II. Rákóczi Ferenc születési évfordulójára emlékeztek Borsiban
A borsi várkastély évtizedek óta zarándokhelye a magyarságnak. Évente több rendezvényt tartanak itt, a legnagyobb és a legősibb emlékünnepség mégis a Nagyságos Fejedelem születésének a napja.
Az emlékünnepségen Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért felelős államtitkára ünnepi beszédében hangsúlyozta, II. Rákóczi Ferenc tettei, a szabadságharca alatt elindított folyamatok kihatnak az utókorra, kihatnak a jelenre.
"A Fejedelem nemcsak hangoztatta, de szorgalmazta az egyenlőséget, a nemzetek közti együttműködést. A nemzetek összefogásával lehet csak a jelenlegi veszélyeknek is ellenállni" - hangsúlyozta az államtikár.
Soltész Miklós szerint a nemzetek közti együttműködést azzal érte el, hogy a különböző vallású, különböző nyelvű nemzeteknek, akik a birodalmában éltek, fejedelmesége alatt éltek, megadta a szabadságot, megadta az iskolaválasztási lehetőséget, megadta a templomépítési lehetőséget, és ez máig is visszahat történelmünkre.
"Azért láthatjuk sokszor itt Közép-Európában azt a sok falvat, amelyben ott vannak a református, a római katolikus, a görög katolikus a vagy evangélikus templomok egymás mellett békében" - hangsúlyozta az államtitkár, hozzátéve, "talán ez üzenet is a mának, hogy ezek a nemzetek, ezekben a vallásokban élő emberek muszáj, hogy összefogjanak, hisz most egy másik veszély tornyosul Európa fölött. Egyik oldalról a muszlim megszállás, amit érzünk és tapasztalunk a mindennapokban, a másik pedig a liberalizmusnak, az istentelenségnek a veszélye, ami pedig teljesen szét tudja rombolni alapjaiban a társadalmat" - fogalmazott az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára.
várkastély sorsát, II. Rákóczi Ferenc emlékét, ezzel együtt az emlékünnepségeket a faluban elsősorban a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás patronálja.
Az emlékünnepségen több százan gyűltek össze, nagyon sokan érkeztek a Kárpát-medence számos szegletéből.
Laczkó Lajos, a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás elnöke szerint az emberek látják elveszni az igazi értékeket, s ezért is értékelődik fel egy-egy valós kincse, értéke a magyarságnak. "Talán ez a felismerés vezeti az embereket arra, hogy eddig soha nem látott tömeg gyűlt össze most Borsiban. Nekünk ez nagyon megtisztelő, és ilyenkor azt hisszük, hogy érdemes ezt tovább vinni, és tovább dolgozni".
Az emlékezők elhelyezték a tisztelet koszúit a várkastély előtt álló II. Rákóczi Ferenc mellszobra előtt.
Az ünnepséget a borsi székhelyű II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás szervezte közösen a helyi önkormányzattal.
A kétnapos rendezvény keretében a résztvevők megtekintették Bodrogköz nevezetességeit, illetve egy konferencia keretében II. Rákóczi Ferenc születésének körülményeiről és életútjáról tájékozódhattak a jelenlévők. A rendezvényt vasárnap az emlékünnepség koronázta.