2013. január 11., 10:51

Csehország köztársasági elnököt választ

PRÁGA. Pénteken és szombaton köztársasági elnököt választ Csehország. Az államfőt most első alkalommal nem a parlament, hanem a lakosság választja meg közvetlenül.

A választók pénteken 14 és 22 óra, valamint szombaton 8 és 14 óra között adhatják le voksukat. A választáson kilenc jelölt indul, akik csütörtök este egy kétórás vitaműsorban vettek részt. A vitát a ÈT1 és a ÈT24 élőben közvetítette. Václav Moravec műsorvezető ugyanazt a kérdést intézte minden jelölthöz, a válaszadásra korlátozott idő állt rendelkezésre.

Az államfőjelöltek kifejtették véleményüket az elnöki tisztségről, a köztársasági elnök külföldi útjainak új finanszírozási módjáról, a diplomáciáról és az államfő közvetlen megválasztásáról szóló törvényről. Abban mindannyian egyetértettek, hogy a választásra vonatkozó törvényt meg kell változtatni. Egyetértenek azzal is, hogy az osztrák modellt kell alapul venni, aminek köszönhetően a jelöléshez kevesebb aláírásra lenne szükség, de az aláírásokat szigorúan ellenőriznék.

Elemzők szerint nem valószínű, hogy a kilenc jelölt közül bárki is megszerzi a győzelemhez szükséges több mint ötven százalékot az első körben. Helyi megfigyelők biztosra veszik, hogy szükség lesz a második fordulóra is, amelybe a két legtöbb szavazatot kapott jelölt kerül. A második fordulóban a győzelemhez elég az egyszerű többség megszerzése.

A Ppm Factum Research prágai közvélemény-kutató intézet elemzésében rámutat, hogy Zeman népszerűségi mutatói hosszú távon fokozatosan emelkednek, míg a korábban legesélyesebbnek tartott Fischeréi csökkennek.

A többi hét jelölt támogatottsága messze elmarad a két volt miniszterelnök támogatottságától. Vladimír Franz művészre a megkérdezettek 11,4 százaléka, Karel Schwarzenberg külügyminiszterre 11 százalék, míg Jirí Dienstbier szociáldemokrata szenátorra 10,6 százalékuk kíván szavazni. A további négy jelölt támogatottsága ennél is gyengébb.

Václav Klaus jelenlegi cseh köztársasági elnök második megbízatási időszaka március 7-én jár le. Utolsó elnöki útjára Németországba utazott, ahol német kollégájával, Joachim Gauckkal, és Angela Merkellel tárgyalt. A leköszönő államfő a múlt héten bejelentett, súlyos bűnözőket is szabadlábra helyező amnesztiája miatt rendkívül népszerűtlenné vált: már több mint hatszáz közintézményben akasztották le portréját a falról.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.