2011. október 16., 08:23

Igazságot követeltek az emberek világszerte

BRÜSSZEL, MADRID, RÓMA, MÜNCHEN, WASHINGTON. A világ 82 országának 951 városában voltak szombaton tüntetések. Elégedetlenek tízezrei tiltakoztak a válság miatti elszegényedés, a pénztőke uralma, a bankárok és a politikusok ellen, akiket azzal vádolnak, hogy kapzsiságukkal és a rossz kormányzással tönkretették a gazdaságot.

A szombati akciósorozatot a „felháborodottak" mozgalma első "planetáris napjaként" hirdette meg, s a nemzetközi pénzügyi rendszer olyan szimbolikus helyeit választotta a tüntetések színhelyéül, mint a londoni City, New York pénzügyi negyede, vagy az Európai Központi Bank frankfurti központja.

A tiltakozások Új-Zélandon és Ausztráliában kezdődtek, majd Tokióban, Manilában, Tajpejben folytatódtak. Itt azonban kis tömegeket mozgattak meg: Aucklandben, Új-Zéland legnagyobb városában 3 ezren, az ausztráliai Sydney-ben 2 ezren, Tokióban csak néhány százan vonultak az utcákra.

Rómában több százezren vonultak az utcákra

Olaszországban a szervezők több százezresre becsülték a menetet. A tömeg élén az egyetemisták és a pedagógus-szakszervezetek tagjai vonultak. Nagy számban csatlakoztak hozzájuk a Fiat-munkások, a munkanélküliek és sok környezetvédő. A menetet az olasz ellenzéki pártok hívei zárták.
A tüntetők többsége békésen vonult fel. Sokan felemelték szavukat a pénteken bizalmat kapott olasz kormány gazdasági programja ellen. A menet nyugalma azonban megbomlott, miután az arcukat eltakaró Black Bloc szélsőséges csoport tagjai kirakatokat és bankautomatákat törtek be, üzleteket fosztogattak és több autót is felgyújtottak. A szélsőséges csoport a Colosseumnál összecsapott a rendőrséggel, majd elfoglalta a Forum Romanumon a Maxentius-bazilikát menekülésre késztetve az ott tartózkodó turistákat. Egy másik csoport a védelmi minisztériumba próbált behatolni. Az épület egyik melléképületét felgyújtották. A hatóságok végül vízágyúkkal oszlatták fel a tömeget.

Németországban zavartalan volt a tüntetés

Frankfurtban az Európai Központi Bank előtt több mint ötezren vonultak az utcákra a a New Yorkban egy hónapja tüntető „Foglald el a Wall Streetet!" kezdeményezés egyik német testvérszervezete, a „Foglald el Frankfurtot!" csoport, valamint az Attac mozgalomhívó szavára. Münchenben körülbelül ezren, Köln belvárosában néhány százan tiltakoztak a pénzügyi rendszer igazságtalanságai ellen. Andrea Nahles, a Német Szociáldemokrata Párt, az SPD főtitkára azt mondta: a pártja támogatja a békés nemzetközi tiltakozó mozgalmat a bankok és pénzpiacok hatalma ellen. Azt mondta, az SPD arra törekszik, hogy ne csak az egyszerű adófizetőknek kelljen viselnie a válság következményeit, hanem a magánhitelezők is vegyék ki részüket az európai adósságválság legyűréséből.

Megmozdult a Balkán is

Az EU központjában ugyancsak békés volt a tüntetés. A környező országokból összesereglett mintegy hatezer ember az EU épületeihez vezető utcákon vonult végig.

Athénban a parlament épülete előtt tiltakozott a "felháborodottak" nevű mozgalom a Görögországban bevezetett megszorítások ellen. Megfigyelők ugyanakkor rámutattak: a mostani megmozduláson jóval kevesebben vettek részt (mintegy ötezren), mint a "felháborodottak" májusi görögországi akcióin.

A Balkán több városában is tüntettek. Zágráb főterén mintegy háromezren gyűltek össze, és néhány százan utcákra vonultak Belgrádban, illetve Szarajevóban is.

Amerikában munkát és igazságot követeltek a tüntetők

Washingtonban is ezrek vonultak az utcákra, itt mindenekelőtt a nagyarányú munkanélküliség miatt érzett dühüknek adtak hangot az emberek. A Washingtoni menet a munkáért és az igazságosságért részvevői között több polgárjogi harcos és szakszervezeti vezetőt lehetett látni.

Több ezren tüntettek New York pénzügyi negyedének utcáin is, a JPMorgan Chase nagybank egyik fiókja előtt. Az aktivisták itt arra buzdították az embereket, hogy számolják fel számláikat a banknál, és vigyék át pénzüket a kisebb szövetkezeti bankokba.  "Mi vagyunk a 99 százalék", "Mi vagyunk a nép", "Obama, szükségünk van a támogatásodra" - állt a transzparenseken. 
 
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ   Egy nehéz nap Rómában

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.