Eddig 722 személy vesztette el szlovák állampolgárságát
2010 júliusa óta 310 férfi és 412 nő veszítette el egy másik ország állampolgárságának felvétele miatt a szlovákot. Az érintettek többsége, 289 személy a cseh állampolgárság elnyerése következtében járt így. Az elmúlt több mint három és fél évben a német állampolgárságot 143-an, az osztrákot 94-en, a britet 62-en, a magyart 47-en, az amerikait 17-en, a hollandot 13-an vették fel, miáltal elveszítették a szlovákot. Hasonlóan járt 12 fő a norvég, 7 a belga, 6 az ír, 5-5 az olasz és a svájci, 4-4 a francia, a kanadai és az ausztrál, 2-2 az izlandi, a kínai és a svéd, illetve 1-1 személy az ukrán, orosz, dán vagy az újzélandi állampolgárság felvétele miatt – derült ki a belügyminisztérium statisztikáiból.
A jelenleg hatályos törvények szerint elveszíti szlovák állampolgárságát az a személy, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát. A jogszabály jelenlegi formáját 2010 júniusában, Robert Fico előző kormánya idején fogadták el, a magyar parlament könnyített honosításról hozott döntésére reagálva.
Több kísérlet is történt a vitatott szlovák jogszabály módosítására, de egyik sem járt sikerrel. A törvény módosítására Robert Fico jelenlegi kabinetje is ígéretet tett. Robert Kaliòák belügyminiszter szerint a javaslat már elkészült, az idei év első félévében kerülhet tárcaközi egyeztetésre. Bár a jelzett indítvány tartalmi része egyelőre nem ismert, a belügyi tárca vezetőjének korábbi megjegyzései arra engednek következtetni, hogy az érdemben nem változtatna a szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyarok helyzetén.
A törvénnyel az Alkotmánybíróság is foglalkozik, ugyanis Gál Gábor, a Most-Híd képviselője által vezetett honatyák egy csoportja a testülethez beadványt nyújtott be, amely szerint a jogszabály alkotmányellenesen fosztja meg az embereket állampolgárságuktól. A taláros testület egyelőre nem hozott döntést az ügyben.