2017. április 13., 11:22

Dortmundi merénylet - A sport és a biztonsági kihívás

PÁRIZS. A Borussia Dortmund autóbuszánál történt kedd esti hármas robbantás arra figyelmeztet: a sportversenyek is terrortámadások lehetséges célpontjai, és a szervezőknek egyre nagyobb figyelmet kell szentelniük a kockázatoknak és fenyegetéseknek - hívták fel a figyelmet az AFP francia hírügynökség által megkérdezett elemzők.
201704122054010.dort01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Pascal Boniface, a Nemzetközi Stratégiai Kapcsolatok Intézete (IRIS) francia agytröszt elemzője szerint a globalizálódó és nagy figyelmet kiváltó sportesemények vonzó célpontok lehetnek terrorcsoportok számára.

Az 1972-es müncheni olimpia óta, ahol egy palesztin kommandó izraeli sportolókat ejtett túszul (tizenegy izraeli, öt túszejtő, egy német rendőr és egy helikopter-pilóta halt meg), minden sportág veszélyben van minden földrészen.

2008-ban terrorveszély miatt lemondták a 30. Párizs-Dakkar autóversenyt, akárcsak egy Srí Lankai-i maratont, ahol tizenketten haltak meg röviddel a start előtt. Két évvel később egy togói csapat buszára lőttek géppisztollyal Angolában (hárman meghaltak) két nappal az Afrikai Nemzetek Kupája kezdőrúgása előtt.

2013-ban az egyesült államokbeli Bostonban tartott maraton volt terroristák célpontja (három halott és 264 sebesült), 2015. november 13-án pedig az összesen 130 ember életét kioltó párizsi merényletek idején az egyik támadást a Stade de France nemzeti stadionnál követték el.

Andrew Cooke, a katari székhelyű Nemzetközi Sportbiztonsági Központ (ICSS) biztonsági műveletek igazgatója szerint napjainkban jóval bonyolultabb feladat egy nagyobb futballmeccset vagy bármilyen jelentősebb nemzetközi sporteseményt biztosítani, mint korábban. "Ehhez alapos szervezésre és előkészítésre, sok ország és hatóság együttműködésére van szükség" - hangsúlyozta.

A szervezők máris kezdenek alkalmazkodni. A 2016. július 14-i nizzai merénylet után, amelynek 86 halálos áldozata és több mint 400 sebesültje volt, a Tour de France kerékpáros körverseny szervezői ragaszkodtak hozzá, hogy a verseny útvonalát átszelő utakat lezárják. A 2016-os labdarúgó EB-t is kivételes biztonsági intézkedések mellett - a terrorveszélyre is felkészülve - tartották meg.

A következő nagy világversennyel, a 2018-as labdarúgó-világbajnoksággal kapcsolatban Oroszország bizakodó. Vitalij Mutko első miniszterelnök-helyettes, a VB szervezőbizottságának elnöke szerint nagyratörő biztonsági programot dolgoztak ki, amelynek megvalósításában részt vesznek a különleges biztonsági erők és a rendvédelmi szervek is.

Az elmúlt nap eseményei viszont rámutattak, hogy nehéz a rendezőknek százszázalékosan garantálni a közlekedés idejére a csapatok, a játékosok és a különlegesen fontos vendégek biztonságát.

Pascal Boniface szerint azok, akik le akarnak csapni, mindig keresik a gyenge pontot, ahol nincs védelem. Az elemző szerint "ma már mindenütt veszély van, nincs és nem is lesz teljes biztonság".

Nem találtak kapcsolatot az őrizetbe vett iraki férfi és a támadás között

Nem találtak kapcsolatot a Borussia Dortmund (BVB) német labdarúgócsapatot szállító busz ellen elkövetett robbantásos merénylettel összefüggésben Németországban őrizetbe vett iraki férfi és a támadás között - közölte csütörtökön a német szövetségi legfőbb ügyészség.

A közlemény szerint a kedd este végrehajtott robbantásos merénylet ügyében folytatott nyomozás eddig nem tárt fel arra utaló adatokat, hogy a 26 éves iraki állampolgárnak köze lenne a támadáshoz.

Azonban mégis kezdeményezik előzetes letartóztatásba helyezését, mert megállapították, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet oldalán harcolt Irakban, és németországi tartózkodása során is kapcsolatot tartott a dzsihadista szervezet tagjaival.

A férfi a gyanú szerint legkésőbb 2014 végén csatlakozhatott az IÁ-hoz, egy nagyjából tíz harcosból álló egység vezetőjeként tevékenykedett. Az egység feladata emberrablások, zsarolások és gyilkosságok előkészítése volt. A gyanúsított személyesen is részt vehetett fegyveres akciókban, majd 2015 márciusában Irakból Törökországba, onnan pedig 2016 elején Németországba távozott.

A BVB elleni támadással kapcsolatban a súlyos, állam elleni bűncselekmények ügyében illetékes szövetségi legfőbb ügyészség korábbi adatai szerint két ember került a hatóságok látókörébe. Mindketten az "iszlamista spektrum" tagjai. Sajtóértesülések szerint az iraki férfi mellett egy 28 éves német férfiről van szó, nála házkutatást tartottak, őrizetbe nem vették.

A BVB elleni merényletet terrortámadásként tartják számon, de az eszmei, ideológiai háttér és az indíték ismeretlen. A helyszínen három, azonos szövegezésű írást találtak, amelyek alapján lehetségesnek tűnik az iszlamista háttér. Az interneten megjelent egy másik szöveg is, amely szélsőbaloldali háttérre utal, ennek eredetisége az első értékelések alapján erősen kétséges.

A mérkőzést elhalasztották szerda estére. Az AS Monaco 3-2-re győzött a BVB vendégeként.

201704122054010.dort01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás