2011. október 27., 07:00

EU-megállapodás: elengedik a görög adósság felét

BRÜSSZEL. A 27-es, majd 17-es körű találkozókon megállapodtak az európai bankok várhatóan összesen 106 milliárd eurónyi feltőkésítéséről, a magánbankokkal szemben fennálló görög adósság felének (mintegy 100 milliárd eurónak) az elengedéséről, az adósságválsággal (esetleg) küzdő tagországoknak hitelező stabilitási mechanizmus ezer milliárd eurósra duzzasztásáról, valamint a gazdasági fegyelem és együttműködés további fokozásáról.

Elégedettnek mondta magát a döntésekkel Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök is. Merkel úgy fogalmazott, hogy a csúcstalálkozón "mindent megtettek, amit megtehettek". Sarkozy szerint sikerült ambiciózus és hiteles választ adni a válságra.

Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő országa életében új korszaknak mondta a mostani megállapodások nyomán körvonalazódott helyzetet. Athén előtt ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy új lendületet vegyen, és tiszta lappal induljon - hangoztatta -, az adósság most már tartósan kezelhető lesz.

Az átfogó stratégia keretében az euróövezeti vezetők kompromisszumra jutottak a bankszektor képviselőivel a velük szemben fennálló görög adósság felének leírásáról. Közlésük szerint összesen mintegy 100 milliárd eurónyi adósság leírásáról van szó, és ennek eredményeképpen az évtized végére a görög államadósság a bruttó össztermékhez képest a jelenlegi 160-ról 120 százalék közelébe csökken.

Görögország számíthat a számára már nyáron kilátásba helyezett új hitelprogram jóváhagyására is.
Az uniós vezetők döntöttek arról is, hogy ezer milliárd euróra növelik annak az úgynevezett Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköznek (EFSF) a hatóerejét, amely az esetlegesen fizetési gondokkal szembesülő, további euróövezeti országok kisegítésére használható. A kibővített alap az újonnan kibocsátott kötvények értékére garanciát tud vállalni, másfelől az eurózónán kívüli befektetéseket is fogadhat.

Ez a mechanizmus a kormányfői tanácsot elnöklő Herman Van Rompuy szerint képes lesz arra, hogy tűzfalként megakadályozza az adósságválság továbbterjedését. Az átfogó csomaghoz tartozik a gazdasági fegyelem és együttműködés további szigorítása. Van Rompuy bejelentette, hogy a közeli hónapokban megvizsgálják az uniós alapszerződés módosításának lehetőségeit is.

Az uniós vezetők külön üdvözölték azt, hogy Olaszország további reformok beindítására vállalt kötelezettséget. Rómának azért kell mozdulnia ezen a téren, mert a bruttó össztermékhez viszonyítva 120 százalékos államadóssága egyre inkább aggasztja a nemzetközi pénzügyi piacokat.
Barroso mindazonáltal külön figyelmeztetett arra, hogy a helyzet stabilizálásában kulcsszerepe van a reformok végrehajtásának, gyakorlatba iktatásának is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.