Faymann: a várható menekültáradat miatt szigorodott az osztrák migrációs politika

A kancellár az osztrák közszolgálati médiának (ORF) adott, vasárnap késő este műsorra tűzött nagyinterjújában azt mondta: ha márciusban nem sikerült kezelni a kérdést, akkor nyárra "megoldhatatlanná" válik a feladat. Meglátása szerint idén sokkal többen fognak érkezni Európába, mint tavaly.
Az osztrák médiában megjelent korábbi kommentárok szerint a kancellár nem meggyőződésből, hanem külső nyomásra változtatta meg az osztrák migrációs politika irányvonalát. Az elemzések szerint az őszi tartományi választási eredmények után egyértelmű lett számára, hogy pártja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) szavazóbázisa teljesen másképpen gondolkodik a helyzet megoldásáról, mint az SPÖ vezetői. A lapok szerint a lakosság növekvő bizonytalansága miatt hagyta a kancellár, hogy koalíciós partnere, az Osztrák Néppárt (ÖVP) által szorgalmazott szigorított menekültpolitika érvényesüljön.
A szociáldemokrata politikus az interjúban elmondta: miután egyeztetett Angela Merkel német kancellárral, azután lett világos számára, hogy nem lehet folytatni a menekültek átengedését, és akkor változtatta meg a véleményét, amikor látta, hogy az európai megoldás nem valósul meg. Ennek okaként azt nevezte meg, hogy az uniós külső határon lévő regisztrációs központok (hot spotok) egyáltalán nem működnek, valamint hogy a menekültek nem akarnak Németországon és Ausztrián kívül más országokban kérelmet benyújtani.
Faymann egyúttal ismét elhatárolódott a német menekültpolitikától, és megismételte, hogy Ausztria nem lesz Németország előszobája.
Egyre több migráns jön, ezért volt szükség a kancellár által B-tervnek nevezett osztrák döntésre, amely a menekültek befogadásának korlátját határozta meg. Eszerint naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be Ausztria területére, és a déli határnál legfeljebb 80 menedékkérelem nyújtható be. Egy korábbi döntés szerint idén legfeljebb 37 500, 2019-ig összesen mintegy 130 ezer migránst engednek be az országba.
Riporteri kérdésre - mennyire emberséges az osztrák döntés? - Faymann kérdéssel válaszolt: mennyivel emberségesebb lenne az, ha az embereknek nem lenne szálláshelyük és az utcán kellene aludniuk, vagy nem kaphatnak munkát, iskoláztatási lehetőséget?
A balkáni útvonal lezárása miatt a múlt héten nem érkezett senki a stájerországi Spielfeldnél lévő határátkelőhöz, és ezen a héten sem számítanak menekültekre. Jelenleg a tartományban szolgálatot teljesítő ötven rendőr munkáját 450 katona segíti. A belügyminisztérium szóvivője szerint arra számítanak, hogy ha a macedón határ menti táborból, Idomeniből megindulnak az emberek, rövid időn belül ismét ezrek érkezhetnek Spielfeldhez.
A német kormány kitart menekültpolitikája mellett
A német szövetségi kormány kitart az európai menekültválság megoldását célzó politikája mellett - ezt közölte a kormány szóvivője hétfői berlini tájékoztatóján az előző napi tartományi választásokkal kapcsolatban. Horst Seehofer bajor miniszterelnök szerint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) visszaesése a berlini vezetés menekültpolitikájának tulajdonítható, a CDU főtitkára viszont úgy véli, a demokratikus pártok mind támogatják Angela Merkel kancellár irányvonalát.
Steffen Seibert kormányszóvivő tájékoztatóján kiemelte, hogy a szövetségi kormány továbbra is "teljes erővel" dolgozik a menekültválság európai megoldásán, amely valamennyi uniós tagországban a menekültek számának érezhető csökkenéséhez vezet. A szóvivő elhárította a tartományi választások eredményeinek kormányzati értékelésére irányuló kérdéseket. Mint mondta, az értékelés nem a kormány, hanem a pártok dolga.
A külügyminisztérium szóvivője, Sawsan Chebli viszont az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt előretöréséről szólva megjegyezte, hogy az AfD-s politikusok beszédeiben, nyilatkozataiban bőven felfedezhetők "demokráciaellenes" elemek, de külföldön tudják, hogy az AfD nem képviseli a németek többségét.
Beate Braams, a gazdasági minisztérium szóvivője kérdésre válaszolva elmondta, hogy a tárca szerint a választási eredmények nem fenyegetik a német gazdaságot.
A szövetségi kormányt alkotó koalícióban résztvevő pártok közül a CDU és a szociáldemokraták (SPD) vettek részt a Baden-Württembergben, Rajna-vidék Pfalzban és Szász-Anhaltban tartott helyi törvényhozási (Landtag-) választáson. Mindketten vegyesen teljesítettek.
Az Angela Merkel vezette CDU Szász-Anhaltban - ahol 2002 óta folyamatosan hatalmon van nagyobbik koalíciós pártként - nagyjából ötezerrel több listás szavazatot kapott, mint az előző, 2011-es választáson, de szavazataránya a választási részvétel emelkedése révén csökkent. A CDU azonban így is az első helyen végzett.
A párt Baden-Württembergben és Rajna-vidék-Pfalzban ellenzékből indult, a második helyen végzett és kevesebb szavazatot kapott, mint 2011-ben. A CDU-s listavezető mindkét tartományban kiállt a menekültválság európai megoldása mellett, de hangsúlyozta, hogy korrekcióra szorul a Merkel-féle menekültpolitika. A berlini vezetés bírálata az eredmények alapján nem bizonyult nyerő stratégiának.
Az SPD Rajna-vidék Pfalzban a tartományi kormánykoalíció nagyobbik pártjaként növelte támogatottságát és megőrizte első helyét, Baden-Württembergben és Szász-Anhaltban viszont kisebb koalíciós pártként jelentős mértékben gyengült.
Az AfD újonc pártként mindhárom Landtagba bekerült, a legnagyobb sikert Szász-Ahhaltban érte el, ott a szavaztok csaknem negyedét szerezte meg és a második számú politikai erő lett, maga mögé utasítva az SPD-t.
Horst Seehofer, a CDU bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke pártja hétfői müncheni elnökségi ülése előtt tett nyilatkozatában kiemelte, hogy az eredmények a CDU vereségeként értelmezendőek, és a kudarc "legfőbb oka a menekültpolitika". Úgy vélte, a német politika "tektonikus eltolódáson" esett át, és az uniópártoknak hónapokig kell majd dolgozniuk, hogy stabilizálják helyzetüket. Ugyanakkor igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy Angela Merkel továbbra is megfelelő személy-e a kancellári tisztségre.
Andreas Scheuer, a CSU főtitkára a Bayerischer Rundfunk bajor tartományi közszolgálati műsorszóró társaságnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy fordulatra van szükség a menekültpolitikában, a tartományi választások eredménye azt jelzi, hogy az eddiginél is sürgetőbb a "menekültáradat gyors korlátozása". Rámutatott, hogy a CSU mindig is ezt az álláspontot képviselte.
A CDU főtitkára, Peter Tauber az n-tv hírtelevíziónak nyilatkozva felidézte az utóbbi hetek közvélemény-kutatási adatait, amelyek a Merkel-féle menekültpolitika támogatottságának növekedését jelzik. Kiemelte: a választási kampányban a "demokratikus pártok szinte versenyeztek, hogy ki támogatja leginkább Angela Merkelt, és ez meg is mutatkozik az eredményekben". Az AfD-t leszámítva valamennyi párt azt mondta, hogy európai megoldásra van szükség a menekültválságban - mondta.