Gyurcsány: ne szavazzanak Magyarországon a határon túli magyarok
"Azok döntsenek arról, hogy milyen élet van itt Magyarországon, akik viselik a döntés következményeit" - mondta Gyurcsány Ferenc a Híradónak a Demokratikus Koalíció szegedi elnökségi ülése előtt. „Önmagában az, hogy valakinek a felmenői az egykori Magyarország területén éltek, azt hiszem, hogy nem elég jogalap arra, hogy döntsenek arról, hogy milyen legyen az iskolarendszer, a nyugdíjrendszer” - fogalmazott.
A 2002-es választási kampányban, a határon túl élő magyaroknak kedvezményeket biztosító státustörvény kapcsán beszélt először az MSZP arról a veszélyről, hogy az Orbán-kormány "23 millió román" számára tervezi megnyitni a magyar munkaerőpiacot.
A 2004-es népszavazáskor is a kettős állampolgárság ellen kampányoltak a szocialisták, ekkor már Gyurcsány Ferenc volt a miniszterelnök. Többek között azért, mert szerintük a határon túliak tömeges bevándorlása összeroppanthatja az ország gazdaságát, az egészségügyet és a nyugdíjrendszert.
Az MSZP elnöke idén januárban Kolozsváron kért bocsánatot a külhoni magyaroktól a kettős állampolgárságról szóló 2004-es népszavazásért. Mesterházy Attila akkor azt mondta: a referendum egy rosszul feltett politikai kérdésről szólt, és erre akkor a szocialisták egy rossz politikai választ adtak. A DK vezetője erre reagálva akkor azt mondta, hibának tartja az MSZP bocsánatkérését.
Gyurcsány Ferenc szerdán, a Kossuth rádió 180 perc című műsorában még arról beszélt, hogy a formálódó MSZP-Együtt-PM szövetséggel továbbra sem ért egyet a külhoni magyarok szavazati jogát illetően, ugyanakkor hozzátette, ha ez az ellenzéki megállapodás ára, akkor meghajol a többség akarata előtt.