Csehország árengedményt akart kicsikarni
A 2011. szeptember 2-án kelt email prágai és washingtoni forrásokra hivatkozik, s konkrétan a washingtoni cseh nagykövetre is utal.
Bár Csehország a svéd Gripenek bérlésének meghosszabbításáról tárgyal, a valóságban, akárcsak a lengyelek, F-16-os vadászgépeket szeretne venni - áll az elektronikus levélben.
"A Cseh Köztársaság most F-16-osokat kér az amerikaiaktól. Amerikaiak azt mondják, hogy eladják a gépeket, de horribilis összegekért. A Cseh Köztársaság számára túl drágák" - olvasható az emailben.
"A Cseh Köztársaság ezért tervet készített, amely szerint öt vagy hat közép-európai ország összefogna és egy nagy megrendelést adna az amerikaiaknak, amiért árengedményt kapna tőlük. Mintegy 85 gépről lenne szó Románia, Szlovákia, Magyarország, Bulgária és esetleg Lengyelország részére is" - áll továbbá a jelentésben.
A terv azzal számol, hogy a pilótaképzés az egyik országban zajlana le, míg egy másik országban vadászgépjavító műhelyek létesülnének.
"Mindez az adott országokat összekötné az USA-val. A régióban amerikai katonákra lenne szükség, akik kiképeznék a pilótákat" - írja a Stratfor.
A forrás szerint Csehország kulcsfontosságúnak tartja, hogy területén amerikai katonai jelenlét legyen, ami a rakétavédelem területén is kiemelt jelentőségű. Ha az Egyesült Államok beveszi Csehországot a rakétavédelmi projektbe, vagy üzletet kötnek az F-16-sokról, akkor Prága kész gyakorlatilag bármiféle katonai kötelezettséget elvállalni a világban, amelyet az Egyesült Államok kér. Ha viszont az amerikaiak nem teljesítik a cseh kérést, akkor a NATO-n keretében Európán és Ázsián kívül már semmiféle feladatot nem vállal el.
A cseh kormánykörök egyelőre nem kommentálták a WikiLeaks kiszivárogtatását. A csehek a közelmúltban kezdtek tárgyalásokat a svédekkel 14 Gripen vadászgép 2015-ben lejáró bérlésének meghosszabbításáról.
A Stratfor amerikai magán hírszerző és stratégiai elemző cég hétfőn elítélte, hogy a WikiLeaks kiszivárogtató weboldal közzétette elektronikus levelezését.
"Ez az adatvédelem sajnálatos, szerencsétlen és jogellenes megsértése" - hangzott a texasi székhelyű cég által kiadott közlemény, amely szerint egyes elektronikus üzenetek hitelesek lehetnek, másokat viszont meghamisíthattak vagy megváltoztathattak, ezért a Stratfor elzárkózik attól, hogy hitelesítse őket vagy megmagyarázza tartalmukat.
A WikiLeaks hétfőn jelentette be, hogy közzéteszi a Stratfor több mint 5 millió e-mailjét, amelyet az Anonymus hackercsoport decemberben tulajdonított el a cégtől.
A Stratfor az elektronikus levelek közzétételét a maga elleni "direkt támadásnak" tekinti, és a hackerakció, valamint az ügyfelek kilétének nyilvánosságra hozatala után egy újabb kísérletnek a cég "elhallgattatására és megfélemlítésére". A Stratfor leszögezte, hogy folytatja a geopolitikai elemzést.
"Az e-mailek magántulajdont képeznek. Mint minden magán e-mailt, ezeket is úgy írták meg, hogy nem számítottak arra, hogy azokhoz a feladón és a címzetten kívül bármikor más is hozzáférhet" - hangzott a közlemény.
A Startfor elismerte, hogy a kalózakció és az üzenetváltások közzététele jelentős nehézségeket okoz a cég "ügyfeleinek, barátainak és alkalmazottjainak", amiért bocsánatot kért és ígéretet tett a bizalom helyreállítására.
A WikiLeaks hétfői közleményében azt írta: "az e-mailekből fény derül a Stratfor informátorhálózatára, számlázási rendszerére, a pénzforgalmát meghamisító technikáira és pszichológiai módszereire".