Egyezség nélkül 340 forintos euró jöhet?
A BNP Paribas bankcsoport térségi szakértői által összeállított, szerdán Londonban befektetőknek kiadott elemzés szerint a forint- és a kötvénypiacon zajló jelenlegi árazási folyamatok arra vallanak, hogy a piac most már egyre inkább az IMF/EU-segélycsomag elmaradásának lehetőségét árazza.
A ház elemzői közölték ugyanakkor, hogy szerintük "nincs ésszerű alternatívája" egy ilyen programnak, és ezért változatlanul úgy gondolják, hogy végül elérhető lesz a megállapodás a magyar kormány, valamint az IMF és az EU-bizottság között.
A BNP Paribas elemzői szerint egy 15-20 milliárd eurós csomag nélkül újabb hitelminősítői osztályzatrontások következhetnek, a hozamgörbe hosszú végén további 200 bázisponttal emelkedhetnek a kötvényhozamok, és a forint 340 forint/euróig is gyengülhet.
E forgatókönyv alapján a cég szakértőinek számításai szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3 százaléknál nagyobb mértékben is visszaeshet.
A forint árfolyama szerdán átlépte a 320 forintos euró jegyzést. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az IMF-tárgyalásokról szóló találgatások alakítják a forint-árfolyamot.
A forintárfolyam ma jól láthatóan nem a gazdaságpolitikára reflektál, hanem a közeljövőben megkezdődő tárgyalásokra a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval – írta közleményében a minisztérium.
Ma új történelmi mélypontra zuhant a magyar valuta az euróval szemben, a svájci frankkal szemben pedig öt havi, a dollárral szemben csaknem hároméves negatív árfolyam-rekordot ért el. Az euró szerda délelőtt megközelítette a 320 forintot, ezzel megdöntötte a korábbi, november közepi 317 forintos addigi csúcsot. A svájci frank 262 közelébe, a dollár 245 forintra ugrott.
Palkó István, a Portofolio.hu munkatársa szerint a végtörlesztés miatt esik a forint árfolyama. „A háztartások devizakitettsége a végtörlesztés hatására önmagában csökkenne, azonban az a probléma, hogy időközben a forint gyengül. Ennek következtében a háztartások tartozásállománya, teljes hitelállománya jelenleg magasabb, mint egy évvel ezelőtt” – mondta az elemző.
Másképp vélekedik Boros Imre közgazdász. A szakember szerint a végtörlesztéssel ténylegesen csökken a lakosság és az ország devizakitettsége, a forint gyengülését pedig, úgy véli, spekuláció okozza. „Ezek az emberek ezt követően forintban fognak tartozni, tehát az ő devizakitettségük megszűnt, a bankok pedig megszerzik a visszafizetéshez szükséges devizát” – mondta a közgazdász. Boros Imre szerint ugyanis a Magyar Nemzeti Bank tud biztosítani devizát arra, hogy ha a bankok a külföld felé devizával tartoznak, akkor azt visszaadják.
Az ország devizakitettsége ezzel az összeggel természetesen csökkeni fog, az pedig, hogy a végtörlesztés miatt a forint gyengülne „egy nagy marhaság” – mondta a közgazdász. Boros Imre úgy véli, az árfolyamesés oka a forint elleni spekuláció. Ezt mutatja az is, hogy a hitelek zöme svájci frankban volt, miközben az euró erősödik legnagyobb mértékben a magyar fizetőeszközzel szemben – mondta a szakember. Boros Imre felhívta a figyelmet arra, hogy a jegybanknak volna eszköze beavatkozni a forintot gyengítő folyamatokba.