ENSZ: 0,3 Celsius-fokos többletfelmelegedést jelent Trump döntése

Deon Terblanche, a WMO illetékese hangsúlyozta, hogy csak becslésről van szó, mert eddig nem modellezték azt a lehetőséget, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt a megállapodás végrehajtásában.
Erik Solheim, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának főigazgatója szerint azzal, hogy az Egyesült Államok kilép a párizsi klímaegyezményből, nem vet véget a globális felmelegedés visszafogására tett "megállíthatatlan erőfeszítéseknek".
Az EU és Kína megerősítette elkötelezettségét a megállapodás mellett
Donald Trump amerikai elnök döntését követően az Európai Unió és Kína megerősítette elkötelezettségét a párizsi klímaegyezmény mellett a felek legmagasabb rangú képviselőinek kétoldalú brüsszeli találkozóján pénteken.
"Az Európai Unió és Kína minden korábbinál fontosabbnak tartja a fellépést a klímaváltozás ellen és az átállást a tiszta energiára" - olvasható a nyilatkozatban, amelyet Li Ko-csiang kínai kormányfő, valamint Donald Tusk, az Európai Tanács és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke írt alá.
A felek "történelmi megállapodásnak" nevezték a 2015 végén csaknem 200 ország által aláírt klímavédelmi szerződést, amelyet az amerikai kormányzat egyoldalúan felmondani készül Trump előző napi bejelentése nyomán.
Sajtótájékoztatóján Donald Tusk elmondta: "meggyőződésünk, hogy nagy hiba volt az Egyesült Államok csütörtöki döntése a párizsi klímaegyezmény felmondásáról", az éghajlatváltozás elleni harc azonban folytatódni fog Washington szerepvállalása nélkül is.
Merkel: Washington döntése nem tartóztatja fel a Föld védelme mellett elkötelezett erőket
Hivatalában tett nyilatkozatában Merkel aláhúzta, hogy az Egyesült Államok kilépése nem veti vissza az éghajlatváltozás megfékezéséért folytatott küzdelmet, "éppen ellenkezőleg, az eddiginél is eltökéltebben fogunk össze", hogy "sikeresen megbirkózzunk az egész emberiség előtt álló olyan kihívásokkal, mint a klímaváltozás".
Donald Trump amerikai elnök döntése "rendkívül sajnálatos, és akkor még nagyon visszafogottan fogalmaztam" - tette hozzá Angela Merkel. "Azt mondom mindenkinek, akinek fontos a bolygónk jövője, hogy menjünk tovább együtt az úton Földanyánkért" - mondta a német kancellár. A párizsi klímaegyezmény elengedhetetlen ahhoz, hogy "megőrizzük a teremtést". "Semmi sem tart vissza minket ebben" - mondta Angela Merkel, aki azóta küzd a Kiotói egyezményt felváltó új klímavédelmi megállapodásért, hogy az 1994-1998-as ciklusban a környezetvédelmi tárcát vezette Helmut Kohl kormányában.
Kreml: Washington nélkül működésképtelen a megállapodás
Az Egyesült Államok részvétele nélkül működésképtelen a párizsi klímaegyezmény, de Oroszország tartja magát a megállapodáshoz - jelentette ki Andrej Belouszov orosz elnöki tanácsadó pénteken Szentpéterváron.
"Amennyire meg tudom ítélni a kilépés viszonylagos, mert kimondatott, hogy az amerikai kormányzat a problémák igazságosabb megoldására törekszik. De elvi alapon természetesen nagyon sajnálom a történteket, mert nem szabad megváltoztatni a meghozott döntéseket" - mondta az elnöki tanácsadó újságíróknak nyilatkozva. "Természetesen nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok nélkül a párizsi megállapodás működésképtelen, mert az Egyesült Államok az egyik legnagyobb károsanyag-kibocsátó" - tette hozzá.
Belouszov hangsúlyozta, hogy Oroszországnak a párizsi klímaegyezményben való részességét nem befolyásolják a partnerek döntései. Mint mondta, Moszkvában tanulmányozzák az amerikai kilépés lehetséges következményeit.
Putyin védelmébe vette az amerikai kilépést bejelentő Trumpot
Védelmébe vette a párizsi klímaegyezményből történő amerikai kilépést bejelentő Donald Trumpot Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.
"Nem ítélkeznék most Trump elnök fölött, hiszen (Barack) Obama korábbi elnök hozta meg a döntést (a csatlakozásról a párizsi klímaegyezményhez), lehet hogy a hivatalban lévő elnök úgy gondolja, ez nem volt átgondolt lépés, lehet, hogy szerinte nincsenek meg az ehhez szükséges források" - mondta az orosz vezető.
"Nézetem szerint lehetséges lett volna nem kilépni a párizsi egyezményből, mert az keretjellegű, hanem ehelyett lehetett volna változtatni az amerikai kötelezettségvállaláson az egyezmény keretein belül" - tette hozzá.
A republikánusok is üdvözölték Trump döntését
Az Egyesült Államokban a republikánusok üdvözölték, vezető demokrata párti politikusok - közöttük Barack Obama - pedig elítélték a klímaegyezmény felmondását. Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke helyeselte Trump döntését. Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője "történelmi léptékű pusztító kudarcnak" nevezte a döntést, amelyre szerinte "a jövő nemzedékek úgy tekintenek majd vissza, mint a 21. század egyik legrosszabb politikai lépésére". Ellenérzésüket fejezték ki az amerikai gazdasági élet egyes befolyásos szereplői is. Elítélte a döntést a General Motors, az elsőszámú amerikai autógyártó cég. Elon Musk, az elektromos autókat gyártó Tesla vezetője bejelentette: kilép az elnök gazdasági tanácsadó testületéből.
Pittsburgh polgármestere, Bill Peduto nyilatkozatban szögezte le, hogy a város továbbra is tiszteletben tartja a klímaegyezményt. Beszédében Donald Trump a pennsylvaniai Pittsburgh városát hozta fel példaként, hogy igazolja az "Amerika mindenekelőtt" jegyében megfogalmazott álláspontját.