2017. május 15., 09:32

Dobi Gézára emlékeztek meg nem élt 80. születésnapja alkalmából

KOMÁROM. Példaértékű munkássága gyümölcseként gazdag életművet hagyott hátra Dobi Géza hegedűművész, zeneszerző és zenetanár, aki nemcsak Komárom, hanem az egész Felvidék zenei életének egyik meghatározó alakja volt. Meg nem élt 80. születésnapja alkalmából a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület a Gaudium Polgári Társulással közösen Miniatűrök címmel emlékestet tartott vasárnap a komáromi Kultúrpalota dísztermében.
201705150909300.dobi01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A műsorral neves művészekké vált egykori tanítványai és barátai tisztelegtek a sokoldalú alkotó emléke előtt.

„Ne csak szeresd, tudd is, miért szereted szülőföldedet! – ezzel a gondolattal zártuk egyesületünk évzáró közgyűlését. A mi szülőföldünk Komárom, s erre büszkék vagyunk. Ahogy telnek az évek, egyre erősödik bennünk a késztetés, hogy jobban megismerjük és rendezvényeinken megismertessük történelmét, hagyományait, s főleg azokat, akik munkájukkal ezt a közösséget erősítették, szolgálták. A Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, valamint a Gaudium Polgári Társulás a mai estén Dobi Géza hegedűművész és zenetanár emléke előtt tiszteleg. Emlékeznek rá egykori tanítványai, barátai és tisztelői” – mondta el a közel háromórás emlékest nyitányaként Keszegh Margit, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke, majd a hallgatóság soraiban Dobi Géza özvegyét, Ildikót, valamint fiát, a Szolnokon körzeti orvosként dolgozó Ákost, illetve két unokáját is üdvözölte.

A komáromiak által nagyra becsült, Pro Urbe-díjas és a Szent Gorazd-emlékérem arany fokozatával is kitüntetett Dobi Géza 2017. március 26-án lett volna 80 éves. 1937-ben született Gútán. Mivel a hontalanság éveiben családjuk Csehországba került, Sokolovban járt zeneiskolába, zenei tanulmányokat pedig 1954-58 között a pilzeni (Plzeò) B. Smetana Konzervatórium pedagógiai szakán folytatott. Bartovskýtól zeneszerzést, Macháèek és Loukotva mestertől pedig hegedülni tanult. Hegedűművészi diplomáját a pozsonyi Zene- és Drámaművészeti Főiskolán szerezte meg. A Komáromi Művészeti Népiskolában 1959-ben kezdett hegedülni tanítani. Ennek az intézménynek 50 éven át volt a hegedűtanára, számos ma ismert művész (pl.: Zsapka József gitárművész, a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskola tanára, illetve Török Ferenc hegedűművész, a Pozsonyi Konzervatórium tanára, a Komáromi Kamarazenekar volt művészeti vezetője és a világjáró Moyzes Kvartett tagja) formálódott a keze alatt. 1977-1991 között a zeneiskola igazgatójaként sokat tett az intézmény fejlesztéséért. Életútját az emlékest során a két műsorvezető, Farkas Adrianna gimnáziumi tanár és Stirber Lajos karnagy, a Magyar Kultúra Lovagja ismertette.

„Gazdag életműve, munkássága példaértékű. Az általa oly nagyra becsült zenei tudást, a magyar kultúra ápolásának kötelességét, a múlt értékeinek tiszteletét, továbbadásuk fontosságát hagyta az őt követő nemzedékre. Tartalmat és értelmet adott Kodály Zoltán azon gondolatának, miszerint akiben van tehetség, köteles azt kiművelni a legfelsőbb fokig, hogy embertársainak mennél nagyobb hasznára lehessen. Mert minden ember annyit ér, amennyit embertársainak használni, hazájának szolgálni tud” – hangsúlyozta köszöntőjében Keszegh Margit.

Az is elhangzott, hogy Dobi Géza vezetésével 1966-ban alakult meg a Csemadok városi szervezete és a Művészeti Népiskola Kamarazenekara, amelynek 1989-ig művészeti vezetője volt. 1996-ban pedig megalapította a Komáromi Kamaratriót (Andrássy Katalin – zongora, Fekete Éva – fuvola, Dobi Géza – hegedű). Az emlékest címe arra utal, hogy a műsoraikban zenei miniatűrök szerepeltek. A Magyar Területi Színház (MATESZ) részére 31 színműhöz komponált zenét, s az Ifjú Szívek Dal- és Táncegyüttesének is írt zenedarabokat. Az Üvegestánc és a Hardicsai népdalok énekkarra és zenekarra című kompozíciói éveken át szerepeltek a népművészeti együttes műsorán, s az utóbbit az OPUS Zeneműkiadó meg is jelentette. Ismertek saját gyűjtésű népdalfeldolgozásai is, valamint a csehszlovákiai és szlovákiai magyar költők általa megzenésített versei.

Emellett könyveket írt a felvidéki zenei élettel kapcsolatban. Nyomtatásban megjelent művei: Fűben tücsök muzsikál (szlovákiai magyar költők megzenésített versei – 1983), Szélhívogató (1999), Martosi népdalok (2001), Katonanóták (2001),  A szlovákiai zenei élet magyar és magyar származású képviselői – kislexikon (2004), Magyar zeneszerzők lexikona tanulók számára (2003). A Komáromi Kamaratrió előadásában 16 feldolgozását CD-n is kiadták. 2011. április 9-én érte a halál.

A színvonalas emlékműsorban Dobi Géza volt tanítványai, barátai és további tisztelői léptek fel. Ahogy elhangzott, mindnyájan – Bertók Tibor, Kovács József, Kovács Mónika, Kulin Eduárd, Máthis Krisztián, Török Ferenc, Dráfi Mátyás, Nagy Ferenc, továbbá a Rácz kvartett (Rácz Réka, Rácz Csaba, Rácz Levente, Rácz Zoltán), a Fekete Éva–Fekete Vince–Kalmár Zsuzsanna trió, a Gaudium Vegyeskar, a Művészeti Alapiskola Kamarazenekara, a helyi Jókai Mór Alapiskola Kicsinyek és Nagyok Kórusának több tagja, illetve a Martosi Hagyományőrző Együttes – első szóra vállalták a szereplést. Bár Dobi Ákos nem a zenészpályát választotta, ez alkalommal kóruskísérettel egy nagyon szívhez szóló dalt elénekelve vallotta be: „hegedű, te vagy az én barátom...”.

A Stirber Lajos karnagy rendezte műsor egyaránt fülbemászó és látványos záróakkordjaként a Gaudium Vegyeskar a Martosi Hagyományőrző Együttes táncosaival és a jeles zenészekkel közösen előadott produkcióval kápráztatta el a közönséget. A komáromi ősbemutatónak számító Három a tánc koreográfiáját Ölvecky Mónika és Árpád készítette, az előadást pedig egy hajdani Dobi-tanítvány, Kulin Eduárd hegedűművész hangszerelte. A hálás közönség állva, perceken át zúgó vastapssal köszönte meg a lélekemelő produkciót. Egy másik volt Dobi-növendék, Nagyné Hollósy Zsuzsanna, a Borostyán együttes tagja pedig zenekaruk új CD-jével ajándékozta meg özv. Dobinét. Végül Stubendek László, Komárom polgármestere mondott köszönetet a feledhetetlen est sikeréért hozzájáruló szervezőknek és szereplőknek.

201705150909300.dobi01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás