrejtett atombombáról" szóló hírek miatt irányult a figyelem ismét az al-Kaidára. A terrorhálózat egyik vezetője a WikiLeaks portál által megszerzett és több világlapnak - köztük brit újságoknak - kiszivárogtatott titkos iratokban említi az atombombát. Nagy-Britanniában a konzervatív The Daily Telegraph és a baloldali The Guardian közölt kivonatokat a bizalmas amerikai iratokból.

A Telegraph értesülése szerint az al-Kaida egyik meg nem nevezett parancsnoka állította, hogy a terrorhálózat elrejtett egy atombombát Európában, és a szerkezetet akkor robbantaná fel, ha Oszama bin Ladent, az al-Kaida vezetőjét elfogják vagy megölik.

KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ     Egy nap, amely megváltoztatta a világot 

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.