2016. március 7., 16:56

Görögország 14 menekülttábort nyit a héten

ATHÉN. Görögország a héten 14 újabb befogadóközpontot nyit meg a menekültek és a migránsok számára - jelentette hétfőn a Kathimerini című görög napilap a kormány által a menekülthullám kezelésére múlt héten felállított válságstábra hivatkozva.

A tájékoztatás szerint a létesítményekben összesen 17 400 embert tudnak majd elhelyezni. Ezenkívül a jövő héten még egy úgynevezett hot spot - európai uniós üzemeltetésű, menekülteket regisztráló központ - megnyitása is várható.

A válságstáb adatai szerint hozzávetőleg 33 320 menekült és migráns tartózkodik most az országban, a vöröskereszt azonban úgy becsüli, hogy az 50 ezret is meghaladja ez a szám. A görög szigeteken, Athénban, valamint Szalonikiben jelenleg működő regisztrációs központok és menekülttáborok csak mindössze 17 ezer embert képesek befogadni.

A legtöbb menekült és migráns - több mint 13 ezer ember - a görög-macedón határon, Idomeni közelében tartózkodik. A görög média azt jelentette, hogy a határon várakozók nem akarnak az ország távoli részein felállított táborokba menni, mert attól tartanak, hogy időközben megnyitják a határt, és lemaradnak a továbbutazásról.

A migrációs válságstábot vezető Dimitrisz Ficasz, aki egyben a görög védelmi miniszter helyettese is, hétfőn a zsúfolásig megtelt idomeni menekülttábor tehermentesítését sürgette a Skai hírcsatornának nyilatkozva. Mint hangsúlyozta, még ha naponta tovább is utazhat Macedóniába 500 ember, "a többieket, akik a határon rekedtek, muszáj menekülttáborokban elhelyezni". Ficasz szavait több görög sajtóorgánum is úgy értelmezte, hogy a görög hatóságok a menekültek evakuálására készülnek. Idomeniben olyan híresztelések láttak napvilágot, hogy a határt minden menekült előtt lezárták, hivatalos bejelentést azonban még nem tettek ez ügyben.

A macedón hatóságok vasárnap újabb korlátozást vezettek be az országba Görögország felől belépni akaró migránsokkal szemben: csak azokat engedik be, akik háború sújtotta városból érkeznek. Görög rendőrségi források szerint akik például a szíriai Aleppóból menekültek el, beléphetnek, de akik a szíriai vagy az iraki fővárost hagyták ott, azok nem, mert sem Damaszkuszt, sem Bagdadot nem tekintik háború sújtotta városnak a macedón hatóságok. Macedónia már többször szigorította a migránsok belépésének feltételeit: két hete naponta csak néhány száz szíriai, illetve iraki menekültet enged be területére.

Franciaország újabb 150 menekültet telepít át Görögországból

Görögországban regisztrált mintegy 150 menedékkérő érkezik hétfőn Franciaországba az uniós áthelyezési mechanizmus keretében - jelentette be Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter.

"Eddig Franciaország fogadott be a legnagyobb számban áthelyezett menekülteket, közülük 152-en március 7-én hétfőn érkeznek hazánkba Görögországból, és menedékkérőknek fenntartott befogadóközpontokban kerülnek elhelyezésre több francia régióban" - írta a tárcavezető.   

A hétfőn érkezőkkel együtt háromszázra tehető azoknak a menedékkérőknek a száma, akiket Franciaország a tavaly nyáron elfogadott európai áthelyezési program keretében vett át.   

Elsőként novemberben érkezett ily módon mintegy 150 eritreai menekült, ezúttal elsősorban szíriaiak és irakiak, mintegy húsz család és néhány egyedülálló férfi várható - közölte a belügyminiszter.   

Franciaország 30 ezer menekült befogadására kötelezte el magát két év alatt. Francois Hollande francia államfő pénteken erősítette meg Angela Merkel német kancellár párizsi látogatása alkalmából, hogy Franciaország maradéktalanul teljesíteni fogja kötelezettségvállalását.   

A háromszáz átvett menedékkérővel Franciaország vezeti Finnország előtt azoknak az országoknak a listáját, amelyek átvettek más uniós országoktól menekülteket. Bernard Cazeneuve szerint a program nehézkes beindulásának az az oka, hogy a menekültek befogadására és áthelyezésére szolgáló eszközök a regisztrációs központokban még csak nagyon kezdetlegesen működnek.   

A bejelentéssel párhuzamosan Jean-Marc Ayrault külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy Franciaország "nem csak egyszerűen be kívánja tartani az ígéretét" a menekültek átvételét illetően, hanem "nagyobb kezdeményezéssel fel akarja gyorsítani" a folyamatot.   

"Kivesszük a részünket, de kezdeményezőbbnek kell lenni. Mégpedig azért, mert a menedékkérők befogadására megvannak az eszközök Franciaországban" - mondta a külügyminiszter a France Inter közszolgálati rádióban. "Fel kell például ajánlani Görögországnak, hogy azok az emberek, akik regisztráltak a hotspotokban, és akik jogosultak menekültstátuszra, átjöhetnek Franciaországba" - tette hozzá.   

Manuel Valls francia miniszterelnököt nyíltan bírálták saját pártjában, amiért három hete Münchenben azt mondta: az Európai Uniónak egyértelművé kellene tennie, hogy "nem fogad be több menekültet, mert egyébként kénytelen lesz visszaállítani a belső határait".

Megosztás