Elemzői vélemény: Bajnai és Mesterházy veszélyezteti a baloldal egységét
„Közjogi értelemben nem lehet értelmezni” – mondta az MSZP előválasztásra tett javaslatáról ifj. Lomnici Zoltán egyetemi oktató. Az ELTE jogi karának munkatársa szerint az előválasztás teljesen idegen a magyar közjogi berendezkedéstől. "Valódi, klasszikus előválasztásokról csak az Egyesült Államokban beszélhetünk, és én ezeket a felvetett javaslatokat inkább egyfajta rendszeren belüli pártbelügynek tekinteném, gyakorlatilag a saját szavazóbázisuk előtt megmérettetnek" – tette hozzá Lomnici Zoltán a hirado.hu beszámolója szerint.
László Róbert választási szakértő, a Political Capital munkatársa szerint sem elég idő, sem elég pénz nincs a baloldali előválasztás megszervezésére, közös lista, közös miniszterelnök-jelölt nem lesz. "Sokkal inkább arról van szó, hogy ki akarták mozdítani a holtpontról a tárgyalásokat, és a koordinált indulás felé elmozdítani a feleket, ami tényleg csak arról szól, hogy egymás ellen ne indítsanak jelölteket a 106 egyéni választókerületben" – fogalmazott az elemző.
Az MSZP elnöke pénteken javasolta, hogy tartsanak előválasztást Magyarországon is, két párt, az MSZP és az Együtt 2014 részvételével. Mesterházy Attila tervei szerint minden választókerületben megversenyeztetnék az egyéni jelölteket, és a két lehetséges miniszterelnök-jelöltre is szavazhatnának azok, akik vállalják, hogy adataik bekerülnek az MSZP és az Együtt-PM közös adatbázisába is. Az Együtt-PM vezetője, Bajnai Gordon is előzetes döntést javasolt, de másképp. A politikus szerint kéthetes gyorskampány után, közvélemény-kutatás döntene arról, ki legyen a közös miniszterelnök-jelölt.
Az egyik lehetséges közreműködőnek tartott cég, a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet igazgatója, Hann Endre szerint a pontos eredményhez legalább 3000 válaszadóra és telefonos felmérésre lenne szükség. "Mivel mindig felmerülnek gyanúk, vagy előítéletek, hogy valamelyik közvélemény-kutató cég, valamelyik politikai erőhöz húz, ezért ők azt gondolják, hogy legjobb lenne, ha két független cég, párhuzamosan csinálná, egyeztetett, ellenőrizhető módszerekkel" – tette hozzá Hann Endre a hirado.hu közlése szerint.
Molnár Csaba Gábor, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője szerint, bár technikailag kivitelezhető, a közvélemény-kutatás nem alkalmas politikai döntések meghozatalára. A szakember úgy látja, ebben az esetben egyszerűen csak arról van szó, hogy a pártok vezetői az emberekre igyekeznek hárítani a döntés súlyát. "Azzal, hogy ezt a döntést átruházzák az emberekre, egyértelműen megosztják a saját táborukat is. Az a veszély foroghat fenn, hogyha bármelyik a két verzió közül megvalósul – bármelyik előválasztási forgatókönyv –, akkor a jelenlegi tábor vesztes oldala, és bizonytalankodó oldala pláne, nem lesz elégedett a döntés kimenetelével" – mondta a Nézőpont Intézet munkatársa.
Az egyelőre nem dőlt el, hogy végül melyik forgatókönyv szerint döntene az Együtt 2014 és az MSZP a miniszterelnök-jelölt személyéről.