Fehéroroszország: Robbanás a minszki metróban
Egyes hírek szerint két robbanás is történt a kora esti csúcsforgalomban a metró Oktyabrszkaja állomásánál, Minszk belvárosában, ahol metróvonalak keresztezik egymást. Mentőautók és tűzoltók siettek a helyszínre, megjelentek a fehérorosz titkosszolgálat emberei is. A metróállomás Aljakszandr Lukasenka elnöki rezidenciája közelében van. Az elnök később személyesen tájékozódott a helyszínen, és virágot helyezett el az állomásnál.
A RIA Novoszti hírügynökség idézte az elnököt, aki szerint 11 halálos áldozatot és mintegy száz sérültet követelt a robbanás. Lukasenka nem zárta ki, hogy "kívülről szervezett" merénylet történt. Később az ország főügyésze merényletet emlegetett a RIA Novosztyi szerint.
Az AP amerikai hírügynökség idézte a metrón utazó egyik utast, egy bizonyos Alekszej Kiklevicset, aki elmondta, hogy a robbanás következtében leszakadt az állomás plafonja. Igor Tumas, egy másik utas éppen leszállt a szerelvényről, amikor a nagy villanással járó robbanás a földre teperte. Megpróbált segíteni egy férfin, akinek a robbanás letépte a lábait. "De akkor láttam csak, hogy már halott" - mondta.
2008 júliusában 50 ember megsérült egy minszki koncerten történt robbanásban, amelyen az elnök is részt vett. Az esetet nem tárták fel, perre nem került sor. A média akkoriban arról cikkezett, hogy a tettesek a Fehér Légió illegális nacionalista szervezet tagjai, akik erőszakkal akarnak fellépni az állami szervek ellen.
Lukasenka megnyerte a december 19-i választásokat, de az ellenzék azt állítja, hogy az eredményt meghamisították. A fehérorosz elnök a múltban is megvádolt már külföldi erőket azzal, hogy destabilizálni akarják országát, belső viszályt szítanak. Az oroszországi honlapok némelyike, például a livejournal.ru egyik névtelen bloggerje "belső hatalmi harcról" ír, mások az orosz titkosszolgálatot, az FSZB-t vélik a háttérben, s a cél az lenne, hogy megingassák Fehéroroszország belpolitikai helyzetét.
"Nálunk ez másképpen van, mint Oroszországban; nincsenek csecsenek és lényegében alig vannak külföldiek. Az ország jórészt elzárt" - mondja Marina Raslej fehérorosz politológus. Eltérően Oroszországtól, ahol az iszlamisták fenyegetik a konfliktusokkal terhes észak-kaukázusi régiót, Fehéroroszországban a hatóságoknak mostanáig nem nagyon jutott eszükbe terrorveszélyről beszélni.