Hatásos lehet fejfájásra a botox
Csaknem egy évtizeden át tesztelték a kutatók azt a feltételezést, hogy a migrént a háromosztagú ideg irritációja okozza. Amikor a körülötte levő izmokat kikapcsolják, a fejfájás megszűnik. Ezért van az, hogy néhány beteg megkönnyebbül a Botox-kezelés "fagyasztó" hatásától. A tanulmány szerint azonban az izmok eltávolításával könnyen lehet tartós eredményt elérni.
"Majdnem minden negyedik háztartásban él egy migrénes ember. A nők 18 %-a szenved a kellemetlen rohamoktól. Sokan bármit megadnának azért, hogy megszűnjenek panaszaik. A tanulmányunkban megmutattuk, hogy a migrénes fejfájás sebészeti kezelése biztonságos, hatékony, a rövid beavatkozás pedig óriási hatást gyakorol az életminőségre, ráadásul at öregedés jeleit is eltünteti egyben" - mondta Dr. Bahman Guyuron sebész, a tanulmány szerzője.
Egy dupla vak, placeboval kontrollált klinikai kísérlet során a Case Western Reserve Egyetem, valamint a clevelandi Egyetemi Kórházak Központja kutatói beazonosították a három leggyakoribb kialakulási pontot, majd 75 beteget véletlenszerűen osztottak be a valóságos beavatkozások csoportjába (49 fő), illetve az álkezelések csoportjába (26 beteg). Ezután a betegeknek kérdőíveket kellett kitölteniük, majd alávetették őket a kezelésnek, melynek során vagy valójában deaktiválták a migrént kiváltó részeket, vagy csak úgy tettek.
A legtöbb beteg esetében ez a hagyományos ránckezelésnek felelt meg a homlkon. Egy év elteltével a valódi beavatkozáson átesett betegek 57 %-a arról számolt be, hogy teljesen megszűntek migrénes rohamaik, az álbeavatkozás csoportjából ez az arány csupán 4 % volt. Továbbá a valódi kezelés csoportjában 83 % figyelte meg a rohamok legalább 50 %-os csökkenését. Az álkezelést kapott betegek esetében 57 % volt azok aránya, akiknek állapota javult, ami akár a placebo-hatásnak is betudható más dolgok mellett.
A kutatók azonban rámutattak, hogy a migrén javulásában és gyógyulásában mutatkozó eltérések a két csoport esetében jelentősek voltak. "Bár senki se gondolná, hogy a plasztikai sebészek migrént gyógyítanak, általában részt veszünk perifériás idegsebészetben és az idegi eredetű fájdalmak gyógyításában, így ez egy jelentős kiegészítése lehet a rekonstrukciós plasztikai sebészet területének. Ezek a beavatkozások azok, amelyek a leginkább elégedettséggel töltenek el, mert ezek a betegek azzal térnek vissza hozzám, hogy az életük megváltozott" - idézi Guyuront a betegszoba.hu portál.